Cahit KURBANOĞLU Bayram Yüksel Ağabey
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bayram Yüksel Ağabey
Cahit KURBANOĞLU

Bayram Yüksel Ağabey

1970 yalında Ankara Hacıbayram’da, 27 numarada kalırken ziyaretinde bulunmuştuk. Kendilerinin yemeklerini yemiştim. Dersane oldukça küçük ve imkanları sınırlı; yemekler de iki kaşıkta bir tane bulunan, lezzetli bir çorbadan ibaretti.

Bütün hayatını Risale-i Nur’ların neşrine, tebliğine ve Üstadımızı anlatmaya adamıştı. Ömrü boyunca bunu Ankara’da, İsparta’da, Türkiye’de ve Dünyada devam ettirmişti.

Kendisi ile ilk bir araya gelmemiz KTÜ de öğrenciliğim yıllarıydı, Ankara’da ve birlikte birkaç dershaneyi ziyaret etmekle başlamıştı. Hayatım üniversiteye gidene kadar dağda, taşta çobanlıkla geçmişti ama, dersaneleri gezmede O’na ayak uyduramıyordum.

Artık Trabzon’a avdet zamanı gelmişti, bizi yolcu etti, biz vasıta ile Tandoğan otobüs garına gönderdiler. Otobüsün kalkışını bekliyorduk. Bir de ne görelim, Bayram Ağabey bizi yolcu etmeye gara yürüyerek gelmişti.

Ben nurlarla tanışmaya çalışan birisi olarak, o manzara karşısında şaşırmış ve yolculuk boyunca da şaşkınlığımı atamamıştım.

O zamanlar üniversite okuyan ve dershanede kalan her Nur Talebesi, Ehl-i Hizmet görevi ile kendini vazifeli görmekteydi. Mahalle, şehir ve çevre şehirler dersleri bunlar tarafından organize edilmekteydi. Bayram Ağabey, Nazım Gökçek Ağabey, Abdulkadir Badıllı Ağabey, Tahir Ağabey, Mustafa Sungur Ağabey, Kırkıncı Hocam, Hacı Musa vb. bizi sık sık ziyarete gelirler ve dersler yaparlar, bize Risale-i Nur’un meslek ve meşrebini anlatırlardı.

Bir defasında Bursa Tafaş  fabrikasından aldığımız Murat 124 ile Ankara’ya uğradık. Bayram Ağabey, Fikret ağabeyimden dershaneleri gezdirmesini istedi.

Gezdiğimizde dershanede önce mutfağa, sonra tuvelet  ve banyoya, daha sonra da yatak odasına giderek, temizlik ve düzenine bakardı. “ Nur Talebeliği buradan başlar. Buraları temiz ve düzgün olmayan bir yerden ihlaslı, sadakatli, istikrarlı Nur Talebesi yetişmez. “ derdi.

Ankara’dan sonra da 20 yıla yakın Isparta’da beraber olduk. Dersaneleri ziyaret etme hassasiyeti devam etmişti. Beraber çok gezmelerimiz olmuştu.

Yeni arabası ile dersaneleri bize gezdiren ağabeyim, elhamdulillah şimdi Sivas’ta kendi arabası ile kazalara ve şehirlere halen hizmete koşturuyor. Bu da bana göre, Bayram Ağabey’in duasının,  tasarrufatının sayesindedir.

Bayram Ağabeyle 22 yıla yakın beraberliğimizde, anlatacağımız o kadar çok hatıralar var ki; bunlara günler yetmez. Ancak bir iki şeyi burada zikredeceğim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER