Advert
Oktay ZERRİN İnsanlık nereye koşuyor?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İnsanlık nereye koşuyor?
Oktay ZERRİN

İnsanlık nereye koşuyor?

Ne güzel yaratmış şu kâinatı Yüce ALLAH! Her yarattığı şey çok güzel ve bir o kadar da çok özel!

Yarattığı en önemli varlık ise; hiç şüphesiz ki insandır! Allah biz insanlara akıl vermiş, fikir vermiş, duygu, ruh ve can vermiş! Cenab- ı Allah vermiş vermesine de acaba biz İnsanlar; bu verilişe, bu dünyaya getirilişimize nasıl karşılık vermişiz?

Öyle insanlar var ki içimizde; bunlara insan demeye pek dilimiz varmıyor! Meselâ; katili var, sapığı var, delisi var, kadının boğazını kesen, kan akıtan vampirler var, aslını inkâr eden zavallıcıklar var, var da var işte! Hangi birini sayalım ki?

İnsanlık nereye gidiyor, nereye koşuyor acaba? Bence bir kaosa, bir çıkmaza, bir travmaya doğru koşuyor! Koşun aman iyi koşun ha! Hiç koşarken, yürürken önünüze bile bakmadan koşun, yürüyüp durun! ,Sahi ne olacak bu koşturmaların sonunda? Yoksa Kırk Haramilerin gizledikleri o hazinelere mi koşuyorsunuz?

Bir ayette şöyle diyor : " Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için hazırlıklı olun, çalışın! " Peki; milyonlarca insanımızdan kaçımız bu hazırlıkları tam manada yapabiliyoruz veya yaptık dersiniz. Bence nicelikten çok nitelik daha ön plânda gelir!

Kendimizi hiç kandırmaya gerek yok! Dün ne yaptık, bugün ne yapıyoruz, yarın ne yapacağız? İşte bütün mesele de bu! Yarına çıkmaya da senedimiz ve garantimiz olmadığına göre; bizlerin bugün ne yapacağımız önem kazanıyor. Zira dün de geçmişte kalıyor ya; o yüzden sahip olduğumuz bugünü en kazançlı nasıl geçirebiliriz, o önemli!

Hiçbir şey yapamıyorsak; bari aç bir komşumuzu doyuralı, bir yoksula yardım edelim, bir yetimin saçlarını, yüzünü okşayıp sevap kazanalım! Hiçbir şey yapamıyorsak; bari mazlumların gönlünü, onların sevgilerini ve hayır dualarını alalım!

Neymiş; demek ki boş lafla peynir gemisi yüzmüyormuş! Her işimizi yüce Allah'ın emir ve gösterdiği istikâmette yaparsak, belki arkamızdan bizlere dua edecek eller, insanlar, dostlar ve arkadaşlar bulabiliriz!

Ne demişler : "Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler "

Hep güzelden, doğrudan, sevgiden, saygıdan kısacası insandan ve insanlıktan yana olalım!

Saygılarımla.

Oktay ZERRİN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER
Advert
Advert