Eyüphan KAYA Ailelerimizin Yüzü Gülecek
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ailelerimizin Yüzü Gülecek
Eyüphan KAYA

Ailelerimizin Yüzü Gülecek

Şehrimizin bir bürokratı değişti. Şaka bir yana bu değişiklik hem kurumda hem de şehirde bir mutluluğun gelmesine vesile oldu.

Bu neşe, giden müdürün başarısızlığından değil, gelen müdürün kurumu daha iyi bilmesinden ve 14 yıl kurumdaki çalışma sürecindeki performansında hep hayırla yad edilmesinden kaynaklanıyor bence.

Giden müdürün de kendine göre bir disiplin anlayışı ve çalıma tarzı vardı. Ben şahidim ki birçok yanlış tekliflere hayır diyebildi ve bu gün %51 oranında kuruma bir renk kazandırarak başarıya imza attı, kurum içinde kısmi bir mutsuzluk olsa da sahada vatandaştan gelen ciddi bir sıkıntı kulağıma gelmedi, kendisine de müteşekkiriz.

Fakat her nedense kurum çalışanlarıyla yıldızı bir türlü barışmadı. Ancak yeni müdür Rifai Yıldırım kurum tarafında dürüstlüğü ve başarısıyla biliniyor, disiplin anlayışı da tatlı sert, dolayısıyla kurum çalışanları hem mutlu olarak çalışacak hem de başıboşluk pek yaşanmaz diye düşüyorum.

Nitelikli bir İl müdürü çok şeydir, kabiliyetli olsa Bakanlığı dahi etkileyebilir diye düşünüyorum.

Pratikte birçok alanda kolaylık sağlayabilir, Bakanlık düzeyinde bakanlığın aksaklıklarını yasa ve yönetmelik düzeyinde düzelmesinde katkıda bulunabilir.

Mutlu ve huzurlu bir aile için özellikle her fırsatta;

A-Bakanlık düzeyine;

*İstanbul Sözleşmesinin kabul edilemez olduğu,

*6284 numaralı yasanın sıkıntıları,

*CEDAW sözleşmesinin sakıncaları,

*Sözüm ona Medeni Hukuk içinde hayata sıkıntı veren yasaların değişmesi için bir çalışma ve çaba içinde olmasını bekliyorum.

B-Aile ve Sosyal Politikalar açısından yasa ve yönetmeliklerin el verdiği sürece yeniliklere imza atmasını bekliyorum,

2019 yılı bütçesinde aslan payı Milli Eğitim Bakanlığı 104 milyar ile hemen 2.sırada 103 milyar ile ASP’nin aldığını biliyoruz. Bu paralar tasarruflu/yerli yerinde kullanılırsa  fakir fukaralarımızın yüzü bir kat daha gülecek, onlarla birlikte orta sınıf vatandaşlarımız da huzura kavuşacak. Çünkü yanı başınızdaki komşunuz fakr u zaruret içindeyse evinizin de neşesi kaçar, eskisi gibi bir tas çorba ile komşunuzun kapısını da çalamazsınız.

Türkiye’nin de altına imzası bulunduğu Birleşmiş Milletler 2030 vizyonuna göre o tarihe kadar çok yönlü bir tarzda fakirlikle mücadele edilecek ve açlık sınırın altında kimse kalmayacak deniliyor.

Bu mümkün mü? elbette ki mümkün, yeter ki ülkemizde milyon dolarları yürüten şahsiyetsiz kimseler olmasın. Evet bu ifade yazımı aşar ama bir gerçeği ifade etme babından da önemlidir. Bu şehirde dahi birileri bir milyon TL değerinde bir otomobile binebiliyorsa hırsızlık için açık bir delildir.

Gelelim ASP il müdürlüğümüzün yapabileceği işler için tavsiye edebileceğimiz inovasyona.

1-Personeli bir iletişim seminerinden geçirerek, yüzü asık ve işine hizmet aşkı ile bakmayan tek bir elemanı dahi kurumda bırakmaması lazım. Gitsin başka kurumda çalışsın, ya da çalışmadan maaş alsın ben buna bile razıyım vatandaşımıza sıkıntı verip devletimi küçük dürmektense, devlet ile vatandaş arasında kara kedi olacaksa bu daha iyi.

2-Annelere verilen destek konusunda bahaneler uydurmaya hiç tolerans göstermemesi lazım. Vatandaşa sıkıntı çıkaran personeli bir kaç uyarıdan sonra kurumdan ayırmaya ikna edilmesi lazım.

3-Vatandaşlık huzuru adına devletinden onurla hakkını alan kimselere minnet etmeden haklarını kendilerine ulaştırması lazım.

4-Tüm yardım alan kimselere en az ayda bir moral ve güven adına mesaj göstermesi lazım.

5-Engelli vatandaşlarımızla merhamet duyguları yoğun, sevgiyle donatılmış personelin hizmet etmesi lazım.

6-Tüm Engelli dermeklerini bir araya getirerek onları birlikteliğe sevk etmek için çalışma yapması lazım, sıkıntı çıkaranları uyarması lazım.

7-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonlarına sahip çıkarak kimsesizlerin bir yıllık ihtiyaçlarını bir defada vermez lazım.

Ayrıca bazı kaymakamlıkların bazı harcama faturaları sosyal yardımlaşma fonundan ödendiği söylentileri kulağımıza geliyor, buna fırsat vermemek lazım.

Şimdiden hayırlı olsun, umarım çiçeği burnunda yeni il müdürümüzün huzurunu bozmazlar, herkes kurumun daha iyi idare edilmesi için bir çalışma ve çaba içinde olur.İnşallah “Ailelerimizin Yüzü Gülecek” diyorum amin demeniz dileğiyle.

Selam ve dua ile…

Eyüphan KAYA

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER