Mehmet Nuri BİNGÖL Bay - Ram Düşünceleri...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bay - Ram Düşünceleri...
Mehmet Nuri BİNGÖL

Bay - Ram Düşünceleri...

Yine bir bayramdayız. Buruk ama her bakımdan mübarek...

Bayram kelimesi öz Türkçe ve İslami ıstılahtan değil. Aslı İd, bugünküün adıysa " İd-i Ramadan" veya "İd-i Savm."

Demek oluyor ki Ramazan'ı ihya etmeyip -mazeretsiz- oruç tutmayan, savmı yaşamayan için bu bay-ram sadece bir RESMİ TATİLDİR...

Bir de adet yerini bulsun diye orayı burayı telefonla arayıp mesajlarla KUT-LANACAK (!) bir günden başka manası yoktur, yaşayan müminden bir beklenti içinde olmaya da hakkı yoktur.

*

Bayram için öz Türkçe demiştik. Bay zengin, mal mülk sahibi demek. Ram ise "ram etmek" deyimindeki "ram"ın ekleşmiş biçimi... Yani zengine yönelme manasına geliyor.

Selçuki ve ilk Osmanlı zamanlarında "toy" manasını da muhtevi kelime, zamanla anlam kaymasına uğramış ve İslami kaynaklardaki "İd"in yerini almıştır.

" Avamın meşru'  örfü bir esas-ı İslamiye-i ictimaidir." ( Cevdet Paşa, Mecelle) DEĞİL midir? Bugünkü tabirle: " Halkın şeriata uygun örfi anlayış ve töresi ( de) İslam'ın sosyal hayatının bir esasıdır."

*

Malum; bu Ramazan korona kısıtlamaları altında geçti. Bazı Risale-i Nur uzman okuyucuları da "ru be ru" (yüz yüze) dersten milleti mahrum bırakmamak için çeşitli canlı ders teknolojisini kullanarak Risale metinlerini seslendirme yolunu seçti.

Halbuki "o derslere" müştak kişiler de birer insan. (Melek filan değil ve olamaz da...) Bir canlı dersi dinleyince günlük okumasını yaptığı zannına kapılarak OKUMA TEMBELLİĞİNE düşebilir.

Bunu hatırlayınca bu paylaşımı yapma mecburiyetini duydum fesbuk'ta...

CANLI RİSALE DERSİ YAPANLAR, MİLLETİ KOLAYCILIĞA VE OKUMAMAYA SEVK EDİYORLAR BİLMEDEN!.. Lahikalar okunmalı bari. Hayırlı bayramlar...

Lahikalardan da Risale-i Nur eserlerinin ZAMANIMIZ VE İSTİKBAL İÇİN lüzumunu vurgulayıp okumaya TEŞVİK edici metinleri seçerek elbet...

Yoksa hatıra ve teşvik için rüya, menkıbe "nev'inden' olanları değil. Bu vesileyle tüm okuyucu ve dostların Mübarek İD-İ SAVMını tebrik ediyorum...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri