Bülent ERTEKİN Akıllı olun! Aklınızı başınızdan almayalım!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Akıllı olun! Aklınızı başınızdan almayalım!
Bülent ERTEKİN

Akıllı olun! Aklınızı başınızdan almayalım!

"Meydanı boş buldunuz  sallayın sallayabildiğiniz kadar"  diyeceğim demesine de maalesef öyle değil. Bizim mahallede çocukluğumuzda bile söylenen bir deyim vardı

ESKİ CAMLAR  BARDAK OLDU. Yani bilâder artık öyle
HAZIR OLDA BEKLEYEN,
EL PENÇE DURAN,
ELBETTE...
TABİİ Kİ...
HAY HAY EFENDİ...
diyen güçsüz bir devlet ve lider yok. Bu nedenledir ki geçmişte de dedelerimden DELİLER den  yedikleri OSMANLI TOKADINI unutamayan ve tarihe not düşen dedelerinizin notlarını tekrar bi gözden geçirin.

İşte onlardan bazıları:

Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, kâtibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür. (Montecucco)
................................

Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum. Fakat meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var: Türklerin yaşayan hatıraları! Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler, şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar. Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar.
(Fransız Tarihçi Albert Sorel)
............................

Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler.
(Yazar Pierre Loti)
............................

Türk'ü anlamamak için tarihe göz yummak gerekir. Haksız saldırılar ve adi iftiralar önünde Türk'ün vakur kalışı, kuşku yok ki körlerin gerçeği, eşyayı anlamadıklarını düşündüklerinden ve körlere acıdıklarındandır. Bu soylu davranış o adi iftiralara ne açık bir cevap oluyor. (Mark Sykes)
.......................

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler.
(Alman İktisatçı Fritz Neumark)
.................................

Türklerden bahsediyorum. Düşmanına saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir, berrak bir göldür. Gönül açan bu yeli yıldırma, göz kamaştıran bu gölü coşkun bir denize çevirmek tabiatı da inciten bir gaflet olur.

(Fransız Şair Alphonse de Lamartine)
...........................

Poltava'da esir oluyordum. Bu benim için bir ölümdü, kurtuldum. Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi; önümde su, ardımda düşman, tepemde cehennemler püsküren güneş... Su beni boğmak, düşman beni parçalamak, güneş beni eritmek istiyordu; yine kurtuldum. Fakat bugün esirim, Türklerin esiriyim. Demirin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar bana yaptılar, esir ettiler. Yalnız ayağımda zincir yok, zindanda da değilim; istediğimi yapıyorum. Fakat bu defa da şefkatin, asaletin, nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar. Bu kadar alicenap, bu kadar asil, bu kadar nazik bir milletin arasında hür bir esir olarak yaşamak, bilsen ne kadar tatlı. -
(Demirbaş Şarl Arap Tarihçi İbn-i Hassul)
.....................

Seceat ve cesaret bakımından Türklerden üstün; büyük hedeflere ulaşmak bakımından da onlardan dirayetli hiçbir kavim yoktur. Cenab-ı Hak onları aslan sıfatında yaratmıştır. (İngiliz Komutan Charles V. F. Townshend)
.........................

Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır. (Lady Mary Wortley Montagu)
.........................

Dünyada, Türklerden başka hiçbir ordu bu kadar süre ayakta duramaz.
...................

Türklerden başka dini ve vatanı uğruna canını vermeye hazır asker yoktur. 

Akıllı olun beyler.
Bi kaşık suda boğarız dediğiniz bu milleti tekrar tekrar  dedelerinize sorun.
Sorun ki;
AKLINIZI BAŞINIZDAN ALMAYALIM.

Selam ve dua ile.
Bülent ERTEKİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri