Erol AYDIN Whatsapp Guruplarının Sosyolojik Tahlili
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Whatsapp Guruplarının Sosyolojik Tahlili
Erol AYDIN

Whatsapp Guruplarının Sosyolojik Tahlili

Millet olarak teknoloji üretmesek de mevcut teknolojileri kullanmada üstümüze yok. Dünyada piyasaya çıkan her türlü yeni ürün ilk olarak ülkemizde pazara girmektedir. Dünyada geliri ile ters orantılı olarak tüketici davranışı ortaya koyan başka millet yok.

Bunların sonuncusu da, kaynağı ve menşei dışarda olan whatsapp uygulamasıdır. Kişisel bilgilerimizin kopyalanması, bu bilgilerin ileride aleyhimize kullanılacağı, bunun yanında bu hizmetin niye ücretsiz olduğu konularını bir kenara bırakarak başka bir açıdan meseleye dâhil olmak istiyorum. 

İletişimde kolaylık sağlaması açısından aynı anda birçok kullanıcıya anında ulaşmak gerçekten muazzam bir kolaylıktır. Fakat bunu verimli ve etkili kullanmadığımız zaman yarardan çok zarar verdiği de aşikârdır. Whatsapp gurupları oluşturmak için o kadar çok sebebimiz var ki saymakla bitmez. Burada ki amaçların en başındaki gerekçe, bilgiyi hızlı ve kolay bir şekilde topluma yaymak olmaktadır. Fakat uygulamada durum öyle olmuyor. Yazmayı sevmeyen bir toplum olarak söz konusu polemik olunca kimse altta kalmak istemiyor. Karşılıklı suçlamalar ve ithamlar zamanla hakarete dönüşerek işler sarpa sarıyor. Birde yazmak yerine meramını sadece emoji denilen ecinnilerle anlatanlar var ki onlar başka bir yazının konusu olacak nitelikte sosyolojik bir vaka olmaktadır.

Bu süreçte dört farklı profil ortaya çıkıyor;

Birinci guruptakiler; guruba dâhil olduğu halde; gelişmeleri uzaktan takip ederek kesinlikle müdahil olmuyor, sadece gelişmeleri sessizce izleyerek tarafsız kalıyor, dâhil olması için tahrik ederseniz, çok kısa “ne şiş yansın, ne kebap” babından bir kaplumbağa misali kafayı uzatıp, sonra geri kaçıyorlar.

İkinci guruptakiler; çok aktif bir şekilde guruba katkı sunuyorlar. Attıkları her adımı paylaşarak fark ortaya koymaya çalışıyorsalar da zamanla ipin ucunu kaçırarak şova kayarak bir sazan gibi popülizm tuzağına düşüyorlar.

Üçüncü guruptakiler; gurup kurulur kurulmaz gemiyi terk edenler. Her zaman her konuda ölü taklidi yaptıkları için gurup içinde kalmaları guruba değer katmayacağı için ayrılmaları da kayıp olarak görülmeyecektir. Bu tipler “âlemi bunak kendilerini kurnaz sanan” fox tiplerdir

Dördüncü guruptakiler; suya sabuna dokunmadığınız sürece kalmaya devam ediyorlar. Zülfü yâre dokunduğunuz anda, akrabalık, dostluk, kardeşlik hukukunu anında sona erdirerek vın diye guruptan çıkıyorlar. Ürkek bir güvercin gibi nezaketen kaldıkları için pır diye uçtukların da tekrar geriye döneceklerini düşünmeniz saflık olacaktır.

Sonuç olarak; whatsapp guruplarının birçok olumsuzluğunun yanında, karakter tahlili yapmak için turnusol kâğıdı işlevi görmeleri kazanç hanemize yazılabilir.

Böylece kimin ne zihniyette olduğunu kolayca anlamış oluyorsunuz. Kendilerini ifşa etmeleri açısından önemli bir test olarak bile whatsapp gurupları önemli bir misyon yüklenmiş olmaktadır. Sosyolojik tahlil açısından bu da az şey değildir. Günümüzde insanları tanımak için bir whatsapp gurubuna dâhil etmeniz yeterlidir.

Esenlik dileklerimle,

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER