Eyüphan KAYA Başkan Vekilimiz Güzeloğlu’nu Tebrik Ediyorum
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Başkan Vekilimiz Güzeloğlu’nu Tebrik Ediyorum
Eyüphan KAYA

Başkan Vekilimiz Güzeloğlu’nu Tebrik Ediyorum

Malumunuz belediye hizmetleri direk vatandaşın huzuruna endekslidir/olmalıdır. Başta temizlik olmak üzere, peyzaj ve temiz su hizmetleri, kaldırım ve sokakların selameti direk belediyeyi ilgilendiriyor.

Hatırlarsanız sağlı sollu yol kenarlarında park edilen araba sahiplerinden park parası alınıyordu, Cumali Atilla bir kararla onu kaldırdı ve vatandaşlar rahat bir nefes aldı. Şimdi Başkan vekilimiz Hasan Basri Güzeloğlu daha önemli bir karara imza atarak, birçok kritik camilerimizin tuvaletlerini ücretsiz hale getirdi. Umarım buraya görevlendirilen temizlik görevlileri bu güzel karara uygun temizliğe dikkat edip, bu hayırlı karara katkı verirler.

Şaka bir yana bu kentin acilen hal olması gereken üç sorunu nedir? diye bir anket yapılsaydı, büyük ihtimal ile ilk üç sorun arasında yer alan bir sorun bu cami tuvaletlerinin ücretli oluşu olurdu.

Tuvaletlerin ücretsiz olması birçok açıdan faydaları olmasına rağmen sadece şu üç gerekçe dahi bu kararın hayırlı olduğuna yeterli delildir.

*Ekonomik açıdan vatandaşı rahatlatır,

*Sağlık açısında katkısı olur,

*Camiye yanaşma ve yaklaşma bakımından hayırlıdır.  

Özellikle ağırlıklı olarak Sur içindeki Camilerimizin seçilmiş olması da ayrı bir güzellik. Çünkü dışarıda şehrimize gelen insanların çoğu o civarda gezip dolaşıyor, düşünün şehrimizin misafirleri tuvalete giderken para veriyorlar, ne kadar ayıp oluyor değil mi? Yani şehrimizin prestijine de katkısı vardır.

Kimi vatandaşlarımızın parasızlıktan idrarını tutmaya çalışması ileriki yaşlarda prostat hastalığının ön hazırlığını yapıyor. Soğuk mevsimlerde birkaç defa Tuvalete giden insanın cebince bazen para bile olmuyor.

Ayrıca Cami bir insanın ruhen ve bedenen rahat etmesi gereken saygın yerlerdir. Kişinin tuvalet ihtiyacını gidermesi de tabii bir ihtiyaçtır, bu konuda kolaylık sağlanmıştır.

Eğer bir Müslüman’ın namaz kılmasını istiyorsanız abdest almasını kolaylaştırın, mesela kışın sıcak su imkanı vermek gibi. Dolayısıyla tuvaletlerimizin damında yeterince güneş enerjisi cihazını koyabilsek daha iyi olur değil mi?

Diyeceksiniz ki “bir ihtiyacı giderdik beraberinde bir başka talep geldi”, doğrudur hizmette sınır yok, yapılan hizmetler için teşekkür edeceğiz, ama başka başka hizmet taleplerimiz de olacak.

Mesela Nebi cami ve Hz.Elyasa cami civarında tarihi ayakkabı boyacılarımız var. Bunlar bu haliyle düzensiz bir tarzda, özellikle kışın zor şartlar altında hizmet veriyorlar. Bunların işini kolaylaştıracak, görsel olarak çevreye renk katacak kullanışlı açılır kapanır birer kafes yapılabilir.

Sayıları 30’u geçmez ve kişi başına belki de sadece bin lira kadar bir yardımla onlara bir katkı verilebilir. Cumali bey zamanında hatırlatmıştım; Sur belediyesi onu yapacağını söyledi, ama yapılamadı.

Her merkez ilçeye birer, ikişer “Güven Park” yapılmasını istiyorum. Mevcut parkların bir bölümünü çocuk parkı yaparak, vatandaş oranın güvenliğine çocuğunu teslim edip işini yaptıktan sonra çocuğunu oradan alsa fena mı olur.

“Güven Park” alanında öğrencilerin zeka düzeyine göre oyun araçları, sportif malzeme ve çocuk oyunları olabilir. Ayrıca çocuk gelişimi mezunları birkaç bay bayan buralarda görevlendirilebilir.

Her bir ilçede birer “Dil Evi” yapılabilir.

Daha sonra bu konuda detaylı açıklayıcı yazılar yazacağım inşallah, sivil ve engelsiz bir akılla düşünmek bizim vazifemiz, olabilecek hizmetleri yapmak da belediyemize düşer.

Başkan Vekilimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nu tebrik eder, aldığı bu kararda emeği, katkısı olan herkesi kutluyorum.

Selam ve selametle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER