Bülent ERTEKİN Kenevir ve... (2)
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kenevir ve... (2)
Bülent ERTEKİN

Kenevir ve... (2)

Bir önceki yazımızda DÜŞÜNEN BEYİNLERİN EMİR VE KOMUTA ZİNCİRİNDEN TALİMAT ALMADAN vatan millet menfaati için gerekli her türlü girişimi yapabilmeleri gerekliliğini yazmış idik.

Bugün ise kenevirin tarihçesine ve nerelerde kullanıldığına bir bakalım.

Türkiye’de 1971 yılında ABD tarafından yaptırılan darbe sonrasında Nihat Erim muhtıra hükümetine sanayi keneviri ve milyar dolarlarca gelir elde edilen endüstri ürünlerini yasaklattırdı.

Dünyanın tahıl ambarı olan Anadolu’muzda bilinen en eski uygarlıklar tarafından dahi kullanılan ve Türk kültürünün mucizevi bitkisi sanayi keneviri ekimi-hasadı yasaklanarak uyuşturucu esrar algısı oluşturuldu. Algı yönetimleriyle emperyalizm tarafından hak etmediği bir sicille fişlendi.

Dünyanın en zengin ailesi ve petrol şirketleri sahibi Rockefeller, yayıncı, yapımcı, kâğıt üreticisi Hearst, plastik madde üreticisi Dupont’un sahibi Mellon ve ilaç firmaları kendi aralarında yaptıkları toplantılarda kenevirin milyonlarca dolarlık imparatorluklarını tehdit eden bir düşman olduğuna karar verdiler. Kenevir ortadan kalkmalıydı. Hearst’ün gazeteleri aracılığıyla kenevirin en tehlikeli uyuşturucu olduğu fikrini insanların beyinlerine kazıdılar.

Kenevir algı yönetimiyle ‘THC’ yani bilimsel adıyla esrar olan kimyevi maddeyle aynı kategoriye konulmuştur. Sanayi yani erkek kenevir, narkotik madde ihtiva eden dişi kenevir yüzünden fişlenmiştir. Oysa ERKEK (SANAYİ) KENEVİRİNDEN UYUŞTURUCU ELDE EDİLEMEZ.

Türkiye’de keneviri araştıran ve önemini anlatan hiçbir üniversitemizde bu konuda reel bir çalışma yok. Sadece beş yüksek lisansta kenevir adı geçiyor. Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından Türkiye şu an keneviri araştırıyor. Erdoğan bu iş milli bir proje olduğu için kenevirin önünü açtı.

Peki ya diğer ülkelerde kenevir üretimiyle ilgili durum nedir?

Amerika 2014’te keneviri yasallaştırma sürecine girdi. ABD’de 150’ye yakın kuruluş var ve 38 eyalette kenevir üretimi yasallaştı.

Çin’de sadece tekstil alanında 300 patent alınmış durumda.

Almanya otomotiv sektöründe kaporta ve iç aksamı kenevirden yapma kararı aldı. Çünkü çeliğe göre on kat daha dayanıklı, çeliğe göre çok ucuz ve hafif. Yakıtta da inanılmaz bir tasarruf sağlayacak.

Yunanistan 30 bin,

Bulgaristan 60 bin,

Romanya da 200 bin dekar kenevir ekti, ayrıca laboratuvar ve kenevirden üretilen gıda fabrikası kurdu.

ÜLKEMİZDE DURUM NEDİR?

Ülkemize gelince durum hiçte iç açıcı değil.  Şu an toplam tohumumuz 260 kg. çiftçinin elinde tohum yok. Kastamonu da yapılan çalışmalarla toprak kendirle buluşturuldu. Eksi 40 derecede de, artı 60 derecede de yetişen bu bitki Kastamonu’nda ekildi ve süratle patladı. Çok başarılı sonuçlar elde edildi. Beş ayda beş metre yüksekliğe ulaşmıştır. Her ne şekilde olursa olsun bu ülkenin toprakları ve çiftçisi gerekli bilgilerle tarımımızı, toprağımızı endüstri ile birleştirmeli, ekip biçmeliyiz.

Eğer gerekli adımlar atılır ve üretime geçilirse kenevir Türkiye ekonomisine sadece bir değil bir çok alanda;

Tarımdan ilaca,

İnşaattan gıdaya,

Petrol sanayinden plastik sektörüne,

Enerji üretiminden tekstile,

İzolasyondan asfalta,

Otomotivden kâğıda kadar her sektörde kullanımıyla ülkeyi kalkındıracak güçte olan kenevir milli hazinemizdir. Endüstriyel anlamda yapılacak binlerce üründen elde edilecek ürünler ile gerçek köye dönüş projesinin ekonomimize katkısı ise, her yıl 100 milyar doları aşacaktır.

Görüldüğü gibi sömürge üzerine kurulu gayesi ise sadece para ve yeraltı ve üstü zenginliklerini ya elde etmek ya da türlü Bizans entrikaları ve ali cengiz oyunları ile toplum üzerinde algı operasyonları yaparak KÖTÜ /ŞER /ZARARLI gibi BİLGİLERİ ZİHİNLERE KAZIMAKTIR.

Uyanık olacağız ve bu oyunlara gelmeyeceğiz.

Çalışkan gayretli olacağız.

Olacağız ki vatan ve vatan toprağındaki herkes için maddi ve manevi faydalı işlerin altına hep birlikte imza atacağız.

Şimdilik bu kadar.

Üçüncü ve son yazımızda ise

KENEVİR NERELERDE KULLANILIR?

Bir de ona bakalım.

Selam ve dua ile

Bülent ERTEKİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri