Cahit KURBANOĞLU Nuh’un Gemisini Yüzdüren Su Nereden Geliyor?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Nuh’un Gemisini Yüzdüren Su Nereden Geliyor?
Cahit KURBANOĞLU

Nuh’un Gemisini Yüzdüren Su Nereden Geliyor?

Yağan yağmur, kar ve dolu gibi nimetler ile buharlaşan ve atmosfere yükselen harika olaylar bir denge içerisinde cereyan etmektedir. Bu devirdaime yeraltı ve kuyu suları da dahildir.

 

Aksi takdirde akarsularımızın ve denizlerimizin hali ne olurdu. Bu açıkça bir mucize değil midir?

 

“Dağlardan kaynayan Nil, Dicle ve Fırat gibi ırmakları hatırlayalım,  taşların arasından mu'cizevari bir surette gönderilmiyor mu?

 

Böyle  azîm ırmakların elbette mümkün değil,şu dağlar hakiki menbaları, kaynakları olsun.

 

Çünkü faraza o dağlar tamamen su kesilse ve mahrutî, koni şeklinde havuz olsalar, o büyük nehirlerin şöyle süratli ve çoklukla akmalarına muvazeneyi, dengeyi kaybetmeden birkaç ay ancak dayanabilirler.

 

Ve o kadar çok harcamaya karşı bir metre kadar toprakta nüfuz eden yağmur, yeterli gelir kaynağı olamaz.

 

Demek ki şu nehirlerin kaynamaları, âdi ve tabiî ve tesadüfî bir iş değildir. Belki pek hârika bir surette Fâtır-ı Zülcelal, onları sırf hazine-i gaybdan, görünmeyen alemdeki hazineden akıttırıyor.” (2/267-268)

 

NUH’UN GEMİSİ NEREYE DEMİR ATIYOR?

İşte o harika deniz, gemiye yüzme imkanını sağladıktan sonra, görünen bir kara yoktur ki oraya demir atsın. Geminin demir atacağı istikamet bilinmiyor ki, dümen o istikamete doğru yönlensin.  Nasıl oluyor bakınız:

 

Nuh Tufanı adlı olaydan sonra geminin oturduğu yer bilgisi ayette şu şekilde yer almaktadır.

 

“Ve denildi: “Ey yer! Suyunu yut ve ey gök, sen de tut.” Ve su çekildi. İş bitirilmişti. Gemi, Cudi üzerine oturdu ve haykırıldı: “O zalimler topluluğu geri gelmez olsun!” (21/44)

 

Hazreti Nuh’un ziyaret edilen gemisinin fotoğrafı

 

Görüldüğü gibi Allah’a itaat etmeyen, peygamberin emirlerini dinlemeyen, gemiye binmeyen ve yakındaki bir dağa sığınarak kurtulacağını sanan, Hazreti Nuh peygamberin oğlunun da bulunduğu bir kavim, Kur’an-ı Kerim'in bildirdiğine göre helak edilmiştir. Tufan sonucunda sular çekilip, âyetin ifadesiyle "iş bitiverince" gemi, “Cudi Dağı”na oturdu. Gemi de böylece içindekileri de sahili selamete ulaştırmış oldu.

 

BİZİM ÇIKARACAĞIM DERS NEDİR?

Görüldüğü gibi o zamanın teknoloji şartlarında ve imkanlarıyla hayali bile mümkün olmayan bir talimatla karşı karşıya kalan bir peygamber buhar tahrikli 100 kişiye kadar yolcu ve mevcut hayvanlar çeşitlerinden birer çift taşıyacak  özelliklerde bir gemi imal edilmiştir.

 

Yer yüzünde hiçbir kara parçası kalmamıştır. Her taraf sularla kaplanmıştır. Böyle Allah CC, bir gemiyi yüzdürecek bir deniz değil bütün dünyanın yüzünü kaplayan ve hiç kara parçası kalmayan bir okyanus yaratmıştır.

 

Tufandan sonra hayatta ancak yüz civarında insan ve gemideki hayvanlar dışında denizlerde yaratılmış olan hayvanlar ile hayat başlıyor ve bu gün 7,7-8 milyar insana ulaşan bir dünyada bulunuyoruz.

 

Hayatı veren ve hayatı nihayetsiz nimetleriyle donatan, havayı, suyu ve yiyeceklerimizi veren bir yaratıcıya Cenab-ı Allah’a şükretmekten daha önemli ne görevimiz olabilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER