Memiş OKUYUCU Maarifimize Çankırı Modeli
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Maarifimize Çankırı Modeli
Memiş OKUYUCU

Maarifimize Çankırı Modeli

Çankırı’ya bu son gidişimde gördüğüm örnek bir eğitim/maarif modelini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu örnek eğitim projesinin banisi İrfan Dinç’in ısrarı ile görüp incelediği eğitim projesini sizlerle paylaşmak istiyorum.  İrfan Dinç, kendi belediye başkanlığı döneminde temellerini atıp hayata geçirdiği Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi, pedagojik ve milletimizin karakterine uygun niteliği ile gerçekten bütün Türkiye’ye örnek bir maarif modeli olmuş. Hem de ölüm yıldönümünde Topçu’nun Maarif Davası, Çankırı’da uç vermiş dedirtecek kadar. Maarif gönüllülerine, bu alanda faaliyet gösterenlere, eğitimde model arayanlara, halka gerçek bir hizmet yapmak isteyen belediyelere bu örnek eğitim/terbiye modelini yerinde görmelerini tavsiye ediyorum!.

Nedir bu örnek eğitim/terbiye modelinin özellikleri ve muhtevası?

Özetleyerek tanıtalım efendim.

Çankırı Belediyesi Başkanı İrfan Dinç, uzun araştırma ve çalışmalardan sonra bu projeyi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi adı ile  7-12 yaş aralığındaki çocuklara bilim, zekâ ve sanat atölyelerinde etkinlikler sunmak, kültürel bir kimlik kazandırmak, kendi değerlerine sahip bireyler haline getirmek maksatlı olarak 1 Ağustos 2016 tarihinde hizmete açmıştır. Çocuk Akademisi projesini iki maarif gönüllüsü birisi eşi, diğeri de Safiye Kılıç başta olmak üzere bu işe emek ve yürek veren bir güzel ekiple başlatmış. Başlamadan önce de etraflı bir araştırma yapmış ve yaptırmış İrfan Dinç. Farklı ülkelerin eğitim sistemleri incelenmiş… Sonrasında da  bu çalışmalar milli kültür değerler ile  bir araya getirilerek, kendi kültürümüze  uygun şekilde faaliyetler yürüten bu çocuk eğitimi akademisi projesi hayata geçirilmiştir.

 

Eğitim akademisinde uygulamaya yönelik, hayatın içinden izler taşıyan atölyeler mevcuttur: Mucitler Atölyesi, Uygulamalı Matematik Atölyesi, İnteraktif Yabancı Dil Atölyesi, Yaran Mektebi, Zekâ Oyunları Atölyesi, Drama Atölyesi, Robot Atölyesi, Seramik Atölyesi, Resim Atölyesi, Uzay Atölyesi olmak üzere bir çok farklı atölye çalışması, eğitim programının muhtevasında yer almaktadır.

Akademide her türlü teknolojik imkânlarla desteklenen bu atölyelerde hedef, gençliği teknolojinin sadece tüketeni değil, üreten ve hayatı daha verimli hale getiren bireyleri olarak yetiştirmek olmuştur.  Ve kısa sürede de güçlü bir dönüş sağlanmış. Halkta ve öğrencilerde bu projeye karşı büyük bir rağbet ve teveccüh oluşmuştur.

Eğitim programındaki çalışmalar ile çocuklara kurs yönetiminin tabiri ile ‘’küçük birer bilim adamı olmanın, kendi milli, manevi ve kültürel değerlerini öğrenmenin, dünyayı algılama biçimleri ile kendi hikâyelerini yazmanın, hamuru istedikleri gibi şekillendirip pişirmenin, şarkı söylemenin ve enstrüman çalmanın, sanatsal çalışmalar ile doğada var olanı kağıda yansıtmanın’’  değeri, mutluluğu ve aynı zamanda çocukların bu topraklara, bu millete ait bir aidiyet duygusu kazandırılmaktadır. Çocuklar bu eğitim proğramlarında değerlerimizi, Türkçe’yi Peygamber Efendimizi de bu işe gönül vermiş eğitimcilerden öğrenmekteler. Medeniyetimizin, dinimizin ve kimliğimizin en temel değerlerini davranış, fikir ve şuur haline getirmekteler.

Çocuklar bu eğitim merkezinde,  çağımızda artık büyük bir bağımlılık malzemesine dönüşmekte olan cep telefonları ve diğer teknolojik alet ve edavatları kullanma ihtiyacı duymuyorlar. Tamamen hayatın, kültürümüzün içinden bir tabi ortamda, ruh ve yaşlarına uygun bir eğitim almaktalar. Burada aldıkları 6 haftalık eğitimle çocuklar, hem yeni bir kimlik ve ruh haline bürünmekteler, hem de ailesine, çevreye ve cemiyete karşı olumlu, sıcak ve sevgi dolu, üretkenlik yüklü bir ruh hali ile dönüş yapmaktalar. Eğitim programı hiçbir ticari vs kaygı gütmemekte. Tamamen halka hizmet maksatlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu program Çankırı’da o kadar alaka görmüş ki, devlet okulları da bu okuldaki eğitimlerden kısmi zamanlı olarak istifade etmek için talepte bulunmaya başlamışlardır. Bu çerçevede kuruluşundan bugüne kadar şehirdeki devlet okullarından gelen 20. 5016 öğrenciye de bugüne kadar eğitim verilmiştir. Şu an bu eğitim merkezinde 220 öğrenci tam zamanlı olarak eğitim almaktalar. Dönemi tamamlandıkça yeni alınan öğrencilerle yeni eğitimlere devam etmektedir.

Örnek ve model bir eğitim projesi. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim  milli maarifimize gerçek bir model eğitim/terbiye projesi ortaya çıkarılmış Çankırı’da. Bu eğitim projesinde aşk var, meşk var, temeşşük var, yürek var!..

Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Memiş OKUYUCU

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER