Advert
Oktay ZERRİN Her horoz kendi çöplüğünde ötmez!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Her horoz kendi çöplüğünde ötmez!
Oktay ZERRİN

Her horoz kendi çöplüğünde ötmez!

"Her horoz kendi çöplüğünde öter " diye bilinen bir söz vardır ancak bugün için bu söz de; o eski gücünde değil!

Zira her bir şey gibi, bu söz de artık otoritesini ve işlevini yitirmişe benziyor! Bir kere o eski horozlar da kalmamış günümüzde! O bas bas bağıran eski horozların da sayısı azalmış gibi.

Ayrıca yine; çöplükler de eski çöplük olmaktan çıkmış, hatta nerdeyse her yer bir çöplük yığınına dönmüş! Mesela apartman önleri, mahalle araları, sokaklar ve hatta caddelere rastgele atılmış çöpler de işin cabası!

Bunlara üstlük; bir de şehirlerin mahalleleri için konulmuş; demirden veya çiçek resim ve dekorlarıyla süslenmiş o yakışıklı çöp tenekelerine dadanan, çöpten bir şeyler aramaya çalışan çöpkolikler yüzünden sağa-sola dağıtılmış çöpler de görüntü kirliliği veriyor!

Peki ya parklar, bahçeler ne âlemde dersiniz? Ben sadece ilçemiz için demiyorum; tüm il ve ilçelerde bu durumlar yaşanabiliyor. Elbette ki belediye görevlisi, çöp ekipleri gece gündüz demeden, bu çöpleri yoketmenin derdinde koşturup duruyorlar.

Ancak; gel gelelim ki; bizim bazı vatandaşlarımız da yollara kağıt, sigara izmaritleri, boş kutular, şişeler gibi çöpleri, yürüdüğü yollara, mahalle ve sokaklara atıyorlar. Oysa başlarını şöyle bir kaldırıp etrafına baksalar; kendilerini bekleyen çöp konternırlarını görecek ve çöpleri oraya atacaklardır ama dediğim gibi bu biraz çevre duyarlılığı ve biraz da çevre bilinci ve sorumluluğuna dayalı bir durumdur.

Eğer bizler; bulunduğumuz yerden memnunsak; bu memnuniyetimizi daha da maksimum yani daha da üst düzeye çıkartabilmeliyiz. Yoksa bulunduğumuz çevre; çevre olmaktan çıkar

Avrupa' da temizliğe verilen önem bellidir. Biz de ülke ve çevre, toplum olarak; bu konuda bizlere düşen görev ve sorumluluğu, en iyi ve güzel bir şekilde yapmalıyız ki eğer bunu yapmaz veya yapamazsak, yarın temiz bir çevre beklentisinden söz etmeye hakkımız olmayabilir!

Haydi, canlar, dostlar, arkadaşlar; hep birlikte daha temiz, daha sağlıklı ve daha çok insanca yaşanabilir bir çevre özlemiyle hoşça kalın derken, yazımızın başlığıyla bitirelim yazımızı:

HER HOROZ KENDİ ÇÖPLÜĞÜNDE ÖTMEZ!

Oktay ZERRİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER
Advert
Advert