Eyüphan KAYA Haydi Siyaset Akademisine
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Haydi Siyaset Akademisine
Eyüphan KAYA

Haydi Siyaset Akademisine

Ak Parti birici yarı ömründe öyle güzel çalışıyordu ki, değil sadece Türkiye dünya dahi gıpta ile onu takip ediyordu.

Bu yeniliklerden biri de Siyaset Akademisiydi. Bu Akademi siyaset alanında insan yetiştirmek için iyi bir fırsattı. 2008 yılında açılan birinci dönem Siyaset Akademisine katılmıştım, müracaat eden yüzlerce kişiden kontenjan kadar seçilerek kayıtlar kabul edildi. O günkü sınıfı gözümün önüne getiriyorum biri diğerinden önemli ve ciddi kimselerdi.

Üniversite üstü bir akademi gibi hem programın içeriği, hem görevlendirilen hocalar açısından ciddi bir yetiştirme okulu mahiyetinde olan Siyaset Akademisi, belge almak için kayıt olup devam etmeyen, devam etseler dahi verilen bilgileri önemsemeyen bazı iş bitiren kimseler yüzünden bir derece değerden düştü.

Bu akademiye kayıt olmak için bence en az yüksek okul mezunu olma şartı olması gerekirken, maalesef ilköğretim mezunlarının dahi kabul edilmesi ayrı bir sıkıntıya sebep oluyor. Çünkü birçok katılımcının anlatılanları anlamakta zorlandıklarına çok kere şahit olmuşum. Bu bir kusur değil seviye, seviye… adı üzerinde Akademi.

Böyle olunca da belgesi olup bilgisi almayan,  içi boş belgelerin bir değeri de kalmadı. Halbuki katılımcının kendini yetiştirmek amacıyla bu Akademiye gitmesi lazımdır.  

Kayıt olmak için Ak Partili olma şartının olmayışı gayretli, nitelikli bir çok vatandaşlarımız için de iyi bir fırsat veriyor. Zaten bu akademide nerdeyse hiç siyaset yapılmıyor, siyasetçinin sahip olması gereken bilgi ve meziyetler üzerinde duruluyor.

Ben yeniden açıldığını duyduğum andan itibaren kayıt olmaya niyetlenmişim, ama acaba bazı sahtekar insanları orada görürsem, 120 kişiden yarısı devam etmediğine şahit olsam, “benim birkaç tane belgem var” deyip akademiyi basit, basit anlatımları duysam, dayanabilecek miyim?

Bu münasebetle Ak partiden istirhamın bu akademinin tanıtımının iyice yapılması ve kayıt alırken her kayıt alanın İl başkanının odasından geçmesi, devam etmesine söz vermesi, önemini bilerek ve inanarak gelen samimi insanların bu akademiye gelmelerini bekliyorum.

Hatta mümkünse en az 150-200 kadar Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetimlerine hitaben bilgilendirme amaçlı bir yazışmanın yapılması ya telefonla bilgilendirilmesi bile gerekir diye düşünüyorum.  

Ben 2008 yılında devam ettiğim Akademiden Bursa Eski Belediye Başkanı rahmetli Hikmet Şahin’i, 4-5 dönem Kayseri Büyükşehir Belediye başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki’yi, İstanbul’da iki dönem Büyükşehir Belediye başkanlığını yapan Kadir Tobaş’ı, Ankara Altındağ belediye başkanlığını yapan Veysel Tiryaki’yi, İstanbul Pendik Belediye Başkanlığını yapan Erol Kaya gibi seçkin şahsiyetleri orada tanıdım, tecrübelerinden faydalandım. Son seçimlerde Milletvekilliği aday adaylığına müracaat ettiğimde Diyarbakır Komisyonunda Erol Kaya vardı, onu Akademide öğrettikleriyle mat etmiştim. O da hayran kalmıştı.

Bizim inancımıza göre “Beşikten mezara kadar ilim aramak var” dolayısıyla fırsatı olan herkesin bu akademiye müracaat etmesinde fayda var. İnanın aldıkları 250 TL ücret  bir dersinin dahi karşılığında gelmiyor.

Keşke her siyasi parti kendi çapında böyle güzel çalışmalar yapabilse.

Devam etmeyenler listeden silinip derslere alınmasa,

Sınav günü kopya çekilmese,

İlk dersin sonunda gelip, ikinci dersi imzalayıp kaçanlar olmasa,

En önemlisi de her katılımcı o nitelikli ders hocalarından bir şeyler öğrenmeyi dert edinse.

Ak Parti de bu akademiye katılan kimselere gereken değeri vere bilse,

“Haydi Siyaset Akademisine” diyor, tekrar hayra vesile olmasını diliyorum. 38 ilde başlayacak olan Akademi için 27 Ocak son kayıt günüdür, demedi demeyin. Ak Parti Akademisi sayfasına bakın hangi ileyseniz bir an evvel müracaat etmeyi ihmal etmeyin derim.

*Bir şeyler öğrenmeye ihtiyaç duymayanlar, bilgi hazinelerindeki boşluktan haberi olmayanlardır.

Selam ve selametle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER