Cahit KURBANOĞLU İtfaiyecilerin Kullandığı Yanmaz Elbise!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İtfaiyecilerin Kullandığı Yanmaz Elbise!
Cahit KURBANOĞLU

İtfaiyecilerin Kullandığı Yanmaz Elbise!

Bugün insanlık ateşe ne kadar ihtiyacı olduğu ortada iken, ateş ortamında çalışılacak imkanlar sağlayan maddelerin önemini görmezlikten gelebilir miyiz?

 

Çünkü sıcaklığın yakma özelliği olduğu gibi, soğuğun da aynı şekilde yakma özelliği vardır. Her ikisi de teknolojinin olmazsa olmazlarıdır.

 

İşte bunlardan itfaiyecilerin giydiği, yangına dayanıklı yanmaz elbiseler, maden ergitme ve şekillendirme ocak ve atölyelerinde,

kimya laboratuvarlarında  kullanılan, dondurmaya ve yanmaya karşı koruyucu elbiseler, hatta Dâvûd Aleyhisselâmın demiri şekillendirmede kullandığı yanmaz maddeler, mucize tarafından insanlığa hediye edilmiştir.

 

YANMAZ ELBİSELER VE YANMAZ AMYANT

Bu ve benzeri maddeler otomotiv ve motor teknolojisinde de kullanılmaktadır. Sıcak ortamda çalışan makina elemanlarının montajında, sızdırmazlığı sağlamak İçin elemanlar arasında contalar kullanılmaktadır.

 

Motorların yanma odasında yakıtın yanması sıcaklıklarda, ortamda 1500 C üzerindeki sıcaklıklar meydana gelmektedir. Motor hava veya su ile soğutularak, sıcaklık 300-100 C kadar düşürülerek sistemin sürekli çalışması sağlanırken, elemanların ara kesitlerinde yakıt, yağ ve gaz kaçaklarını önlemek için de yanmaz maddeler kullanılmaktadır.

 

Aynı şekilde buhar kazanlarında buhar 100 C üzerinde bulunduğu düşünülürse birleştirilen parçalar arasında contalar veya conta görevini gören yapıştırıcılar kullanılarak verimi artıran elemanlar da  yanmaz maddelerdir.

 

İBRAHİM ALEYHİSSELÂMI ATEŞ YAKMADI

En önemlisi de İbrahim Aleyhisselâmın mancnıklarla Firavun tarafından ateşe attırılmasında, o dağlar büyüklüğünde alevler içinde yanmaması ki bu olay bizim Şanlıurfa ilimizde vuku bulmuş ve kalıntıları halen dünya ziyaretçilerine, turistlere açık olan, eşsiz bir mucize abidesi olarak gözümüz önünde bulunmakta ve iddiamızı ispat etmektedir.

İbrahim Aleyhisselâm, bu mucize ile, yanmaz elbise ve amyanttan yapılan elbiseyi araştırmaya bizi teşvik etmiş olabilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER