Advert
Oktay ZERRİN Depremin şakası olmaz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Depremin şakası olmaz!
Oktay ZERRİN

Depremin şakası olmaz!

Gerek dünyada gerekse de ülkemizde meydana gelen ve gelmesi de muhtemel olan depremler; insan hayatını, geleceğini bir anda yere bir edebilir Allah korusun!

Allah ( C.C ) korur elbette fakat biz depremlere karşı, kendimizi ne kadar koruyabilecek teknik ve sosyal imkanlara sahibiz?

Allah muhafaza; rihter ölçeği oldukça kuvvetli bir olası depremde, kim bilir kaç canı kaybedeceğiz. Binaların temeli yanında; inşaatında kullanılan malzemelerin de kalitesi ve denetimi iyi ve sağlıklı yapılmalı ve bu binaların yapısal özelik ve arazi şartları uygun zeminlere inşa edilmeli yoksa bizleri, yine önceki depremler gibi başka yeni depremler de bekleyebilir.

Geçtiğimiz aylarda; Amerika Kaliforniya Riverside Üniversitesi'nde Fizik Mühendisliği Doktorasını yapan oğlumun yaşadığı Kaliforniya' da meydana gelen 7.1 şiddetindeki depremi sanırım çoğunuz TV'lerden izlemişsinizdir.

Haber sunucularının nasıl masa altına saklandıklarını ve bu şiddetli depremde nasıl bir şok yaşadıklarına şahit olmuştuk o gün.

Bu 7.1 şiddetindeki depremde; oğlumuzu telefon ile arayıp, sağlık durumlarını sorduğumuzda bize, pek fazla hissetmediklerini söylemişti. Allah muhafaza; bizim ülkemizde bu şiddette bir deprem olsa, sonucunun ne olacağını tahmin bile etmek istemem.

O nedenle; deprem ile ilgili yasaların sağlıklı işlemesi, inşaatların sağlam kriterlere, malzemelere göre yapılması, güvenlik koridorunun oluşturulması ve bu işin uzmanlarından görüş alınması uygun olur.

Elbette Allah'ın dediği olur, olacaktır da ama bizler de ülke ve toplum, şehir ve insanlar olarak, acaba deprem kavramı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Acaba kaçımız deprem esnasında ne yapılması ve yapılmaması konularında yeterli bilinç ve bilgiye sahibiz?

Allah; sonumuzu hayreylesin inşallah yoksa " Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete " gibi sözler edeceğimize, gelecekte daha sağlam binalar, deprem bilinci ve uygulamalarından da kaçınmayalım.

Allah bizleri, ülkemizi ve tüm dünyayı, insanları ve insanlığımızı her türlü doğal afetler ve tehlikelerden korusun inşallah.

Saygılarımla.

Oktay ZERRİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER
Advert
Advert