Cahit KURBANOĞLU Mucize Hedefindeki Teknolojinin Dili Sağlık Kurumlarımız İyi Durumda
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mucize Hedefindeki Teknolojinin Dili Sağlık Kurumlarımız İyi Durumda
Cahit KURBANOĞLU

Mucize Hedefindeki Teknolojinin Dili Sağlık Kurumlarımız İyi Durumda

Bugün sağlık kurumlarımızın ve özellikle de tıp mesleğinde olanların corona virüsle mücadelesinde gösterdikleri fedakârlık takdire şayandır.

Ülkemiz sağlık kurumlarımız ile buralarda istihdam olunan sağlık personelimiz ve hastanelerimizle geçmişe göre her geçen gün oldukça iyi bir yapılanma ile elbette dünyada kendisini ispat ettiğini bu son Covid 19 ile ortaya koyduğunu görmemezlikten gelemeyiz.

Ancak önemli bir konu, teknoloji ilerledikçe modern hastalıklar devreye giriyor ve teknoloji onları keşifte maalesef aciz kalıyor.
Bunun temelinde yatanda ise tıbbın her alanında teknolojinin en son ürünlerini bilerek kullanmamasıdır.

Bugün hepimizin bildiği bir konu, eskiden bir safra kesesi ameliyatı için 33 dikiş atılırken, bugün laparoskopi ile toplam üç dikişle safra kesesi ameliyatı gerçekleştiriliyor. Eskiden iyileşmek için bir ay hastanede üç ay evde yatması gerekirken hasta, şimdi üç günde hastaneden taburcu ediliyor.
Bu tıpta teknolojinin de kullanılmasıdır.


HAZRETİ İSA’NIN AS HASTALARI TEDAVİSİ

Bugün tıp sahasında muhtemel bir hastalığı tahmin ederek, gelmeden tedbir alma yoluna gitme imkanı yoktur. Hastalık gelecek özellikleri belirlenecek ve hastalığa karşı ne tip bir tedavi metodu kullanması lazım, o çeşitli denemelerle hatta hayvansal deneyler sonucunda karara bağlanmaktadır.

Şimdi İsa aleyhisselam tıpta dikkatleri üzerine çeken çok orijinal tedaviler gerçekleştirmiştir.  
Bunlardan bazıları, doğuşta görme engelli olan hastaları Allah’ın izniyle görmeye kavuşturması ve ölüleri diriltmesidir.

Yani bugün doğuştan görme engellinin tedavisi genellikle mümkün değildir.  Birçok eksik ve imkansızlıklardan tedavi edilemeyen hastaları, İsa Aleyhisselam o zaman tedavi etmiş olup  bu haliyle bize bir şey söylüyor.

Sizde çalışın, araştırın, gayret gösterin, tıp imkanlarımızı geliştirin, doğuştan görme engelli olanların da tedavisini yapabilirsiniz.

ÖLÜME GEÇİCİ OLARAK ÇARE BULUNABİLİR

Tıp birgün inşaallah bu noktaya gelecektir.  Diğer taraftan İsa Aleyhisselam tedavilerinde insanlara uyguladığı ayetlerin hükümlerine göre, ne kadar çok çalışmak ve  gayret göstermek gerektiği ortadadır.
Her ne kadar, teknoloji başka ülkelerdeki hastalar üzerinde operasyonlara imkan vermektedir.

Böceklerin yapılma sistemine uygun olarak mikrorobotlar, tedavide birçok alanda kullanılmaktadır. Böceklerin kullanıldığı tüm devrelere sahip, ayrıca verilen devreleri denetleyebilmek için kullanılan, her türlü yüzeyde rahatça hareket edebilecek bir robottur. Adından da anlaşılacağı gibi serinin en küçük boylu üyesidir. Hafif metal levhalardan oluşan bir gövdesi vardır.

Mikrorobotlar

Birimler arası diyolağa girildiği ve iyi bir  organize olunduğu takdirde, belki de dünya insanlığı birtek merkezden kontrol altında tutulacak, bu sayede çaresiz birçok hastalığı tedavi etmek mümkün olacaktır.

HAZRETİ İSA ALEYHİSSELÂM HER YÖNÜ İLE MUCİZE

Konumuz her ne kadar “Mucize Hedefindeki Teknolojinin Dili” olsa da, insanın yaratılması tartışmasız bir mucizedir. İsa Peygamberin yaratılması ise, insanın ilk yaratılmasına benzer harika bir mucizedir.
“Diğer taraftan Kur’an Îsâ’nın babasız dünyaya gelmesini Âdem’in yaratılışıyla mukayese etmektedir.”(8/59)

“Meryem, Îsâ’yı dünyaya getirdikten sonra kavminin yanına döner. Kavmi, bâkire Meryem’i kucağında çocukla görünce çocuğun gayri meşrû bir ilişkinin ürünü olduğunu sanarak, “Ey Meryem! Gerçekten sen iğrenç bir şey yaptın. Ey Hârûn’un kız kardeşi! Senin baban kötü bir insan değildi, annen de iffetsiz değildi” derler.”(9/27-28)

Bunun üzerine beşikteki Îsâ şunları söyler: “Ben Allah’ın kuluyum. O bana kitabı verdi ve beni peygamber yaptı. Nerede olursam olayım O beni mübarek kıldı; yaşadığım sürece bana namazı ve zekâtı emretti. Beni anneme saygılı kıldı; beni bedbaht bir zorba yapmadı. Doğduğum gün, öleceğim gün ve diri olarak kabirden kaldırılacağım gün esenlik banadır.” (9/29-33)

DOĞUŞTAN GÖRME ENGELLİLERİ İYİLEŞTİRMESİ, ÖLÜLERİ DİRİLTİLMESİ

Anadan doğma âmâları tedavi etmekte ve Abraş denilen alaca hastalığını iyileştirmektedir.
Hz. İsa'nın elinde zuhur eden mucizelerden olan bu iki harikulade olayı gösteren ifadeler, ayet-i kerimenin içinde şöyle geçmektedir: "Keza ben anadan doğma âmâyı ve abraşı iyileştirir, hatta Allah'ın izniyle ölüleri diriltirim..." (8/49)

"Düşün ki sen: Sen Benim iznimle anadan doğma âmânın gözünü açıyor, abraşı da iyileştiriyordun. Düşün ki sen Benim iznimle ölüleri kabirden diri olarak çıkarıyordun." (10/110)

Kur’ân, Hazret-i İsa Aleyhisselâmın nasıl ahlâk-ı ulviyesine ittibâa beşeri açıkca teşvik ettiği, yüksek ve emsalsiz ahlâkına uymaya insanları yönlendirdiği gibi, elindeki san’at-ı âliyeye ve tıbb-ı Rabbânîye remzen tergib ediyor, elindeki harika sanata ve Allah’ın ona lütfettiği tıb bilimine ulaşmak İçin insanları gayrete getiriyor.

KRONİK HASTALIKLAR TEDAVİ EDİLEBİLİR

İşte, şu âyet işaret ediyor ki, en müzmin dertlere dahi derman bulunabilir.
Öyle ise, ey insan ve ey musibetzede benî Âdem, hastalıklarla karşı karşıya olan insan oğlu !
Meyus olmayınız, ümitsizliğe düşmeyiniz.
Her dert, ne olursa olsun, dermanı mümkündür.
Arayınız, bulunuz.
Hattâ ölüme de muvakkat, geçici olarak bir hayat rengi vermek mümkündür.
 

Ameliyat Masası

İLAÇLARIN HAMMADESİ DE MUCİZEDİR

Farmakoloji ilaç hammaddesini nereden temin ediyor. Elbette yeryüzü eczanesinden temin etmektedir. Bugün kimyasal ilaçların kaynağı da Rabbim tarafından ihsan edilmektedir.
“Biz de Allah’ın CC  hikmet eczahanesinde her derde deva bulabiliriz. Elbette çalışırsak ve  ararsan buluruz.” (2/274)

Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER