Rukiye AYDIN Bütün Müminler Kardeştir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bütün Müminler Kardeştir!
Rukiye AYDIN

Bütün Müminler Kardeştir!

Numan ibni Beşir radıyallahu anhüma' dan rivayet edildiğine göre, Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

 

"Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar."

 

Bu hadîs-i şeriften, mü'minlerin, sevgi, merhamet ve yekdiğerini esirgeyip koruma gibi son derece üstün nitelikli işlerde birbirlerine yâr ve yardımcı olmaları gerektiğini öğreniyoruz.

 

Buna göre, mü'minler birbirlerini sevmeli, birbirlerine merhamet etmeli, acımalı ve birbirlerine şefkat edip yardımcı olmalıdırlar. Çünkü; hem müslümanların salahı, hem ümmetin felahı, gönüllerini ve kafalarını bu engin fazilet hisleriyle doldurmuş ve hayatlarına bu duygular yön veren kadrolarla sağlanabilir.

 

Bu güzel duyguların karşıtı olan sevgisizlik, merhametsizlik, şefkatsizlik ve ilgisizlik hastalıklarından kurtulmak gerekir. Mü'minler, sadece kendi iç bünyelerinde değil, başka din mensupları veya herhangi bir dine mensup olmayanlara karşı da tam bir insanî yaklaşım sergilemekle emrolunmuşlardır.

 

Sevgi...

Merhamet...

Şefkat...

Yardımlaşma iyi mü'min olmanın ve Allah'ın kul olarak yarattığı insana saygının birer simgesi ve önemli göstergeleridir. Sadece kendi insanımıza ve kendi inançlarımızdan olan insanlara karşı anlayışlı olmakla kalmayacak tüm yaratılmışlara karşı merhametli olmak, İslam’ın insanı ulaştırmak istediği kemalin esasıdır. Bu ise, önce mü'minlerin kendi aralarında başlar, sonra insanlığı ve bütün yaratılmışları içine alır.

 

Elaziz depremi ne ilk nede son olacak. Zira ülkemiz deprem kuşağı içerisinde olan bir ülke, dolayısı ile bu kuşakta kuşağın gerektirdiği her türlü kederli, sıkıntılı, üzüntülü diğer yandan bunun karşıtı olan tüm güzellikler ile yaşamayı öğreneceğiz.

Lâkin; hepsinden ötesi

İnancımız...

İtikadımız...

Rengimiz...

Dilimiz...

Kısacası farklılıklarımız ne olursa olsun BİR ve BERABER YAŞAMAYA ALIŞACAK VE SAYGI DUYACAĞIZ.

Farklılıklarımız; ayrılıklarımız değil bizzat bizi birbirimize kenetleyen yapı taşlarıdır.

 

Bu vesile ile Elaziz ve Malatya da depremde ölen kardeşlerimize rahmet; geride kalan ailelerine sabırlar diliyorum.

 

Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi  ve muhabbetimizi daim eylesin.

Amin.

Selam ve dua ile

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER