Zuhal GÜNDÜZ Biz Avukatlar 29.06.2020’de TBMM’de Buluşuyoruz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Biz Avukatlar 29.06.2020’de TBMM’de Buluşuyoruz!
Zuhal GÜNDÜZ

Biz Avukatlar 29.06.2020’de TBMM’de Buluşuyoruz!

Önce...

Savunma yürümüyor dikkat!

Savunmada yer alan bazı meslektaşlar yürüyor!

Bilirsiniz ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğinizin de önemi büyüktür.

 

Taleplerinizi ifade etmede ki sıkıntılı üslubunuz size olan dönüşlerde ki üslubu da belirleyecektir. Bu bakımdan Mesleğin vakarına yakışmayan haller mesleği icra eden tümde yer alan diğer meslektaşlara genellenemez.

 

Savunma yürüyorda ki biz yürümeyen meslektaşlar mesleğin daha iyi icra edilmesine yönelik çalışmaları destekler, bu yönde karşınıza çıkan ya da çıktığını belirttiğiniz engelleri kaldırmak için elimizden geleni yaparız bu net. Lakin amacınız siyaset yapmaksa aradığınız desteği hiç bir zaman bulamayacaksınız.

 

Ne zaman ki Siyaseti siyasetçilere bırakıp mesleğimizi koruyan, geliştiren, yükselten işlerle ilgilenirseniz o zaman yazdığınız gibi Savunmanın tamamı yanınız da olur.

 

Devletin temeli Adalet, adaletin tecellisi yargı.

Yargının vazgeçilmez asli unsuru Savunma. Tam da bu sebeple savunma hiç bir siyası oluşumun malzemesi yapılıp istismar edilemez. İstismar edenler kabul edilemez.

 

Yapısı gereği Demokratik bir kurum olan (olması gereken) Baroların maalesef şuan bir kısmının yönetim kadroları ve karar organları demokratik bir dünya görüşüne sahip olmadıklarını gösteriyorlar. Demokratik tutuma sahip olmayan bir kaç baro mesleki faaliyet dışında pek çok faaliyet de.

 

Şöyle ki;

Meclis’te sabaha kadar siyasi parti gruplarıyla çalışma yapıldığında doğrudan mesleği ilgilendiren bir konu olmasına rağmen lütfedip Meclise gitmeyenler şimdi yürüyor.  (İstanbul barosu yönetim kurulu kararı aldı meclise gitmeyeceğiz müzakerelere katılmayacağız diye.)

 

Tamam yürüyün yürüyüş demokratik bir hak. Ancak  amacınız Meslek için bir şeyler yapmak, mesleğin gelişimine katkı sağlamak ise o zaman neden Meclis de ki bu çalışmaların içinde yer almadınız? O zaman neden kendinizi ifade etmediniz de şimdi bu istenmeyen tüm meslektaşlara genellenmeye çalışan görüntülere sebebiyet veriyorsunuz?

 

Türkiye Cumhuriyetin de yaşıyoruz. Unuttuysanız hatırlatalım bu ülkede kanunları Meclis yapıyor. Samimi iseniz Meslek için bir şeyler yapma kaygısında iseniz Meclis meslek sorunlarımızı, taleplerinizi, çözüm önerilerinizi vs. anlatmanız için size kapılarını açtığında neden gitmediniz de şimdi yürüyoruzlardasınız anlaşılmaz.

 

Biz savunma yürüyorda ki yürümeyen meslektaşlar; Dini inancımıza dil uzatan, Terör propogandasına sessiz kalan (ruhsat töreninde), Seçim akşamı baroda toplanıp CHP adayından talimat bekliyorum diyen, LGBT komisyonu kuran, Mesleki çalışma yapmayan baro yönetim kurullarının karar ve davranışlarının bütün meslektaşların ortak görüşü olmadığının kararlarda şerh edilmesini istiyoruz.

 

Beni temsil etmen için doğal sol vesayetten kurtulup mesleki sorunlara yönelmen bunun içinde nispi temsili getirmen gerekli. Çünkü bu şekilde beni temsil etmiyorsun.

 

SONRA...

Bu nedenle; ...Barolara kayıtlı biz avukatlarda ,

mesleğimizin geleceği için mesleki sorunlarımızın daha etkin çözümü için ;

Baro seçimlerinde bir oy fazla alan listenin baro yönetim organlarının tamamının  seçildiği mevcut çoğunlukçu seçim sistemi yerine ;her

kesimin/listenin aldığı oy oranında temsil edildiği (Milletvekili Seçimlerinde uygulan) çoğulcu seçim sistemi olan nispi temsil sistemini istiyoruz.

 Bu konuda daki görüşlerimizi  ve mesleki sorunlarımızı ,Siyasi Parti Gruplarına anlatmak için 29.06.2020 tarihin de her ilden gelen avukat meslektaşlar ile Ankara’da TBMM de buluşuyoruz.

 

Mesleğimiz için her türlü siyasi oluşumdan uzak, gerçek anlamda faydalı, yükselişi, gelişimi sağlayıcı şeyler yapmak,  meslek sorunlarımızı dile getirmek isteyen tüm meslektaşlarımızın desteğinizi bekliyoruz.

Saygıyla...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER