Eyüphan KAYA Kötülüklerin Anası Nedir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kötülüklerin Anası Nedir?
Eyüphan KAYA

Kötülüklerin Anası Nedir?

İnsanın aklını devre dışı bırakan, hafızasını karıştıran, takatini kıran bir etkenden daha kötü ne olabilir?

İşe bu xemr(içki) olarak bilinen sıvının ta kendisidir.

Bu konuda ahir zaman peygamberi Hz.Muhmmed (sav) insanlık alemine bir uyarıda bulunup, “içki kötülüklerin anasıdır” buyurmuştur.

Hal böyle olunca içkiye taraf olmak, üretimine destek vermek hatta bunu devlet eliyle yapıp bir anlamda özendirmek, teşvik etmek akıl karı değildir.

İçki dediğimiz zaman her ne kadar genel olarak alkol akla gelse de aslında sarhoş edici alkol sadece etil alkoldür bu da elli türlü alkol çeşitlerinden biridir.

Kimya literatüründe adi alkoller ve kıymetli alkoller olmak üzere iki sınıf alkoller var.

Bir değerlikli alkoller(Mono alkoller) daha çok adi alkoller olarak bilinirken, iki ve daha fazla alkol grubu içeren alkoller poli alkol olup kıymetli alkoller grubunda yer alırlar; glikol, gliserin gibi.

Mono alkoller karbon sayısı azaldıkça zararlı olma özelliği artıyor: örneğin iki karbonlu alkol(Etil alkol) insanı sarhoş ederken, tek karbonlu alkol olan Metil alkol zehirleyici olup insanı öldürebilme özelliğine sahiptir.

Kıymetli alkoller ise hayatımızda müstesna bir değeri olan alkoller olup, suni yağların kullanımında, sabunların oluşumunda kullanılabilen temel maddelerden biridirler, hatta ekmek olarak yediğimiz maddede bulunan glikoz dahi moleküller düzeyde bir poli alkol özelliğini taşımaktadır.

Diyeceksiniz ki bu bilgileri nerden biliyorsun? Unutmayın ben bir Kimya uzmanıyım, hele ki Organik kimya.

Başımızın belası iki adi alkol var, biri Metil alkoldür ki zehirli olup insanı öldürebiliyor, diğeri ise Etil alkol olup insanı sarhoş ediyor. Dolayısıyla fıkıhta bir kuraldır sarhoş edici bir maddenin azı da çoğu da kullanmak haramdır. Çünkü o az dediğinizin ölçüsü nedir, neticede az çok kavramı nitel bir ölçüdür. Bir devlet, bir millet içki benim kırmızı çizgimdir, kimse benim içkime karışamaz diyemez/dememeli. Bu Allah’a meydan okumanın yanı sıra, hayatın içindeki bin bir türlü belaya davetiye çıkarmak demektir.

Trafik kazası oldu, sürücü alkollüydü,

Aile içi şiddet oldu, şahıs sarhoştu,

Kadını/kızı taciz etti, içkiyi fazla kaçırmıştı,

Say da say alkolün sebep olduğu suçlar saymakla bitmez. Madem bu kadar zararlı ve büyük belalara sebebiyet veriyorsa, asıl olan bu içkiyi ortadan kaldırmamız gerekmez mi? Buna “hayır” diyen akıl akıl mıdır?

Kimsenin sofrasında neler var? gibi bir derdimiz olmamalı, ama lanetlenmiş bir üretim olan rakı fabrikalarının bir an evvel kapatılması lazımdır diye düşünüyorum.

Xemr(içki) öyle bir şey ki; üreteni de, içeni de, ikram edeni de lanetlenmiştir.

Gelin bir an evvel bu yanlıştan vazgeçelim, benim devletim, içkiden, kumardan, genel evinden, turizmden gelen paralara muhtaç olmasın. Üstat Bediüzzana’ın ifadesiyle “helâl daire keyfe kafidir”. Bir bardak billur suyu bin bardak içkiye değişmem.

Helal para ile yaşayalım, içeceğimiz, yiyeceğimiz helal olsun, hayatımızın kalitesi artsın.

Ne dersiniz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER