Cahit KURBANOĞLU Mucize Gemiyi Bildiren Ayetler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mucize Gemiyi Bildiren Ayetler
Cahit KURBANOĞLU

Mucize Gemiyi Bildiren Ayetler

Geminin yapımı tamamlandıktan sonra Cenab-ı Allah Mü’minûn ve Hud Surelerinde;

Bunun üzerine Nûh'a, "Bizim gözetimimiz altında ve vahyimize göre o gemiyi yap" diye vahyettik.

"Bizim emrimiz gelip de tandır kaynamaya başlayınca, (sular coşup taştığında Nûh'a) dedik ki: "Her cins canlıdan (erkekli dişili) birer çift, bir de kendileri aleyhinde daha önce hüküm verilmiş olanlardan başka aileni gemiye al ve zulmeden kimseler hakkında bana hiç yalvarma! Şüphesiz onlar suda boğulacaklardır." (20/27)

 

“Nihayet emrimiz gelip, tandır kaynamaya başlayınca (sular coşup taşınca) Nûh'a dedik ki: "Her cins canlıdan (erkekli dişili) birer çift, bir de kendileri hakkında daha önce hüküm verilmiş olanlar dışındaki âilen ile iman edenleri ona yükle." Ama, onunla beraber sadece pek az kimse iman etmişti. (21/40)

 

MUCİZE GEMİ BUHAR TAHRİKLİDİR

Hazreti Nuh Aleyhisselâm görevini tamamlıyor, gemi iskelesi üzerindedir. İskele bir limanda değil ki gemi suya indirilsin. Ancak Fatih Sultan Mehmet Hazretleri gibi öncelikle karada yürüyen bir gemi de inşa etmemiştir.

Suda yüzecek ve tahrik edilecek, hareket anında da yönlendirilecek bir gemiyi, Cenab-ı Allah’ın, Hazret-i Nuh peygambere yaptırması zor bir  iş midir? Haşa.

Hud Sûresi 40. Âyette geçen “nihayet emrimiz geldiği ve tennur (tandır veya geminin kazanı) tutuşup kaynadığı zaman dedik ki” mealini tefsir ederken; Tennur: Lügatta kapalı bir ocak, bir fırındır. Buna biz “tandır”  ismini de vermekteyiz. Feveran kelimesi ise, kuvvet ve şiddetle kaynamak ve fışkırmaktır. İş kızıştı, şiddetlendi mânâsına “fırın kızdı” denildiği gibi “fârettennur” da böyledir denilmiştir.

Bu anlamların mecaz olduğu görüşleri de mevcuttur. Gemini yüzebilmesi için yerden suların fışkırtılması ve gökten yağmurun yağdırılması anlamını ifade ettiği üzerinde de görüş bildirenler vardır.

Ebu Hayyan, tefsirinde Hasen’den rivayetle “tennur”’un “gemide suyun toplandığı yer” olduğunu nakletmiştir ki, bu ifade hemen hemen geminin kazanını andırıyor. Buna göre Nuh Aleyhisselâm’ın sanatı “yani geminin yelkenli bir gemi değil , kazanla çalışan bir vapur olduğunu hatırlatır niteliktedir” sonucuna varmıştır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER