Eyüphan KAYA Okullar Sizi Bekliyor Başkanım
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Okullar Sizi Bekliyor Başkanım
Eyüphan KAYA

Okullar Sizi Bekliyor Başkanım

Ben kayyuma Başkan diye hitap edince hemen birleri, nasıl olur seçilmemiş birine sen başkanın diyorsun! Kardeşim devlet yasalarla kurumları idare ediyor, yasa gereği birileri Başkan vekili olarak görevlendirilmişse benim gözümde Başkandır. Ben bir belediye başkanından beklediğim tüm taleplerimi hatta daha fazlasını ondan isterim. Çünkü Vali olması hasebiyle işleri daha pratik yerine getirebilir diye düşünüyorum.

Bu güzel şehrimizin sorunlarını ve eksiklerini sayarsak belki birkaç yazıya sığmaz onun için bu yazımı var olanları değerlendirme konusunda yazmak istedim.

Buyurun;

Okullarımız var,

Öğretmenlerimiz var,

Öğrencilerimiz var ama bu varlardan kayda değer bir başarı elde edemiyoruz, ne yazık ki!

Ben zaman zaman şu ifadeyi kullanıyorum ama toplumu daha ikana edemedim. Söz şu: “hayatın içinde rolünüz ne olursa olsun bir günde iki işiniz varsa, biri eğitim öğretim olsun diğeri istediğiniz işi yapın” diyorum.

Okullara ne tür katkılar yapılabilir?

1-Bütün okulların bahçelerini makul bir peyzaj ile güzelleştirebilir, bu bahçeler kamuya açık bahçeler değil mi?

2-İhtiyacı olan her okulun okul aile birliğine  5-10 bin lira nakit aktarabilir, 300-500 lira yüzünde bazen okul idarecilerinin eli kolu bağlanıyor,

3-Vali olması hasebiyle Emniyete vereceği talimatla her okula en az üç polis tahsis ederek okulları daha güvenli bir duruma getirebilir, Emniyet Müdürü “personel sıkıntımız var” diyebilir, ama nüfus oranında okullara polis isteme hakkımız var. Bu da emniyet personelinin 1/3’üne denk geliyor.

4-Okul Müdürleriyle bir motivasyon toplantısı yapabilir, valinin okul müdürleriyle selamlaşması önemli olduğuna inanıyorum.

Ben Lise müdürüyken bir gün 50 lise müdürü valiliğe davet edildi, ben de şimdi vali bey gelir bize bir hoş geldiniz der herhalde diye mırıldanmaya başladım, yanımdaki müdür adını da vereyim Baki Sevgili dedi ki hiç sanmam, iddiaya girdik o kazandı, maalesef vali gelmedi.  İkinci gün köşemde valiyi eleştirdim ve dedim ki, “50 tane lise müdürüne söyleyecek bir çift lafınız yoksa gençliği önemsediğinizi söyleyebilir misiniz?” Allah var bana bir sıkıntı da gelmedi.

5-Her içle müdüründen ilçenin başarı düzeyini hangi oranda arttırabileceği sözünü alıp, takip edebilir, okul müdürünün üstü ister ilçede, ister ilde okula bir destekleri yoksa kağıt üzerinde devleti yürütmekten başka ne işe yarar değil mi?

6-Rutin aralıklarla sınıf başkanları ve sınıf temsilcileriyle toplantılar yaparak mail ve telefonlarını onlarla paylaşabilir, bu öğrenciye güven kazandırır kanaatindeyim.

7-Bazı okulları ziyaret ederek öğretmenlerle hasb-i hal edebilir.

8-Hafta sonu kurslara bir inovasyon katarak öğrencilerin başarısına başarı katabilir, bu kurslar başarı için iyi bir fırsat ama verimli hale getirilemedi bir türlü.

9-Talim Terbiye yılı başında devlet öğrencilerin kitaplarını masaya bırakınca belediye de yanına bir çanta bırakıp, başarı temennisini içeren bir mesaj eşliğinde üç defter hediye edebilir,

Bütün bunları eğer Kültür Eğitim Daire Başkanı yapamıyorsa vay halimize, Millet gece gündüz çalışıyor arkadaş! Biz de makamda mesaiyi doldurmak için dakikaları sayıyoruz galiba.

2008 yılında Ak Parti Siyaset Akademisine katılmıştım, zamanın İstanbul Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya dersimize gelmişti. Birçok açıdan tecrübelerini paylaşmıştı, biri de şuydu: “ Ben her hafta bir okuldayım, okulun ne ihtiyacı var? Belediye olarak ne yapabiliriz? İnceliyor, varsa Belediyelik bir sorun çözmeye çalışıyorum.”

Bu şehir siyasi ve sosyal açıdan darbe almış bir Medine’dir, buraya başarılı bir yönetimle sahip çıkmak için klasik yönetim tarzı yetmiyor. Nasıl ki ağır bir hasta yoğun bakıma alınıyorsa, bu şehre de yüksek bir performansla çalışan yöneticiler lazım. Mesleki tecrübesiyle Valimiz bu işe biçilmiş kaftandır.  

Okullarla selamlaşmak;

Şehirle selamlaşmaktır,

Genç nesillerle selamlaşmaktır,

Fakir zengin farkını gözetmeksizin vatandaşlarla selamlaşmaktır.

Şu anda valimiz şehrimizin bir numaralı adamı konumundadır. Belediyenin ihalelerine şeffaflık, personel alımında hakkaniyet getirebilirse vereceği hizmetlerle çok kısa zamanda bu şehrin gönlünü fetheder, dualarını alır diye düşünüyorum. Hatta çok mecburi bir durum yoksa belediyeye hiç eleman almasın. Çünkü alınan her elaman belediyenin bütçesine yüktür, hele ki torpille alınmışsa.

Ah ah keşke birileri bana bu hizmetler niye yapılmıyor? Sorusunun cevabını verebilseydi. Allah aşkına soruyorum bu çalışmalardan hangisi yapılamıyor? Ya da hangisine gerek yoktur?

Kolay gelsin Başkanım hem Belediye hem Okullar sizi bekliyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER