Başyazı Samsun'a bedava sanayi parseli değil, Tahsisli endüstri alanı lazım!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'a bedava sanayi parseli değil,  Tahsisli endüstri alanı lazım!
Başyazı

Samsun'a bedava sanayi parseli değil, Tahsisli endüstri alanı lazım!

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan Samsun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Ziyaretin gündemi belli; Sanayi alanı!

Kesin, Samsun TSO başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu “Samsun’da yatırım alanı yok” dan konuya girmiştir.

Çiğdem Karaarslan ise buna karşılık Sanayi Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Samsun’da yeni sanayi alanı parselleri üretilmesiyle ilgili çalışma yapmak üzere Samsun’a geleceğini söyleyince iş değişmiş tabi…

Şimdi, Bundan her iki bakanın haberi var mı bilinmez ama konunun gündeme gelmesinden dolayı bizim de söyleyeceklerimiz var!

Öncelikle, hatırlanacağı gibi, Aralık 2018’de Sanayi Bakanı Mustafa Varank Samsun’a bir zirve için gelmiş, devamında yatırım alanlarını gezmişti.

O ziyaretten akılda kalan sayın Bakan ile Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun “Bedava Sanayi Parseli – Tahsisli Endüstri Alanı” tartışmasıydı.

Neydi Hatırlatalım;

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) Karadeniz Bölge Toplantısında bir konuşma yapan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun'da sanayinin gelişmemesinin nedeninin yerel yönetimler olduğunu söylemiş, yeni organize sanayi bölgeleri olması gerektiğini söylemişti.

Bakan Varank ise Murzioğlu’na “Burada sanayicileri desteklemek, onların önünü açmak için çalışıyoruz. Eğer senelerce burada bir şey gelişmiyorsa bir sorun var demektir ama talep şu ise 'Burası da normal bir OSB olsun ya da küçük sanayi sitesi mantığıyla yönetilsin, buradaki arsaları da parselleyelim. Biz yatırımcılara verelim, bir tapusu olsun illa' diyorsanız, o sistemle burada gerçekten yüksek katma değerli bir yapı kurmanız mümkün değil.” demiş “Endüstri Bölgeleri Mevzuatı’nı oku!” diyerek talebin anlamsızlığından, atıllığından ve verimli olmadığından bahsetmişti.

Devamında ise Varank İzmir’i örnek göstermiş “İzmir Aliağa'da Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesini geçtiğimiz ay Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilan etti. Kendilerini ararsanız ne kadar mutlu olduklarını, bu yapının ne kadar esnek ve sanayici dostu olduğunu sizlere anlatırlar. Bence yeniliklere kendinizi kapatmayın diyorum. Yeniliklere açık olun. Sanayinin alternatifleri olduğunu görebilirsiniz.” diyerek Murzioğlu’na yeniliklere kapalı olduğunu ve OSB zihniyetinde bedava parsel kapma işlerinin sonar erdiğini, sanayici adı altında rant ve bedava arazi parselleme peşinde koşmanın gereksizliğini ima etmişti.

Murzioğlu’da bu sözlere TSO meclis toplantısında “Aldığım terbiye itibarıyla kimseyle sürtüşmeye girmedim” demiş, “Yatırımcı tapusunu almadığı alana yatırım yapmaktan kaçıyor” diyerek kendisini ve temsil ettiği zihniyeti savunmuştu.

Gelelim asıl konumuza!

Konumuz OSB’lerin nasıl kullanıldığı ve kimlere peşkeş çekildiği konusu.

Bilindiği gibi OSB alanlarında üretim harici ticari faaliyetler mevzuat gereği yasaktır.

Yasak ama Samsun OSB’de halen daha depolama alanları var. Bunun çözümünü de bulmuşlar. Ufak bir imalat makinası, devamında bir kapasite raporu, oldu mu sana depocudan sanayici!

Oldu mu oldu!

Kılıfına uydu…

Sonrası?

Sonrası üç maymun misali; Görmedim, duymadım, söylemedim.

Bunu sadece Samsun OSB’de değil yeni Samsun Gıda OSB’de de yaptılar.

Bedava tahsisler, Samsun dışından yatırımcıya tahsis vermemeler, arada bölüşmeceler, tahsis şartını getirmeyen kendilerinden olmayanın tahsisini iptalini onaylayıp aynı şartı yerine getirmeyip süre uzatımı isteyenlere keyf bağışlamalar, siyasetçilere ve kendilerine hatta oğullarına tahsisi bozulan alanlardan parsel vermeler, tahsis şartını yerine getirmeyenlere üç maymunu oynamalar!

Hepsi var maalesef.

Samsun OSB’de depolama alanı var mı?

Evet var! Var ama hüllesi de hazır.

Samsun Gıda OSB’de depolama alanı var mı?

Evet var, gittik gördük.

Utanmadan Samsun Gıda OSB yönetiminin yok demesine, açıklama yapmasına ve bu yalana Samsun Valiliğinin inandırmasına rağmen var!

İflas eden bir nakliye şirketinin sanayi alanı olması gereken binaların içine onbinlerce ton buğday depoladığını gözümüzle gördük.

Samsun’da bir otomotiv şirketinin gıda üretimi yapılması gereken alanda raf yaparak yedek parça deposu olarak kullanacağını gözlerimizle gördük.

Samsun’da herkes üç maymunu oynayıp sonra da kendi yalanlarına inanıyor.

Merak edenler “Samsun Gıda OSB Müteşebbis Heyeti Yalan Beyanlarla Hem bakanlığı hem de valiyi aldatıyor!” başlıklı başyazımızı okuyabilir.

Yani şunu demek istiyoruz;

1-Samsun OSB’de arsaların parselli olması modeli verimli değildir ki neden yeniden Samsun’a Tahsisli Endüstri Bölgesi yerine bedava parselli OSB alanı isteyelim?

2-Samsun Gıda OSB gibi bir örnek önümüzde dururken neden rant modelinde ısrar ederek gerçek yatırımcıya parsel yok diyerek başka yatırım alanlarını gösterelim ( Merak edenler “Kaanlar Gıda’ya Samsun Gıda OSB’de yer bulunamadı!” haberimizi, “MÜSİAD Başkanı’nın firması Kaanlar Gıda Kavak OSB’ye yerleştirildi!” haberimizi, “MÜSİAD Genel Başkanı’na Samsun’da bir tuhaf teklif!” köşe yazımızı okuyabilir.

3-Samsun Gıda OSB’de bedava tahsislerle her biri ayrı ayrı sanayi parseli alanını babalarının çiftliği gibi yönetenlerin olduğunu, OSB müdürünün olarak hısım ve akrabalarını atadığı neden görülmez.

4-Samsun Gıda OSB’de “Burada yeteri kadar süt yok” denilerek yatırım yapmaması için zorluk çıkarılan MÜSİAD Genel Başkanının işletmesi Kaanlar Süt’ü yatırımdan vazgeçirten, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın iknaları ile yeniden Kavak OSB’de yer verilen durumu ne çabuk unuttuk.

5-Kaanlar Süt’e önce fabrikasını satmak isteyen ve Samsun Gıda OSB’nin mütevelli heyetinde olan ve geçtiğimiz günlerde konkordato ilan eden Takışlar Gıda’nın sözü ve Samsun’a yatırımcı sokmak istemeyip aralarında paylaşmacı bu zihniyeti neden kimse görmüyor?

6-Tersane alanında halen daha tersane yatırımı için alan isteyen yatırımcılar Samsun TSO’nun ve Samsun Valisinin kapısını aşındırırken neden tersane alanı bir veya birkaç şirkete tahsis edilerek tersane için değerli bir alanın amacı dışında kullanılması istenir?

7-Neden Samsun’dan olmayan ve kendilerine rakip gördükleri yatırımcıyı Kavak’a, Bafra’ya, Havza’ya gönderip kendilerine deniz kenarında en değerli yerleri bedava sanayi parseli almak için isterler?

8-Neden yatırım tahsisli ve 30-40-50 yıllık uzun vadeli bedelsiz Endüstri bölgelerinden alan alıp yatırım yapmak yerine Çarşamba Ovasının en güzel yerlerinden kendilerine tapulu bedava sanayi parseli almak isterler?

9-Samsun Gıda OSB alanı Endüstri Bölgesi olsaydı yatırım tahsisini yerine getirmeyen ve rant için yer alıp depo olarak kullananlara çık denildiğinde çıkacak, iflas edenin malı yani devletin yani kamunun arazisi bankalara kalmayacak, kiralama peşinde olanlara araç olmayacaktı.

10-Samsun Gıda OSB’de iflas eden, konkordato ilan edenleri yerlerinin yeniden bedelsiz olarak gerçek yatırımcıya geçmesi mümkün mü? Hayır!

Halen Samsun’u tanımaya çalışan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan Samsun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etmiş!

Etsin, etsin de bu gerçeklere göre hareket etsin.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank beyefendiye son bir sözümüz daha var;

Samsun’u kendi malı gibi gören, gerçek yatırımcıya zorluk çıkartıp yer vermeyen, kendi menfaatleri ve dar yapıdaki statükocu yapılara Samsun’un en verimli Ovasını rant alanına çevirmeyin.

Yatırım peşinde olmayıp bedava sanayi parseli tapusu peşinde koşanlara fırsat vermeyin.

Vermeyin ki Samsun hak ettiği gibi büyüsün ve Samsun’un ve ülkenin büyümesinin ününde işgal ettikleri makamları kullanarak kendi büyümesine çeviren sözde sanayici zihniyeti değişsin. Samsun’un gelişimi için ihtiyacı olan yatırımcı modeline en uygun yaklaşım “Bedava Sanayi Parseli yerine Tahsisli Endüstri Alanıdır.” 

Başyazı

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER