Recep YAZGAN Diriliş Ertuğrul’un faizle imtihanı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Diriliş Ertuğrul’un faizle imtihanı!
Recep YAZGAN

Diriliş Ertuğrul’un faizle imtihanı!

Diriliş Ertuğrul dizisiyle, 7’den 70’e herkesin tanıdığı oyuncu haline gelen Engin Altan Düzyatan, (reklama girmesin için ismini vermeyeceğim) banka reklamında kafası karışan birikimcinin MR’ına bakarak “ kafası çok karışmış, birikim yapmak istemiş istediği faizi alamamış, istediği oranları yalnızca hoş geldin döneminde vermişler. Sonra acil bir ihtiyaç ortaya çıkmış bu sefer de vadeyi bozup zarara girmek istememiş. Çok karşılaşıyoruz” dedi.

Aynı Engin Altan Düzyatan, Diriliş Ertuğrul dizisinin 5. Sezonun ilki, 122. Bölümünde oğlu Gündüz Alp’i faize bulaştığı için dövüyor.

Ertuğrul oğluna, “İş tuttuğun adamların, tefeci olduğunu bilmez misin? Sen elindeki altınları ticaret yapmak için bu soysuzlara verdin. Bunlar da daha fazla kazanmak için tüccara köylüye faizle verdiler. Sen bu kazancın haram olduğunu bilmez misin? Sen kazancının helal mi, haram mı olduğunu bilmeden nasıl alırsın?” dedi ve oğlunun cevabını beklemeden oğluna sağlam bir Osmanlı tokatı akşetti!

Gündüz Alp’in gözlerinden duman çıktı. Ama töre adabına bağlığını bozmadan ‘Eyvallah’ diyerek babasının huzurundan ayrıldı.

İmdiii,

Engin Altan Düzyatan’ı karşımıza alsak ve sorsak,

“Sen reklamında oynadığın bankanın yani iş tuttuğun adamların, tefeci olduğunu bilmez misin? Sen Diriliş Ertuğrul dizisinde faize bulaştığı için oğlunu tokatladığın halde seni seven insanları nasıl faiz belasına bulaşmasına sebebiyet verirsin?

Bilmez misin ki, o banka daha fazla kazanmak için tüccara, esnafa, köylüye faizle para verdiler. Sen dizide bu kazancın haram olduğunu söylüyorsun lakin gerçek hayatta bunun tam tersini yapıyorsun.

Bankadan alacağın para için buna değer mi?

Sen kazancının helal mi, haram mı olduğuna nasıl dikkat etmezsin?

Haydi, sen etmiyorsun, seni sevenlerin bu hassasiyetlerini neden göz ardı ediyorsun” diyerek cevabını beklemeden tıpkı oğluna yaptığı gibi sağlam bir Osmanlı tokadı akşettirsek” olur mu?

Olmaz tabi….

Tokat faslını bir daha düşünelim…

Lakin Engin Altan Düzyatan’ın da sırf bankadan alacağı reklam parası için Ertuğrul Gazi’nin karizmasını çizdirmesine değer mi, bunu yeniden düşünsün.

Altığı para da az değilmiş, Yıllığı 6 milyon TL…

Ama benim bildiğim Ertuğrul Gazi, töresini ve dininin hükümlerini para için satmaz.

Koskoca Osmanlı Devleti’nin temellerini atan bir Alperen…

Osmanlı da yıkılana kadar dünya emperyalist ve kapitalist sistemin en büyük düşmanı…

Yeni dünya düzenin de ikisinden biri yaşayamayacaktı.

Osmanlı’yı, faiz sistemini daha rahat sürdürebilmek için bütün emperyalistler, kapitalistler ve faizciler bir araya gelip tarih sahnesinden sildiler.

Sunmuş olduğu yarışma programındaki tarih hocasından, Engin Altan Düzyatan’a bu gerçekleri anlatmasını istirham ediyorum.

Recep Yazgan

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri