Cahit KURBANOĞLU Nimete Saygı Gösterilmezse Elimizden Gider -1
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Nimete Saygı Gösterilmezse Elimizden Gider -1
Cahit KURBANOĞLU

Nimete Saygı Gösterilmezse Elimizden Gider -1

 

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliği ile Üsküdar Milli Müdürlüğünde  öğretmenlere seminer programlarında verdiğim konferansın aynısını Kadıköy Milli Eğitim bünyesindeki öğretmenlere  12 Eylül 2018 tarihinde, Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesinde vermiştim.

Konu ise: 

“Mucize Elinin Hedefindeki Teknoloji” idi. 

Ben neticede teknik alanda ihtisas yapmış birisi olarak, çok merak ettiğim için bazı gerçekleri gündeme getirmek maksadı İle bu konuyu seçmiştim. Bunu THY Genel Müdürlüğü ve başka yerlerde de konferans olarak vermiştim. 

Çünkü peygamberlere verilen mucizeler, peygamberin peygamberliğini ispat etmek için tarihi hikayeler olarak anlatılırdı.

Oysa o peygamberlerin ümmetinin bu mucize alanında ulaşabileceği son hedefi gösteriyordu.

Bu mucizelerden ben teknolojiye bakan kısımları ele almış, onları örnekleriyle ve uygulamalarıyla anlatıyordum.

Üsküdar Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonunda konferansa katılan öğretmenler beşyüzün üzerindeydi. Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğünün davet etmiş olduğu öğretmenlerin sayısı da 150 civarında idi.

Ben konferansın başlangıcında eğitimin önemi, gençliğimizin karşı karşıya kalmış olduğu problemler, öğretmenlerin gençliğe yaklaşımı ve gençliğin kazanımı için davranış şekilleri üzerinde durdum. Yirmi dakikalık konuşmamdan sonra konferansa geçtim.

Ne yazık ki çok önceden konusunu bildikleri  konferansıma daha başlamadan, ve anlatacağım konuların ne olduğu bilinmeden, bir takım sabırsız öğretmenler;  Siz Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği alanında profesorsünüz. Böyle bir konuyla sizin ne işiniz olabilir. O zaman keşke ilahiyat profesörü olsaydınız. Bize kendi meslek alanınızla ilgili şeyler anlatsanız demeye  başladılar. Galiba Makina Mühendisi olmak istiyorlardı.

Konferansı bitirdikten sonra  bazı öğretmenler, bir taraftan beni tebrik ederek önemli bir konuyu sunduğumu söylediler, diğer taraftan da konferanstan sonra, gündem dışı dikkatleri çekmek istediğim ve konunun dışında yetenekli öğrencilerin özel eğitimlerle ileri hedeflere teşvik edilmesi konusunda bir iki mesele anlatınca, bir saatlik anlattığım  sarfınazar edilerek, keşke bize böyle şeyler anlatsaydınız deme gafletinde bulundular.

İyi bir ev sahipliği sergileyen Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü ise bütün bu davranışlar karşısında, onlar adına özür dileyerek,  üzüntülerini  izhar etmiştir.

Ben bütün bunları neden anlattım. Bugüne kadar eğitimimiz üzerinde çeşitli vesilelerle durmaktayım.

Çünki biz eğitimle gençlerimizin aklına bile hitap edemiyoruz. Hitap edecek kadroya da sahip değiliz. Sadece onların düşünmemesi için, ezberlemeleri için, muhakeme etmemeleri için, akıl yürütmemeleri için, bir eğitim veriyoruz.

Bu eğitim ise gençliğimizi nereye götüreceğini son haberlerde bir kere daha gördük. Üzüntüyle ifade edeyim ki Kadıköy Anadolu Lisesinin eğitim yılının açılışında, nimeti dikkate almadan, değerini takdir etmeden ve nimete karşı saygısızlığın inanca saygısızlık olduğunu düşünmeden bir davranış sergilenmiştir. Bu hepimizi çok ciddi bir şekilde üzmüştür. (Devam edecek)

Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER