Advert
Oktay ZERRİN Çocuk bir fidandır kırılınca zor doğrulur!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çocuk bir fidandır kırılınca zor doğrulur!
Oktay ZERRİN

Çocuk bir fidandır kırılınca zor doğrulur!

Değerli okurlarım; malum 2019- 2020 Eğitim- Öğretim Yılına 09 Eylül 2019 Pazartesi günü başlamış olduk.

Şimdi daha ilk günde; yollar, sokaklar, caddeler ve tüm şehirlerde öğrenciler; rengârenk okul formalarıyla bambaşka bir hava ve görüntü oluşturdular.

Çocuklar, okullardaydı fakat velilerin, anne babaların akılları hep ilk günde okullarında kaldı. Öğleden sonra evlerine kavuşacaklarını bildikleri halde; işte böyle bir özlem tablosuydu çocuk sevgisi!

Ben de 26 yıl bu meslekte görev yapmaya çalıştım. Bafra Lisesi, Bafra Atatürk İlköğretim Okulu, Bafra Anadolu İmam Hatip Lisesi ve emekli olduğum Bafra Kızılırmak İlköğretim Okulu, kadrolu olarak görev yaptığım okullar idi.

Bunların dışında yine kadrolu öğretmenken; Bafra Nazmiye Demirel İlköğretim Okulu, Bafra Anadolu Lisesi, Bafra Özel Koleji, Bafra dışında ise vekil öğretmen olarak Zonguldak Karadeniz Ereğli Alaplı Atalay İlköğretim Okulu'nda Ahlak ve Beden Eğitimi dersleri; Kdz. Ereğli Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesi'nde ise Turizm derslerine vekil öğretmen olarak girdim.

O yılar iyi yılardı benim için ve birçok hatıra bıraktık o okullarda. Hele Bafra Atatürk İlköğretim Okulu' nda, İngilizce Öğretmen olarak 15 yıl görev yaptığım okulda; Mustafa BAKAR adlı, aslen Çorumlu Din Kültürü ve Ahlâk Dersleri Öğretmeni arkadaşımızı asla unutmayacağım.

Kalp krizi sonucu kaybettiğimiz bu çok değerli, şair, piyes, tiyatro yazarı ve kızlarına ithâf ettiği " ÖZLEM " adlı kitabıyla; Bafra İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü' nün " 24 Kasım Öğretmenler Günü " nedeniyle, ilçe öğretmenleri arasında düzenlediği; " Öğretmen " konulu şiir yarışmasında, " Öğretmenim " adlı şiiri ile Bafra 1. si olarak anılarımız arasında yer etmeye devam ediyor.

Vefat ettiği akşam saat 03.' de, kızı Hilal beni telefonla aramıştı. Gittiğimde Gazipaşa Mahallesi'ndeki evinde maalesef kaybetmiştik. Atatürk İlköğretim Okulu öğretmen arkadaşları olarak; Okul Müdürümüz Sayın Bahri DİLCİ bey ile ve 40 öğretmen arkadaşımızla cenazesi için Çorum ve şehir mezarlığı'na gidip son görevimizi yapmaya çalışmıştık. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Eşi Hatice hanıma ve çocuklarına başsağlığı diliyoruz.

Çocuk bir fidana benzer. Bir kırılırsa zor doğrulur. O yüzden; değerli meslekdaşlarımdan, öğretmen arkadaşlarımdan; önce öğrenci ve insan sevgisini, daha sonra mesleğe bağlılık ve görev aşkını en iyi şekilde yapmalarını bekliyoruz.

Öğretmenlik sadece robot gibi derse, sınıfa girip çıkmakla olmuyor; çocuğu, öğrenciyi iyi analiz edeceksin. Suç işlediğinde dövmeyecek fakat dilinle döveceksin ancak bu dövmenin temel kaynağı ve dayanağı da yine sevgi ağırlıklı olmalı.

Yoksa okula ayakların sadece para kazanma amacıyla giderse; o paradan da sana pek hayır gelmez. Herkes işini en iyi şekilde yapmalıdır ve zaten arkadaşlarımızın da bu görevi en iyi şekilde yapacaklarından da asla şüphemiz yoktur.

Bu vesileyle; yeni eğitim- öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci, idareci, veli okul aile birlikleri ve ülkemize hayırlı olması dileğiyle saygılar sunarım.

Oktay ZERRİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER
Advert
Advert