Eyüphan KAYA Emeklileri Eve Hapsetmeyin!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
 Emeklileri Eve Hapsetmeyin!
Eyüphan KAYA

Emeklileri Eve Hapsetmeyin!

12 Milyondan fazla emeklimiz var. Bu emeklilerimizle irtibatımızı koparmak akıl karı değil. Özellikle emekli askerler ülkenin geleceği adına bir azim gayret içinde olduklarını görüyorum, onun dışında ciddi anlamda çalışan/aktif emekli kesimi pek yok.

Neden acaba?

Bunun birçok nedeni var, ama bu nedenlerin başında kurumların ilgisizliği ve maddi sıkıntılar geliyor. Yeni Emekli Bir Sen olarak bizim kanaatimiz o ki emeklilerimizin en az %50’sinden faydalanabiliriz.

Emeklilerimizi; Ev-Cami, Ev-Kahve, Ev-Sokak arasında çürümeye mahkum edemeyiz. Kimi emeklilerimizin tecrübelerinden  faydalanmak lazım.

Tabi mesai tarzı bir çalışmaya tabî tutmak zor, ama projeler çerçevesinde kendilerinden faydalanılabilir. O zaman özgür bir akılla hem üretken olurlar, hem beş liralık işi bir liraya yaparlar. Hem de seve seve ve ihlasla çalışınca başarı elde etme imkanı daha fazla olur.

Emeklilerimizin yılda muhakkak biri dış ülke olmak kaydıyla, en az 2-3  turizm faaliyetine katılmaları lazımdır diyoruz.

Araştırma ve akademik yanları varsa tecrübelerinden yararlanmak lazım.

Emekli olduğu kuruma danışman, yada fahri yardımcı olma imkanını vermek lazım.

Hangi birini anlatacağım? Bu konuda kafa yorarsak birçok güzel fikir ortaya çıkar.

Mesela formasyonu el veriyorsa topluma rehberlik görevini yerine getirmesi dahi kendi başına paha biçilmez bir değerdir.

Şu soruyu sormak gerek bir insan nasıl 30-40 yıl çalışmadan para alır? Şayet alırsa ülke ekonomisi buna dayanır mı? Bizimki niye dayanıyor derseniz, çünkü emeklilerin kahır ekseriyeti 2 bin liranın altında maaş alıyor.

Peki iki bin lira ile bir evin geçimi sağlanıyor mu? Maalesef, maalesef! Hani meşhur bir ifade var “Kutu Layemut” ölmeyecek kadar azık için yeter, o kadar.

Memur ve Emekli Sendikaları Konfederasyonu(MESK) olarak biz böyle bir duruma zinhar razı değiliz/olamayız.

*En düşük emekli maaşının 3 BİN TL olmasını istiyoruz.

*Bütün emeklilerin maaşını oradan aldığı “Emekli Katılım Bankası” olmasını ve bu Bankanın Emeklilere dönük projeler üretmesini istiyoruz.

*Her ilde ve bazı illerin nüfusu kadar kalabalık olan ilçelerde Emekli lokalleri olmasını istiyoruz. Ancak bu lokaller çok fonksiyonlu bir tarzda hizmet vermesi lazım.

*Emekliler için tatil köyleri olmasını istiyoruz, emeklilerin hem tatil yaptığı, hem de bu süre içinde gücü nispetinde çalışarak hayata katkı yaptığı köyler tarzında kırsal alanların olmasını istiyoruz.

*Ayrıca memur emekli olunca maaşından kesilen “eş yardımının” bir an evvel maaşa eklenmesini ve “eşin hesabına yatırılmasını” istiyoruz. Bu kalemin maaştan düşmesi, hem akılla bağdaşmıyor, hem de eşe saygısızlıktır.

*En kısa zamanda Öğretmen, Emniyet görevlisi, Din görevlileri ve Sağlık çalışanları emeklilerine vaad edilen 3600 ek göstermenin verilmesini istiyoruz.

Unutmayalım, “Emeklisi mutlu olmayan bir toplum huzur bulamaz”, çünkü emektarların duasını alamıyor.

MESK’in bir alt konfederasyonu olan Yeni Emekli Bir Sen’de emeklilerin örgütlenmesini ve bu taleplere tercüman olup, yol yordam göstermesini istiyoruz.

Tüm Emeklilerimiz adına saygılarımla.

Eyüphan Kaya

MESK Diyarbakır il başkanı/Yeni Emekli Bir Sen Yönetim Kurulu Başkan vekili.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER