Cahit KURBANOĞLU Gemiyi İnsanlığa Mucize Eli Hediye Ediyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gemiyi İnsanlığa Mucize Eli Hediye Ediyor
Cahit KURBANOĞLU

Gemiyi İnsanlığa Mucize Eli Hediye Ediyor

Nuh Aleyhisselâm bir gemiyi yapması için Allah’ın mucizesine mazhar oluyor ve bu sayede bizim makina ve gemi sanayimize ışık tutuyor. Yani gemiyi insanlığa mucize eli kazandırıyor.

 

Hazret-i Nuh Aleyhisselâm'ın yaptığı bu geminin büyüklüğü hakkında çeşitli rivayetler vardır. Doğrusu, Hazret-i Nuh'a inanan seksen müminle, bunların ihtiyaç maddelerini ve orada mevcut olan hayvanlardan birer çift alabilecek büyüklükte olduğudur.

 

Allah CC, Nuh Peygambere inşa etmesini istediği geminin ölçülerini; uzunluğu 137 metre (300 cubit), genişliği 22.9 metre (50 cubit) ve yüksekliği 13.7 metre (30 cubit) olarak vermektedir. Geminin bölümleri ve malzemesi de bildirilmekteydi.

 

Geminin inşasını hakkında Nuh Aleyhisselâm vahye istinaden hem araştırma yapmakta ve hem de Allah’dan CC sürekli talimat almaktadır;

 

 “Yâ Rabb! Gemiyi nasıl yapayım?" diye soran Nuh Aleyhisselâm’a  Cenab-ı Allah CC,

 

“Onu, üç suret üzerine ve devrik yap: Başını horoz başı gibi, karnını kuş karnı gibi, kuyruğunu horoz kuyruğu gibi meyilli ve üç kat olarak yap!” buyurdu. (18/9,42)

 

Ayet-i kerimede bir kuşun hava denizinde yüzüşünü kolaylaştıran konstrüksiyon nasıl ise su denizinde yüzecek geminin de ona benzeyeceği, şeklin söylenerek akla da kapı açılarak gemi imal ettirilmektedir.

 

Nuh aleyhisselâm, gemiyi yapmaya başladı. Kestiği sac ağacından tahtalar biçti. Üç yıl bununla meşgul oldu. Demirden çiviler yaptı. Gemi için gereken zift ve sair her şeyi hazırladı. Yapılacak şeylerin hepsini kendisi yaptı, çattı. (19/1,92)

 

Hazret-i Nuh Aleyhisselâm, Cebrail Aleyhisselâm'ın ve kendisine inanan müminlerin yardımıyla iki veya dört yıl içinde geminin yapımını tamamladı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER