Cahit KURBANOĞLU Mucize Hedefindeki Teknolojilerin Dili
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mucize Hedefindeki Teknolojilerin Dili
Cahit KURBANOĞLU

Mucize Hedefindeki Teknolojilerin Dili

SÜLEYMAN ALEYHİSSELÂM UÇAK, TELEVİZYON, BİLGİSAYAR

Süleyman Peygamber havada gezerek yâni uçarak yol gitmiştir.
Ayet buna şöyle işaret etmektedir.

“Rüzgârı da Süleyman’a boyun eğdirdik ki, sabahtan bir aylık, öğleden sonra da bir aylık yol giderdi.” (3/12)

Âyet Hz. Süleyman Aleyhisselâm iki aylık mesafeyi havada uçarak bir günde katetmiştir.
İşte bunda işaret ediyor ki:... Bu mertebeye yetiş ve yanaş.
Cenâb-ı Hak, şu âyetin lisanıyla mânen diyor:

«Ey insan! Bir abdim, hevâ-i nefsini terk ettiği için havaya bindirdim. Siz de nefsin tenbelliğini bırakıp bâzı âdetullah kanunlarımdan güzelce istifade etseniz, siz de binebilirsiniz...»(2/344)

Bu âyet, şimdiki halihazır tayyareden çok ileri nihayetlerinin noktalarını tayin ediyor.

UÇAN İNSAN VE UÇAK

Demek ki bizim insanlığımız Allah’ın CC adetullah kanunları dediğimiz bilim kanunlarını iyi okur, anlar ve uygulamaya koyarsa, Hz. Süleyman AS gibi veya ona yakın bir şekilde ulaşım sağlayabilir.

Bunun için bilimsel olarak çok çalışmalıyız. Böyle bir esere, dünyada yapılan bütün çalışmalara vakıf olup, diğer bilimlerle de ortaklaşa çalışmalar yaparak gerçekleşir.

Teknolojik gelişim uçak ve uzay sanayinde takip edilemeyecek kadar hızlı seyretmektedir. Bizim de Atak helikopterimiz ve insansız hava araçlarımız bu çalışmaların bir ürünüdür. Ancak mucize hedefine hızla yürümemiz gerekiyor.
*

İslam bilim adamlarının bu alanda çalışmaları da gözümüze çarpmaktadır. 1609-1640 yıllarında yaşamış olan Hezarfen Ahmet Çelebi,   Galata Kulesinden Üsküdar‘a uçmuştur. Bunun dışında da ayakkabı tabanına yerleştirilen bir sistem belli bir yükseklikte ve belli bir süre uçuş sağlamaktadır.
**

Belki de bu teknolojiye cevap verecek hava trafiği bulunmadığı zaman insansız araçlar gibi, araçsız uçacak insanlara ihtiyaç duyulacak. Bir ayakkabı tabanı aynı zamanda insana havada ulaşım sağlayacak bir vasıta olabilir.

KALABALIK ŞEHİRLERİN ULAŞIMINA ÇÖZÜM

Kalabalık şehirler artık bu taşıt trafiğini kaldırmaktan uzaklaşmaktadır. Raylı sistemlere şehir yerleşimi ve yeraltı tesisatları fazla imkan tanımamaktadır. Onun için de  Hz. Süleyman Peygamber ulaşımda ve toplu taşımacılıkta hava hattı ulaşımına işaret etmiş olduğunu düşünüyorum. Avrupa şehir içi ulaşımda bu yolu tercih etmektedir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER