Bülent ERTEKİN Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. En iyisi...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. En iyisi...
Bülent ERTEKİN

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. En iyisi...

Yer: Batman Şehirlerarası otogarı...
Bir kare resim...
Ayakta, elinde bıçaklı bir cani...
Yerde ise, kanlar içinde yatan gencecik bir fidan...
Karşılarında iki üniformalı, bir kaç tane de sivil polis memuru...

Geçen hafta bol kanlı, bol cinayet haberlerinin  yer aldığı üçüncü sayfa haberlerinde Batman Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bir kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırıya ilişkin 5 polis ile alakalı haberler vardı. Birkaç gün sonrasında ise bu polis arkadaşlarımızın kademeli güç kullanmada zaafiyet gösterdikleri  ve müdahalede ihmalleri bulunduklarından dolayı 5 polisin görevden uzaklaştırıldığı belirtilmiş idi.

Olayı bir de tersinden başka bir ülkede ABD de olduğunu  düşünün. Aynı tablo; karşıda iki güvenlik gücü. Karşılarında bir cani, bir katil, sözlü uyarılar ile elindeki cinayet aletini bırakmasını ve yere yatmasını söylüyor. Karşısındaki genç ise olacak yaa (!) gene bizim Batmanlı ve üç maymunu oynuyor. Sonrası?
Sonrası? ya ayağına yada vücudunun herhangi bir yerine birkaç tane mermi. Netice ya ölüm ya da yaralı olarak yakalanır. ABD’li emniyet müdürünün açıklaması.
MEMURLARIMIZ, YASAL YOLLARDAN GEREKLİ İŞLEMİ YAPMIŞLARDIR.

Gelelim bizdeki duruma. Bu olayı, iki farklı cinayet üstelik yakın zamanda arka arkaya gelmesi hasebiyle yorumlarınıza bırakıyorum.

Belirtmek gerekirse polis olarak yasal dayanakları derki: bir olaya müdahale ederken kademeli olarak artan nispette güç kullanın.  Örneğin önce cop ile müdahale et, sonra biber gazı sık, silah kullanma yetkisi oluşursa o zaman silah kullan.

Batmandaki olay da polis memuru bıçakla yaralayan şahsı teslim olması konusunda iknaya çalışıyor. Sonra biber gazı sıkıyor ama şahıs yine de etkisiz hale gelmiyor, getirilemiyor. Bu esnada  yaralanan şahıs kan kaybediyor ve tabi ki  hayati tehlikesi var. Şahıs vurularak etkisiz hale getirilse bu konuda polis sıkıntı yaşamazdı fakat  adlî olarak yargılama süreci başlar ve mahkeme mahkeme sürünürdü hatta bir de aile nüfuslu bir aile ise görev yeri bile değiştirilebilirdi. Müdahale etmeyerek şahsi vurmayarak şu an hakkında idari soruşturma başlatıldı. Bu durumda ne olur? Bu durumda bir kere ifade verir, bir kere de son savunma alırlar en fazla polis disiplin ve ceza mevzuatına göre sırasıyla uyarma, kınama veya aylıktan maaş kesim cezası alır.

İkinci bir fotoğraf. Geçen günlerde şu boynu bıçakla kesilen bayan konusunu bir kez daha düşünün. O gün orada da resmi ve/ya sivil  polis memurları vardı. Onlarda o gün olaya müdahale etmediler/ edemediler. Oysa o gün, o olayda polis CANİYİ/KATİLİ/HAYDUTU tam da alnının çatısından vursa idi emin olun TÜRKİYE'NİN KAHRAMANI olurlar idi. Günlerce; helal olsun, okkalı memurlarmış  der konuşur yere göğe sığdıramazdık. Oysa Batman’daki olayda memur kardeşlerimiz eli bıçaklı ve kanlı şehir eşkıyasını, caniyi vursa idi sıkıntı yaşarlardı.

İşte iki olay...
İkisi de cinayet...
İkisi de canlı yayın yapıyorlar...
Neticesi???
Yasalarımız eylemlere göre kati olarak işlemiyor. Olayın içeriği ve medyanın  etkisine göre farklılık gösteriyor.
Yani;
İKİ UCU PİS DEĞNEK.
AŞAĞI TÜKÜRSEN SAKAL.
YUKARI TÜKÜRSEN BIYIK.
Madem zararı sana dokunuyor  o halde
YUTUVEE GİTSİN(!)

Rabbim güvenlik güçlerimizi her türlü beladan, kazadan korusun. Ayaklarına bir taş dahi gelip incinmesinler. Biz onlara dua ediyoruz.
Rabbim hepsini muhafaza eylesin. Sevdikleri ile BİR, MUTLU, HUZURLU, SAĞLIKLI bir ÖMÜR SÜRSÜNLER.

Selam ve dua ile.
Bülent ERTEKİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri