Cahit KURBANOĞLU Asrın Derdi İle Dertlenen Adam Vefatının sene-i devriyesi vesilesiyle Bediüzzaman Said Nursi -18
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Asrın Derdi İle Dertlenen Adam Vefatının sene-i devriyesi vesilesiyle Bediüzzaman Said Nursi -18
Cahit KURBANOĞLU

Asrın Derdi İle Dertlenen Adam Vefatının sene-i devriyesi vesilesiyle Bediüzzaman Said Nursi -18

 Hanımlar toplumun temel unsurlarıdır. 
 
Bediüzzaman özellikle hanımlara ayrı bir değer vermekte ve toplumda onların müstesna yerlerinin olduğunu, her vesileyle dile getirmektedir. O hanımların bir reklam veya sırtından kazanç temin edilecek bir vasıta olmasına şiddetle karşı çıkmıştır.
Bunu kendi insiyatifiyle ve isteğiyle ortaya atmamıştır. Bu Allah’ın emridir. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir." Ahzab, 33/59).
 
Böyle bir âlim, mütefekkir ve müceddit birisi görevini yerine getirmez mi? Nitekim o da bunu yapıyor:
 
“Bedîüzzaman tesettür (İslam dininin gösterdiği ve emrettiği şekilde örtünme) taraftarıdır. Kadınların yarı çıplak, açık dolaşmalarına, İslâmiyet’e karşı muharebede (savaşta) şeytan kumandasına verilen fırkalar (birlikler) olarak tasvir etmekte; kadınların bugünkü içtimaî hayatta açık bacak ve yarım çıplak giyinmelerini günah saymakta,
Bedîüzzaman halihazır bu açık, yarım çıplak giyinişleri evlenmelere mani olup fuhşa teşvik edici mahiyetinde görmektedir.
Ve yine Bedîüzzaman'a göre, kadını güzelleştiren şey ve kadının hakiki ve daimî güzelliği içtimaî hayatta yer alan süslenmek, vücudlarını teşhir etmek olmayıp terbiye-i İslâmiye dairesinde âdab-ı Kur'aniye ziynetidir." (6/137)
 
“Evet bir vâlide (anne) veledini (çocuğunu) tehlikeden kurtarmak için hiçbir ücret istemeden ruhunu feda etmesi ve hakikî bir ihlas ile (samimi, Allah rızası için) vazife-i fıtriyesi (yaratılışla ilgili görevi) itibariyle kendini evlâdına kurban etmesi gösteriyor ki; hanımlarda gayet yüksek bir kahramanlık var. Bu kahramanlığın inkişafı ile (gelişmesi ile); hem hayat-ı dünyeviyesini, hem hayat-ı ebediyesini onunla kurtarabilir...”(7/241)
 
“Az olmayan bu nevi vukuat da (hadiseler) gösteriyor ki; mübarek taife-i nisaiye (kadınlar grubu), fıtraten (yaratılıştan) yüksek ahlâka menşe' (kaynak) olduğu gibi, fısk u sefahette (dinin emirlerini çiğneyerek günah ve zevke düşkünlükte) dünya zevki için kabiliyetleri yok hükmündedir. 
Demek onlar daire-i terbiye-i İslâmiye içinde mes'ud bir aile hayatını geçirmeğe mahsus bir nevi mübarek mahlukturlar. Bu mübarekleri ifsad eden (bozan) komiteler kahrolsunlar!.. Allah bu hemşirelerimi de bu serserilerin şerlerinden muhafaza eylesin, âmîn.” (7/245)
 
“Onun için daire-i meşruadaki (Allah’ın izin verdiği alanlardaki) keyfe iktifa ediniz (yeterli bulunuz) ve kanaat getiriniz. Sizin hanenizdeki masum evlâdlarınızla masumane sohbet, yüzer sinemadan daha ziyade zevklidir.
 
Hem kat'iyen biliniz ki bu hayat-ı dünyeviyede hakiki lezzet, iman dairesindedir ve imandadır. Ve a'mal-i salihanın her birisinde bir manevî lezzet var. Ve dalalet ve sefahette, bu dünyada dahi gayet acı ve çirkin elemler bulunduğunu Risale-i Nur yüzer kat'î delillerle ispat etmiştir.” (7/246)
 
Osmanlı İmparatorluğu’nun artık gerileme dönemi, Alemi İslam da bütün gözlerini onun merkezi olan Anadolu’ya dikmiş durumdadır. O esnada Türkiye'yi ziyarete gelen Pakistan'lı Milli Eğitim Bakan Vekili Ali Ekber Şah, üniversite talebesine Risale-i Nurlar hakkında bakınız ne söylüyor:
 
“Kardeşlerim, ben âlem-i İslâm'da aradığımı Türkiye'de buldum. Bedîüzzaman yalnız sizin değil, o bütün âlem-i İslâm'ındır. Ve yakın bir zamanda bütün İslâm âlemi onu anlayacaktır. Siz bu Nur eserlerine dikkatle bakın. Ben bunu doksan milyon İslâmlar içinde neşredeceğim. Benim âlem-i İslâm hakkında pek çok endişelerim ve Üstada pek çok soracaklarım vardı. Bir saat kadar yanında yalnız onu dinlemekle bütün endişelerim zâil (yok) olup bütün suallerime cevap aldıktan sonra şimdi Pakistan'a âlem-i İslâm'ın mukadderatı hakkında büyük müjdelerle gidiyorum."(6/140)
 
Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER