Bülent ERTEKİN Yüreğinize oturmayacak ise F-35’leri siz alırsınız var mısınız? -1
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yüreğinize oturmayacak ise F-35’leri siz alırsınız var mısınız?  -1
Bülent ERTEKİN

Yüreğinize oturmayacak ise F-35’leri siz alırsınız var mısınız? -1

Bağış, yani önünü, arkasını düşünmeden sırf rıza-ı ilahi için elini cüzdanına atıp gözünü dahi kırpmadan boşaltmak. Sonra/sında ne olurum? Demeden, aklının ucundan dahi geçirmeden yapılan engin yürekli bir sevdadır, bağış.

Türkler, tarih içinde varlıklarını dayanışma ve muhtaç olanları desteklemek suretiyle daha kolay devam ettirmişlerdir. Zaman içinde kurumsal bir yapı olan devlet de bağışa ihtiyaç duymuştur.
Nasıl yani yaaa? Millet devlete bağış mı yapmış? diyebilirsiniz.
Evet tüm samimiyetimizle biz de bu soruya,

EVET.
BU NECİB MİLLET,
EVLADINI VATANA BAĞIŞLADIĞI GİBİ,
CEBİNDEKİ PARAYI DA VATAN İÇİN BAĞIŞLAMIŞTIR.

Osmanlı Devleti’nin son yılları aynı zamanda teknolojinin de hızla geliştiği bir döneme rastlar. Havacılığın baş döndürücü gelişmesi bunlardan biridir. Osmanlı Devleti havacılığa alâka  duymasına rağmen bütçe imkanları buna elvermiyordu. Havacılıktan uzak durmak ise çok daha büyük tehlikeleri beklemek anlamına gelmekteydi. Böylesine sıkıntılı bir dönemde Türk halkı gönlünü ve imkanlarını ortaya koyarak  ordunun uçak almasına katkı sağlamıştır. Yani BAĞIŞ YAPMIŞTIR.

Bu nedenledir ki İstiklal Harbi ve Cumhuriyet Dönemi’nde Türk havacılığının toparlanması ve güçlenmesinde bağışların önemi hiç bir şekilde küçümsenemez.

Ülkenin böylesine sıkıntılı bir döneminde  BAĞIŞLARLA yaklaşık 350 ADET UÇAK alınarak TÜRK HAVA ORDUSUNA BAĞIŞLANMIŞTIR.

DİKKAT BUYRUN!
BAĞIŞLARLA YAKLAŞIK 350 UÇAK ALINIYOR.

Sıkıntıları yakinen bilen dönemin padişahı, komutan ve subaylar yardım toplanmasına öncülük yapmışlardır. Dönemin Padişahı Sultan Reşat bir uçak alınmasına yetecek olan 1.000 altın bağışta bulunmuştur.
Bu bağış ile alınan uçağa “Ordu” adı verilmiştir. Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa, 30 altın ve maaşının 1/4’ünü altı ay süreyle bağışlamıştır. Genelkurmay 2’nci Başkanı Çürüksulu Mahmut Paşa ile karargâh subayları maaşlarının
1/6’sını uçak alımında kullanılmak üzere bağışlamışlardır. Bu hareket kısa süre
içinde gönüllü bir kampanya halini almıştır.

Bağışlar dikkate  alınırsa hemen her kasaba ve şehir bir veya daha fazla uçak alarak bu kampanyada yer almıştır.
Mesela; Ege bölgesi bu dönemde tütüncülükte oldukça ileri durumda olduğundan bu bölgede bağış miktarı yüksek olmuştur. Yalnız Ödemiş halkı 7 uçak alarak orduya bağışlamış, keza Balıkesir halkı da 7 uçak alarak bağış kampanyasında yer almışlardır.

Bunları niçin yazdın? diyebilirsiniz. Henüz savaştan çıkmış elinde yok, avucunda yok, ne ayağında, ne de sırtında bir elbise, hırka olmayan bu asil Türk milleti cebindeki metelikleri bir araya getirip
VATANIMA;
DÜŞMAN ÇİZMESİ GİRMESİN,
EZANIM SUSMASIN,
BAYRAĞIM İNMESİN deyip delikli kuruşları  verebiliyorsa bugün bu toprakların, yeraltı ve yerüstü kaynakları ile katrilyonları cebine indiren 81 vilayetin 100 büyük kuruluşları değil,

DİKKAT BUYRUN,
TÜRKİYE'NİN  500 BÜYÜK SANAYİ DEVİ
sadece ve sadece
BİR YILLIK CİROLARINI VATAN İÇİN BAĞIŞLASA NASIL OLUR ACABA?

Bugün sınırlarımızı zorlayan, adeta ablukaya alıp psikoloji baskı uygulamak isteyen Bizans’ın kahpe tohumlarını, kirlettikleri vatan sınırlarına ve deniz sularına gömmek için 10’larca S-400’ler, 10’larca F-35  alıp bu aldıklarımız,
BİZİM VATANIMIZA OLAN BORCUMUZDUR.
ALIN VE ANANIZIN AK SÜTÜ GİBİ KULLANIN
diyerek BAĞIŞ YAPSALAR OLMAZ MI?

Oluuuuuuur.
Hem de on numara beş yıldız değil, bilakis 10 numara 10  yıldız olur.
Ve o yıldızların hepsi gökyüzünde bu vatanın asil ve kahraman evlatları olarak PAYİDAR OLUR.

NOT: Sonraki yazımızda  500 BÜYÜK SANAYİ DEVİ FİRMALARI VE YILLIK CİROLARINI YAZALIM MI?

Selâm ve dua ile.
Bülent ERTEKİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri