Cahit KURBANOĞLU Enerji Kaynağı Olarak Ne Kullanımıştır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Enerji Kaynağı Olarak Ne Kullanımıştır!
Cahit KURBANOĞLU

Enerji Kaynağı Olarak Ne Kullanımıştır!

Bendeniz burada bir tarihi hikaye nakletmiyorum. Neticede bilim adamlarının ilgili olanlarının dikkatini bir yere çekmeye çalışıyorum. Hemen hemen hiçbir karanın görünmediği dev dalgalar içinde yüzecek geminin tahrikinde kullanılan yani kazandaki suyu buharlaştırarak basıncı ile geminin belki de pistonlu motorunu tahrik eden buharın enerji kaynağı odun, kömür veya nükleer enerji olmasında hiçbir engel görmüyorum.

 

“Gemi onları, dağlar gibi dalgalar üstünden yürütüp götürüyordu. Nuh onlardan ayrı bir yerde duran oğluna seslendi: “Oğulcuğum, bizimle beraber gemiye bin, kafirlerle beraber olma. Oğlu cevap verdi: “Bir dağa sığınacağım, beni sudan korur.” Nuh dedi: “Allah’ın merhamet ettiği dışında hiç kimse için Allah’ın kararından kurtaracak yoktur.” Ve ikisi arasına dalga girdi de o, boğulanlar arasına katıldı.” (21/42-43)

Hazreti Nuh’un gemisi inşa edilirken, fen ve bilim kanunlarına göre imal edilmediğini söylemek anlamsızdır. Çünkü bu mucize o peygamberin ümmetine, böyle bir geminin yapımının mümkün olacağını, hatta denizaltı bile imal edileceğini söylemektedir. Ancak Allah’ın mucize olan kanunlarını öğrenip ve onların gereklerini yerine getirmek şartıyla, yani hiç olmazsa bir gemi mühendisliği öğrenimini görüp, ilgili meslekler ile diyalog içerisinde çalışmak şartı ile olabileceğini anlayabiliriz.

 

GEMİNİN YÜZMESİ İÇİN ŞARTLAR YARATILIYOR

Yerden ve gökten takviye edilen sular ile yüzmeye başlayan gemi, sular sayesinde karadan irtibatı kesilmektedir. Ancak geminin hareket ettirilmesi ve yol alabilmesi için tahrik kaynağı ve dümeninden başka bir de hiçbir kara parçasının görülmediği bir yerde, hangi istikamete ve ne şekilde gidileceğinin de bilinmesi gerekmektedir.

Yani geminin hangi rotayla, hangi zamanda ve nereye gideceği konusunda belirsizlikler vardır. Dolayısıyla, Nuh Aleyhisselâm bu konuda hiçbir bilgiye sahip değildir. Bakınız ayet-i kerime bunu nasıl açıklıyor.

 

"Ey Rabbim! Beni bereketli bir yere kondur. Sen, konuk edenlerin en hayırlısısın." (20/29)

Görüldüğü üzere Nuh Aleyhisselâm’a, geminin son durağının neresi olacağını kendisinin bilmediği, uğurlu bir yere indirmesini Rabbinden talep etmesi emredilmektedir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER