Başyazı Samsun’da ittifakın adayı Zihni Şahin!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da ittifakın adayı Zihni Şahin!
Başyazı

Samsun’da ittifakın adayı Zihni Şahin!

Samsun’un üzerine siyasetin gergin ve meraklı sessizlik atmosferi çökmüş durumda.

30 Mart yerel seçimlerine aylar kala partilerin adayları teker teker görücüye çıkmaya başladı.

Partiler büyükşehir adaylarını ise birbirlerinden sonra açıklamak üzere son dakikaya kadar bekletme eğilimindeler.

AK Parti adayını belirlemeden MHP, AK Parti-MHP belirlemeden İYİ Parti ve CHP hamle yapmak istemiyor.

AK Parti’de Samsun Büyükşehir dahil 25 ilde temayül yapılmaması kararı akla “Samsun Büyükşehir adayı belli!” veya “Samsun’da Büyükşehir üzerinden bir temayül parti içi çekişmelere neden olur. Bu nedenle aday adaylığı yarışının gergin geçmesi beklenen illerde temayül yapılmasın" kararı başkan olmak isteyen, hatta aklının ucunda başkanlık olmayan bir kaç ismin gündeme gelmesine sebep oldu.

Fakat aday adayı olan isimler, ortaya atılan Mustafa Demir ismiyle bir yarış heyecanı oluşturulamadan ligden düştüler veyahut düşürüldüler.

Bu heyecanın oluşmamasının asıl nedeni Yusuf Ziya Yılmaz’ın 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde milletvekili adayı yapılması sonrasında Zihni Şahin’in göreve gelmesiyle halk ve parti tabanı tarafından çok kısa zamanda sevilmesi ve benimsenmesi ve halk tarafından kabul görmesiydi.

Yusuf Ziya Yılmaz’ın siyasi fıtratının tam tersine uzlaşmacı, devletçi, parti tabanına ve halka yakın siyaseti ve etkileşimleriyle Zihni Şahin’i Samsun’un kabul etmesi zor olmadı.

Zihni Şahin sağ seçmen üzerinde etkili olduğu gibi Samsunluluk ve Samsunspor hassasiyetinden dolayı sağ muhafazakâr seçmenin olduğu kadar ‘diğer’ seçmen üzerinden de kendisine karşı bir teveccüh oluşmasına neden olmuştu.

Eski başkan, yeni vekil Yusuf Ziya Yılmaz, başkan Zihni Şahin’i by pass ederek belediye üzerinde neredeyse paralel bir belediye başkanlığı müessesesi oluşturmaya çalıştı ama Zihni Şahin buna müsaade etmedi.

Ve kavga böylece başladı…

Mustafa Demir ismini dillendiren medyaya baktığımızda “bu süreçte uyuyor gibi görünen bir lobinin devreye girdiği” gerçeği da ortaya çıkıyor.

Halkın değil sermaye lobilerinin adayı olarak Mustafa Demir, özellikle bakanlığı döneminde kurmuş ve geliştirmiş olduğu “İstanbul müteahhit ilişkileri” üzerinden yürüyerek “yıpranmamak adına” öne çıkmadı.

Bu onun fıtratına da çok uygundu...

Onun yerine Samsun’da kulis faaliyetlerini Necati Demir üstlendi.

Eski bakan ve vekil Mustafa Demir, vekilliği sonrasında Samsun’da “büyük sermayeli yatırımlar” ile gündeme gelmiş, 15 Temmuz sonrasında aile şirketi üzerinden birden fazla markanın Samsun yerelindeki bayiliklerini ayrı ayrı firmalardan satın almıştı.

Kendisi MÜSİAD üyesidir.

Samsun MÜSİAD hiç işi olmaz, direk genel merkezden işini ve işlerini halleder..

Mustafa Demir’in oğlunun ise KHK ile kapatılan FEZA Okullarının irtibat ve iltisaklı derneği olan Samsun Feza Koleji Mezun ve İşadamları Derneği'nin (FEZADER) kurucularından olması ise akıllarda başka başka soru işaretlerinin oluşmasına sebep oluyor.

***

“AK Parti’nin Samsun Büyükşehir adayı Mustafa Demir” haberleri servis edilmesi MHP’nin aday belirleme çalışmalarının ve senaryolara karşı hamlelerinin olduğunu da ortaya çıkardı.

Mustafa Demir'in aday olması Cumhur İttifakını benimsemeyen MHP Milletvekili Erhan Usta’nın adaylık ihtimalini güçlendirirken bugüne kadar hiç akla gelmeyen bir senaryonun da konuşulup tartışılmasına neden oldu!

MHP’nin Samsun Büyükşehir adaylığı belirleme sürecinde en büyük değişken Zihni Şahin’in AK Parti’den aday gösterilip gösterilmeyeceği senaryolarıydı.

Zihni Şahin’in Milliyetçi ve Ülkücü camiadan oy alacağı gerçeğinden MHP kulislerinde dün ve bugün 'Zihni Şahin'i AK Parti'nin elinden almak ve “Zihni Şahin’in MHP’den aday göstermek ihtimali” ve senaryoları konuşulmaya başlandı.

Çok kısa zamanda parti tabanı ve Samsunlular üzerinde olumlu bir intiba oluşturan Zihni Şahin’in B planı olarak MHP’den adaylığı düşünüp düşünmediği bilinmiyor.

Yusuf Ziya Yılmaz gibi, AK Parti aday göstermezse diye başka partilerle dirsek teması kurmuyor.

Zihni Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli’nin mutabakatını sağlayacakları Cumhur İttifakı’nın Samsun’daki en doğal adayıdır.

Zira Zihni Şahin'in AK Parti ve MHP ile birlikte diğer sağ seçmenin tamamından oy alabilme potansiyeline sahiptir.

 Mustafa Demir ise halk ile arasından sınıf farkı oluşturacak kadar sermaye lobilerinin adamı ve adayıdır.

Halkta karşılığı yoktur.

Nokta…

Başyazı

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Samsunlu     2018-11-21 Hep aynı terane... Bu ismi geçen insanlar kimdir, necidir? Samsun'a ne faydaları olmuş ki büyük şehire aday gösterilecekler. Devleti yönetenler bunları nasıl görmez anlayamıyorum. Vizyon sahibi olan Osman Genç varken diğerleri kimdir? Ben ve 50 oyum bunlara gitmeyecek!
Advert
GALERİLER