Cahit KURBANOĞLU Mucize Hedefindeki Teknolojinin Dili 20
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mucize Hedefindeki Teknolojinin Dili 20
Cahit KURBANOĞLU

Mucize Hedefindeki Teknolojinin Dili 20

Acayib Bir sanat olan kalp, her insana göre değişmekle beraber dakikada 70 defa aynı görevini tekrar ederek yani günde 100800 kere şaşırmadan, yanlış ve noksan yapmadan çalışmaktadır.

 

Mühendislikte 75 metreye akışkan çıkarabilmek için bir dişli pompa kullanmak gerekiyor. Kalb 80.000 km uzunluğundaki damarlara iletmiş olduğumuz kan için, 1067000 adet dişli pompa kullanması lazım gelecekti.

 

Bu pompanın bir tanesinin ağırlığı en az 1 kg olsa 1067 ton ağırlığında dişli pompayı vücudumuzun taşıması lazım gelecekti.

 

Önemli, yani sadece kalbin görevini yerine getirmek için kullanacağımız dişli pompanın ağırlığı bin tondan fazla olması gerekirdi. Onun için diyoruz ya mucize kalp.

Kalb, başta aort atar damarı olmak üzere o kadar çok damarı kan ile dolduruyor ki; bu hali ile insana benzeyen bir damar yumağı ile donatıldığımızı, yabancıların Kağıthane’de sergiledikleri bir sergide görmüştüm. Kullanılan tesisat yani damarlar da mucizedir.

 

Koroner arterler kalbe kan götüren damarlardır. Anjiyografi ile koroner artelerin veya vücudun diğer bölgelerindeki damarların X ışınları ile görüntülenmesini gerçekleştirdiğinde de aynı tüyler ürpertici ve hayretler içinde bırakan manzara seyredilebilir.

 

Bu damarlarla  donatılan kalp günde yaklaşık 100-150 trilyon hücreye ulaştırmak üzere yaklaşık 80 bin km uzunluğunda damarlar ile 7-10 ton civarında kanı pompalamaktadır. Bu nasıl bir mucize makınadır, düşünelim. Okuyup geçmeyelim, tefekkür edelim.

 

Bunların tıkanıklarının görüntülemek için koroner anjografiye ihtiyaç vardır.

 

Kalp yerine dişli pompa kullanılsa

 

Kalp yerine mümkün olsaydı kullanılan bu dişli pompa, motor tarafından tahrik edilerek, normal şartlarda 75 metre yüksekliğe akışkan sevkedecekti. Buna göre insan vücuduna 1 milyonun üzerinde kullanılacak pompa için de bir o kadar motor kullanılsaydı, ağırlığı tahmin etmek mümkün müydü?

 

Bu motor ve pompaların zamanla bakımları yapılmazsa çalışamazlar. Biz kalbimize nasıl bakıyoruz.

 

Anjiyografi cihazı ve damar şişirme balonu ve damar tedavisinde kullanılan nano robot

 

 Nanorobotlar, insan içindeki damarlar, böbrek, omurga ve beyin sıvısı boşluğu ve gözün içi gibi sıvılarda yüzerek hastalıkları tanıyıp tedavi edebilecek milimetreden küçük nano çapta yüzen sistemlerdir.

 

Bu robotların ilgilendiği diğer bir alan da, mikron ve nanometre boyutlarında cisimleri, parçaları ve biyolojik maddeleri çok hassas olarak manipüle etmektedir.

 

Benim ihtisasamın dışında olan kalbimizi bilemiyorum ki ne kadar tutabildim. Bu sadece tefekkür etmemiz için bir tarifti bunun bilimsel olarak açıklamasını elbette kardiyologlar ve kalp ekimleri yaparlar. Belki bu yazı böyle konuları detaylandırmak için bir teşvik olabilir diye düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER