Özhan KIZILTAN Yabancı istihbaratların yeni maşası kim olacak?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yabancı istihbaratların yeni maşası kim olacak?
Özhan KIZILTAN

Yabancı istihbaratların yeni maşası kim olacak?

15 Temmuz ‘da ülkeyi uçurumun kenarına sürükleyen malum örgütün macerası, yıllar önce İzmir Kestane Pazarı Havra sokak yakınlarındaki bir camide başlamıştı. Bugün karşımıza silahlı bir örgütün yöneticisi olarak çıkan Fetö liderinin, o zamanki adıyla, Fetullah Hoca’nın kafasında tehlikeli projeler, rahlesinde Şanı Yüce Kur’an ve karşısında temiz duygularla Müslümanlığı öğrenmeye gelen talebeleri vardı. Herhalde o günlerde biri çıkıp bu adam tehlikelidir, çocukları ondan uzak tutun deseydi çoğu kimse onu ya İslam düşmanı ilan ya da vatan haini ilan edecekti. Ne güzel bir kisvenin altına girmiş değil mi? Kimsenin karşı çıkamayacağı, tereddüt edemeyeceği, hatta kendisini hor görenlerin toplumdan izole edileceği imam görünümlü ajan.

Bir İstihbarat örgütü için hırslı ve yetenekli bir cami hocasından daha iyi ajan olabilir mi? Yapılan işler ortadayken, kim kendisine öğrencilerle diyaloğa girme diyebilir? Öğrencilere İslam dinini anlatıyor, sigara, içki ve uyuşturucuya bulaşmamalarını öğütlüyor. Kendi tabiriyle altın nesiller yetiştiriyor. Bu sayede bir Truva atı haline getirilen malum şahsın devletin başına ne çoraplar ördüğü ortada. Şimdilik İslam adı altında siyasi faaliyet ve ajanlık yapanlar deşifre edilmiş gibi görünüyor, ya diğer dokunulmaz kavramlar?  Yabancı İstihbaratların bizimle olan işi bitti mi?

Elbette bitmedi. Ellerinde Atatürkçülük ve Milliyetçilik gibi korkunç silahları var. Kim Atatürkçülüğe, Türk Milliyetçiliğine karşı çıkabilir?

Yabancı servislerin işi gücü toplum içindeki dokunulmaz kavramları tespit ederek derhal o kumaştan bir elbise dikip içine ajan yerleştirmektir. Her türlü haberleşmenin dijitalleştiği, elektronik postaların ana merkezlerine girildiği, insanların kafasından geçen her fikrin sosyal medyaya düştüğü bir dönemde, istihbarat servislerinin haber alma problemi kalmadı. Yirmi birinci yüzyılın dünyasında bir istihbarat servisinin gücü, devlet kurumlarına ve ekonomiyi elinde tutan şirketlerin yönetim organlarına erişebilmek, medya üzerinden çeşitli popüler kişiler, hatta sanatçılar üzerinden toplumu yönetmekle ölçülüyor. Sanatçı deyip geçmeyin toplumun önemli bir kesimi açısından sanatın da dokunulmazlığı vardır. Kâfi miktarda yeteneğe sahip fakat defalarca kullanılmaya elverişli kişilerin tespit edilip medyada parlatılarak sanatçı sınıfına sokulması, bolca paralar kazandırılarak baron haline getirilmesi sonra da o baronlar üzerinden nice yetenekli vatansever gerçek sanatçıların da amatör kümede süründürülmesi esastır.

Aynı sistemle basını, televizyon dünyasını, Atatürkçülerin rağbet ettiği organizasyonları yönetiyorlar. Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda çok konuşulan bir ödül töreninde, kendisine hak etmediğinden fazlası verilerek baron haline getirilmiş, servet sahibi malum kişinin yaptığı konuşma tartışılmıştı. Aslında gazeteciliğe hevesli olmadığını, birilerinin gösterdiği tolerans sayesinde sektör içinde yer edinebildiğini itiraf ederken, onu meşhur eden kişinin rezil olmuş yüz ifadesi de dikkatlerden kaçmadı. Toplum içinde konuşma yeteneğine bile sahip olamadan tepe noktaya getirilmiş birinin kendisinden daha yeteneklilere yol açmasını beklemek için saf olmak gerekir. Bu sayede binlerce yetenekli vatan evladının çeşitli sektörlerde ilerlemesi engelleniyor. Eğer bir topluma kastediyorsanız öncelikle o toplumun insan kaynaklarını hedef almalısınız. Yetenekli insanların görmezden gelindiği, dalkavuk ve kullanılmaya elverişli insanların üst kademelerde rol aldığı bir sistemin yozlaşması kaçınılmazdır.

Yabancı İstihbarat servislerinin toplum mühendisliği stratejisi, bulunduğu yeri hak etmemiş insanların minnet duygusunu kazanmak üzerine kuruluyor. Bunun en güzel örneğini FETÖ ‘de gördük. Hak etmediği makamlara getirilen liyakatsız insanlar aslında bir hiç olduklarını gayet iyi biliyor. Onun için kendilerine bu imkânı sağlayan efendilerine hürmette kusur etmiyor, onu kutsanmış bir baba haline getiriyorlar. Aslını isterseniz efendileri de tıpkı onlar gibi hak etmediği yere getirilmiştir.

Filler çimenleri ezerken, olan dürüst insanlara oluyor. Kim bilir o sınavları kimler kazanacaktı, kim bilir o mevkileri kimler hak etmişti…

Zaman akıp gidiyor, birlerinin kalleşliği ortaya çıkıyor, devlet de akıllanıyor, ya o güzel insanlar? Boşa harcanan ömürleri geri getirebilecek misiniz? İslam kisvesi altında yapılan şeytanlıklar ortaya çıkarken, birilerinin çoktan hazırladığı yeni şeytanlıkları zamanında tespit edebilecek misiniz? Kaç vatan evladı daha bu toprak üzerinde yerini bulamadan savrulup gidecek?

Özhan Kızıltan

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri