Bülent ERTEKİN Herşey Farklı Olacak Mı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Herşey Farklı Olacak Mı!
Bülent ERTEKİN

Herşey Farklı Olacak Mı!

Herşey bugünden farklı olacak...

Hiçbirşey eskisi gibi olmayacak...

Bu ve buna benzer bir çok sözü ve yazıyı duydunuz ve okudunuz.

Bunu söyleyenler ise

Ekonominin...

Çalışma şartlarının...

Sosyal hayatımızdaki daha bir çok şeyin değişeceğini, farklı olacağı söyleniyor.

 

Bu ve buna benzer söylemler için  ise EVET, DOĞRUDUR diyorum. Zira 27 sene özel sektörde çalışan birisi olarak özel sektör, başta söylediğimiz son zamanlarda ağızlarımızda peselenk  olmuş bu sözleri yıllardan beri her sene iyisini, daha iyisini yapıyor.

 

Hiç bir şey yarın gibi olmuyor.

Sürekli kendini yenileyen, sürekli kendini ve ekibini geliştiren, sürekli yetiştirdiği elemanları ile beyin fırtınaları yapıp bir önceki seneden çok daha farklı kurumsal yapılar ve sistemler geliştiren bir sistem devam ediyor.

Yâni bahsedilen ya da bahsettikleri gibi virüs ile başlayan bir süreç değil.

Olmadı.

Olmayacakta.

Böyle düşünülüyorsa inanın bence yanılıyorlar.

 

Sene 1992 Ulusal bir firmada çalışıyorum. Bir toplantı ve bir eğitimci.

-Belki 10 belki 15 sene sonra  bakkalların bittiği, marketçiliğin had safhada olacağı bir döneme gireceğiz. Bunun bir adım ötesi ise tıpkı Avrupa ve dünya ülkelerinde olduğu gibi 24 saat açık olan marketler olacak. Bunun bir adım ötesinde ise bu marketlerde gıdanın ötesinde herşey satılacak. Hatta ilaç bile.

 

Şimdi gelinen noktaya bakın.

Geldik mi?

Kısmen.

Emin olun geri kalan kısmına da adım adım gelinecek. Zira ulusal firmalar bu konuda telaş yapmazlar. Beş yıllık planlamalar ile hedefler oniki den vurulur. Zira tüm planlamalar en üstten en altta kadar tüm kadro bunun için seçilmiş ve eğitilmiştir. Tıpkı özel harekatta ki ekip gibi. Eğitim. Eğitim. Eğitim.  Başarısızlık asla kabul görmez. Neticesi ise ya istifa veya iş aktinin feshidir.

 

Hom ofice.  Yâni işe gitmeden işi evden yapmak. O tarihlerde bizlerdeki kapasite düşük olduğu içine eğitimcilerin bu ifadelerinden bir şey  anlayamamıştık. Aradan geçen 10 sene sonra bizzat şahsım aynı işi yaptı. Bir araç, bir cep telefonu, bir bilgisayar, bir de faks. Haydi koçum bütün Ege senin.

 

Tüm bunların yanında ekonomide siyasette eğitimde ve kurumsal yapılı işletmelerde elbette günün şartları ve gerektirdiği tüm konularda gerekli düzenlemeler ve değişiklikleri yaparlar, yapılacaktırda. Bu elbette çağın getirdiği ve olması gerekenler. Bu alanda gelişmeler her daim, her sene olacaktır. Bu konuda yanlış anlaşılmak ve yanlış bir not yazmak istemem.

 

Anlatmak istediğim İNSAN, BİZİM İNSANIMIZ. İnanın insanımızın   haricinde belki herşey değişecek lâkin sadece bugünün insanı (şimdilik)  değişmeyecek.

 

Sistem gene aynı çark üzerine işleyecek.

Ne mi olacak tıpkı 2 ay önceki gibi;

- Gene ihtiyarlarımız sabah 8 de merkezdeki merkez camii kraathanesinde olacak...

-Gene virüse aldırmadan sarmaş dolaş hasret giderecek...

-Gene temizliği unutacak cebine bir selpak dahi alma minnetini göstermeden burnundaki .....

-Başkasının sağlığını hiçe sayarak yerlere hart hurt ederek ...

-Gene toplu taşıma araçlarında balık istifi sağlığımızı düşünmeden işlerine gidecek...

- Gene Türke bir şey olmaz diyen yaşları 20/25 olan gençler tüm DIŞARI ÇIKMAYIN/ EVDE KALIN uyarılarına aldırmadan sokağın ortasında uzun eşşşekler(!) oynayacaklar.

- Gene düğün derneklerde yedisinden yetmişine eline aldığı silah ile havadaki virüsleri öldürmeye çalışan(!), havadakini vuracağım derken kendi kardeşini vuran embesiller olacak...

Say say bitmez..

Ve daha nice alışkanlıklarımız.

 

Herşey farklı olmayacak. Zira aynı tas  aynı hamam misali eğitimi olmayan hâlâ eski kafalar, dinazorlar ile hayatımız devam edecek. Bu nedenledir ki herşey farklı olacak diyor isek bu nesli kaybedilen bir nesil gibi görüp yeni bir neslin eğitimine şimdiden başlamamız gerekiyor.

 

Ne dersiniz..

Fazlamı karamsar bir tablo...

Bana göre hayır. Zira resim ortada.

Zira şu bir buçuk aydaki tabloya bakınca eğitimlisi eğitimsizi ile tüm uyarılara aldırmadan, bırakın kendisini başkalarının hayatını tehlikeye atan insanımız için, gayri ihtiyari "HERŞEY DAHA FARKLI OLACAK, BUNLARLA, ÖYLEMİ? diyorum.

 

Selam ve dua ile

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri