Bülent ERTEKİN Kurbana Kurban Gidenler(!)
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kurbana Kurban Gidenler(!)
Bülent ERTEKİN

Kurbana Kurban Gidenler(!)

Bugün  yazmak istediğim bayramın birazda TEBESSÜM ETTİREN YÜZÜ. Kurban denilince tabikii Allah(c.c) adına kesilen kurbanlar, sonrasında da bayrama kadar belkide evinde hiç et görmemiş,  gerçektende fakir ve fukaranın sofrasına girecek etler. Birde  kurban keserken adeta KURBANA KURBAN GİDENLER(!)

 

İşte bugün yazacağım konu

KURBANA KURBAN GİDENLER(!)

Bir hafta öncesinden başlayan tatlı telâşın en güzel görüntüleri bir arsada başlar.  Ahırdan kaçmış boğanın önünden, arkasından koşuşturan onlarca insanı görürsünüz.  Bizim kurbanlık boğa önde,  boğayı yada kurbanı yakalamaya çalışanlar da arkada. Bir ara boğa kovalayanlardan canı sıkılır. Ola ki sahneyi değiştireyim (!) diye düşünmüştür. Birde bakmışsınız boğa arkada; yaşlısı, genci önde bizim boğa kovalamaktadır. Kimisi bir ağacın tepesinde,  kimiside bir arsanın bahçe duvarında. Gülermisiniz ağlarmısınız?   Zannedersiniz ki  kurban edilecek bizim dana değilde    Ahmet'ler, Hüseyin'ler, Erol'lar, Bülent'ler. (!)

Neyse; büyük uğraşların sonunda bizim kurbanlığın başına birşey gelmeden yakalanır ve asli yerine getirilir. Çok şükür.

Kurban zamanı ise ayrı bir telaştır. hayatında hiç tavuk dahi kesmemiş Hasan dayı eline kocaman bir kurban bıçağını alır- ki oda iki üç gün öncesinden iyi bir bileycide kurbanlığın canını acıtmaması için jilet gibi bileylenmiştir- yılların kasabı edası ile kurbanlığın yanına gelir.  Bu arada kesim için  gerekli altyapılar hazırlanmıştır.  Bıçak, masat,  ip, çengel, tara, balta vs vs veee tekbirler eşliğinde

ALLAHU EKBER

ALLAHU EKBER

LAİLAHEİLLALLAH HU EKBER

ALLAHU EKBER VELİLLAHİLHAMD  

denir. Ve  günler öncesinden jilet gibi olmuş bıçaklar

BİSMİLLAH

denilip kurbanın boğazına Allah(c.c) için vurulur.

Bu, her bayramda gördüğünüz filmin birinci karesi idi. Şimdi sırada diğer karelerde(!)

 

ACİLDE KURBAN VURGUNLARI (!)

 

"Kurbanı kesmiştim, boynuzlarını ayırmak isterken parmağımdan oldum. İlk defa başıma geldi"

 

Dr. T..... K..... acile intikal eden bir olayı anlatıyor.:  Kaçan iki dananın arasında kaldım danalar vuruşurken boynuz yedim bir de altına aldılar kaburgam kırıldı. dedi Doktorumuz ilave ediyor. "işin garip tarafi vatandaş sokaktan geçiyor ve hiç birseyden de haberi yok." Olacak işte (!)

 

"Hayvan keserken bıçak elimi kesti. Hayvanı kesmiştik, derisini sıyırıyorduk. Sadece ben yaralandım."  Yaralanan başka bir vatandaş ise et doğrama sırasında bıçakla elini kestiğini belirtti.

 

İzmit Yeşilova’da kurban kesmek isteyen Hasan Hüseyin Çallıoğlu kafasına aldığı darbeyle yaralandı.

 

Topçular mahallesinde hayvanı yatırmak isteyen Hüseyin Kama, hayvanın can havliyle savurduğu tekmeyle kaburga kemiklerinde kırık oluşarak yaralandı.

 

Maşukiye’de hayvanı kestiği sırada Mürsel Şamlı isimli vatandaş bıçağı kaçırarak kendi bacağına derin bir kesik attı.

 

Ömer Torunlar, “Kurbanı şöyle çevirelim, böyle çevirelim derken ters tarafıma geldi. Bir anda olan bir şeydi yani” dedi.

 

Kendisini yaralayan bir başka acemi kasap ise, “Hayvanın ayaklarını keserken birden bire kaydı ve parmağımı kestim” şeklinde konuştu.

 

İsmail Alcan (35), “Koyunu asarken balkondan mermer düştü başıma. Koyunu bıraktık hastaneye geldik. Başıma 4-5 dikiş atıldı. Birazdan eve gidip kalan koyuna devam edeceğim. Koyunlar yerde mi kalacak?” dedi

 

Ekrem Yakut, "Kurbanı keserken ayağıma kaçırdım bıçağı. 30-40 senedir kesiyorum, acemi değiliz ama oldu bir kere.

 

Hastaneye getirildiğinde komandoların giydiği kamuflaj pantolonu ile dikkat çeken Kenan Vergili, "Tosunu yere yatırırken boynuzuyla ayağımı yaraladı. Komşuların yardımıyla hastaneye geldim."

 

Ahmet Ata,ise "Nasıl olduğunu anlayamadım. Kurbanı keserken elimi de kesmişim. Hastaneye dikiş attırmaya geldim." diye konuştu.

 

Hepsine geçmiş olsun diyoruz.

LÜTFEN

KURBAN KESEYİM DERKEN

SİZ KURBAN OLMAYIN (!)

Ne diyelim bu kazaları taaa bayramın üçüncü gününe kadar tvlerin ilk haberlerinde biraz tebessüm ederek, birazda üzülerek seyredecek veya günlük ekmek gibi,  su gibi evimize aldığımız abonesi olduğumuz gazetelerden (!)  okuyacağız.

Biz gene

UYARICI

KAMU SPOTUMUZU YAZALIM.

 

KURBAN KESEYİM DERKEN

KURBANA KURBAN GİTMEYİN (!)

 

Selam ve dua ile

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri