Recep YAZGAN Rotary okulları teslim alıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Rotary okulları teslim alıyor!
Recep YAZGAN

Rotary okulları teslim alıyor!

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu, İzmir Valiliğiyle protokolü imzalanan ‘Rotary Okulda projesini’ tanıtmak için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u makamında ziyaret etmişti.

Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Fatih Akçiçek, İzmir ‘Rotary Okulda’ Komitesi Başkanı Bahar Yorgancıoğlu ve Bursa Uludağ Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Yıldız’ın da yer aldığı heyet projeyi Bakan’a anlatmıştı.

Haberlerde, Bakan Selçuk’un, Rotary’nin dönem projesiyle yakından ilgilendiği, İzmir Valiliği ile imzalanan protokolü de dikkatle incelediği ve ‘Rotary Okulda’ projesinin okullar açısından başarılı bir proje olduğunu ifade ettiği belirtiliyordu.

Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Fatih Akçiçek;

“Milli Eğitim Bakanımızı ziyaretimizin sebebi ‘Rotary Okulda’ konusunda bilgi vermekti çünkü proje beklenenin çok ötesinde talep görüyor, Rotaryenleri çok fazla heyecanlandırıyor.

Tahmin ediyorum ki ‘Rotary Okulda’ projesi ile ilgili eline çivi, çekiç almamış hiç tanımadığı bir okula hiç tanımadığı çocuklar için hizmet götürmemiş Rotaryen kalmayacak.

Bunu anlatmak için oluşturduğumuz heyet ile birlikte bakanımızı ziyaret ettik.

Kendisi daha önce İzmir Valiliği ile imzalanmış olan protokolü inceleyerek Bursa Valisi’ne iletilmesi konusunda yönlendirme yaptı. Bu da Sayın Bakanımızın bu projeye ne kadar yakın durduğunun bir göstergesidir” dedikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı;

“Bazı medya organlarında yer alan, Bakanlığımızın 'Rotary Okulda Projesi'ne destek verdiği' iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız tarafından bu konuda il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen bir talimat bulunmamaktadır”

Biz ‘ona mı inanalım, buna mı’ diye düşünedururken ‘Rotary Okulda’ projesi İzmir ve Bursa’da bütün hızıyla devam ediyordu.

Bana gelen bilgiye göre İzmir Milli Eğitim İl Müdürü bir süre İstanbul’un bir ilçesinde İlim Yayma Cemiyeti başkanlığı yapmış bir arkadaş.

Rotaryenleri İzmir’deki hiçbir okula sokmamak adına şahsiyetli bir duruşu olmalıydı.

Deniliyor ki, Bakan talimatına direnemedi.

Halbu ki ona yakışan ne olursa olsun bu fitne odaklarıyla mücadele etmesiydi.

Bakan’ı ziyarette Bursa Uludağ Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Yıldız da yer almıştı.

Bursa’dan gelen bilgiler de şöyle;

Bakanlık ziyaretinden sonra Bakan’ın yönlendirmesi ve bazı siyasilerin desteğiyle girmedikleri okul kalmamış.

Bursa’da bir okul müdürü aynen şöyle diyor; “Engelleyemiyoruz. Bize haber vermeden gelerek çeşitli etkinlikler yapıyorlar”

Bursa’da ve İzmir’de Rotaryenlerin çalışmalarından rahatsız olanlar arayarak sıkıntılarını dile getiriyorlar fakat işin içinde Bakan ve siyasilerin olması onların da ellerini kollarını bağlıyor.

Samsun’daki Rotary Bilim Ve Sanat Merkezi’nin isminin tabeladan sökülme meselesine gelince;

Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımız, “Yanlış yaptın. Yazmasaydın daha kolay halledilebilirdi” diyorlar.

Ben de diyorum ki, “10 yıldır o tabela yerinde duruyor, neyi halledeceksiniz?”

Meseleyi Külliye’ye intikal ettirdim haberiniz olsun!

Recep YAZGAN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mehmet     2019-11-14 Akçiçek ailesi İzmir masonlarındandır. Atatürk'ün öldürülmediğine dair kitap yazan kişidir.
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri