Adnan ÖZ Samsunspor’un kalite farkı ve genk işbirliği!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsunspor’un kalite farkı ve genk işbirliği!
Adnan ÖZ

Samsunspor’un kalite farkı ve genk işbirliği!

Liglerimizde oynayan takımların kadro değeri açıklandı. Bu verilere göre Samsunspor değeri 28 küsur milyon TL ile sıralamada birinciymiş.  İkinci takım ise 9 milyon küsur ile Manisa BŞB.

Sıralama devam edip gidiyor. Her hali ile bu lige fazla olduğumuzu söylerken boşa konuşmadığımızın bir göstergesidir bu durum.

Yani biz bu ligin çok üzerindeyiz derken kastettiklerimizden birisi de bu idi.

Taraftarımız, futbol kültürümüz ve geçmişte yaptıklarımız başlı başına bir farktı zaten.

Bunun üzerine birde kadro kalite farkı eklenince başarının önünde hiçbir mazeret kalmadı.

Şöyle bir empati yapalım ve şampiyonluk hedefleyen her hangi bir diğer takımın taraftarı ya da yöneticisi gibi düşünelim.  Evet, önümüzde böyle bir kadro değer sıralaması var ve 17 takım 2 milyon ile 9 milyon arasında sıkışmışken bir tek Samsunspor en fazla değeri olan ikinci takımın tam 3 mislinden daha değerli. Siz olsanız ne düşünürsünüz? Herhalde tek düşünceniz " Samsunspor açık ara şampiyon olur biz 2’ncilik mücadelesi yaparız" olurdu.

 Evet, beyler bu fark öyle bir fark ki, Samsunspor taraftarına güven verirken rakiplerine de korku salmaktadır yeter ki, bunu avantaja dönüştürebilelim.

Bunu şöyle de izah edebiliriz Real Madrid Türkiye süper liginde olsa nasıl açık ara şampiyon olur diye düşünürsek Samsunspor'un da aynı şekilde şampiyon olabileceğini düşünmek gerekir. Peki, geçen yıl durum farklı mıydı? Aslında pek farklı değildi ama geçen yıl bazı konularda bariz hatalar yapıldı.  Umud ediyoruz ki, bu sezon aynı hataları tekrarlamayacağız ve rahat bir sezon geçirip açık ara şampiyon olacağız.

GENK İLE AKADEMİ LİGİ ANLAŞMASI

Belçika liginin köklü takımlarından Genk ile yapılan bu anlaşma bizim açımızdan çok iyi olacak diye düşünüyoruz. Küçücük bir ülke olmasına rağmen Belçika futbolcu yetiştirme konusunda dünyanın zirvesindedir ya da üç beş ülkesinden birisidir. Bunu hem milli takımlar seviyesinde görmekteyiz hem de kulüp takımları seviyesinde görmekteyiz. Belçika, kulüp takımları ve milli takım seviyesinde de 17 ila 18 yaşlarında hatırı sayılır genci kadrolarında bulundurup futbol piyasasına sürmekteler. Umarız aynı güzel işleri Samsunspor alt yapısında da görürüz.

Gerçekten de Samsunspor'un alt yapısında eğitim sorununu hep görüyorduk. Alt yapıdan a takıma gelen oyuncularda her yönü ile eksiklik olduğunu söylüyorduk. Pozisyon alma, koşu yapma, adam kovalama, top çalma ve hava topuna çıkma gibi futbolun ana konularında gereği gibi yetişmedikleri ortadaydı. Tabii ki, Belçika eğitim müfredatını bilmeden konuşuyoruz, haksızlık etmeyelim belki oradaki eğitim sistemi de buna katkı veriyordur. Bizde böyle bir katkı olabileceğini düşünmüyoruz. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak? biz bu anlaşmadan çok ümitliyiz. İnşallah yanılmayız.

Bizim gençlerimiz çok rahat bir tavır içinde gelişmelerini ve çalışmalarını sürdürüyorlar,  devamlılıkları yok ve azim konusunda sıkıntıları var. Biz, oyuncularımızda disiplinli bir oyun anlayışı ile devamlılık yönleri gelişse, sadece bu yönümüzün gelişimine bile katkı verse  bu ortaklığın katkısı oldu diye düşünürüz.

Adnan ÖZ

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER