Erol AYDIN Gagalamaktan, Tıklamaya Teknoloji Serüvenimiz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gagalamaktan, Tıklamaya Teknoloji Serüvenimiz
Erol AYDIN

Gagalamaktan, Tıklamaya Teknoloji Serüvenimiz

            En mükemmel şekilde yaratılan mahlûkat, hayatını idame ettirmek adına da en güzel şekilde donatılmıştır. Öyle ki bütün teknolojik gelişmeler mevcudatın gözlenmesi neticesinde gerçekleşmiştir. Bu durum bile tek başına Yüce Yaratıcıya olan teslimiyetimizi zirveye taşımaktadır.

            Mesela kuşlar familyasını incelediğimiz zaman gagalarının en büyük silahları olduğunu görürsünüz. Sert ve dayanıklı özel yapısı ve kafatasına mükemmel şekilde bağlanmış olması ile taşı bile delecek bir mukavemete sahiptir. Ditmek, didiklemek, sonda vurmak, gagalamak, yemek, avlamak ve savunmak için en büyük güçleri gagaları olmaktadır. Gagalamaktan amaç; nesnenin içerisine ulaşmak, özüne inmek, benliğine sahip olmak ve ondan istifade etmektir.

            Bu durumu bilişim çağına teşmil ettiğimiz zaman, ortaya tıklamak diye bir kavram çıkmaktadır. Bilgi, iletişim ve enformasyonla veya daha doğrusu bilgisayar ile yaşamımıza giren tıklama ifadesi bu mecranın olmazsa olmazıdır. Tık ve tıklama kelimesini kullanmadan bu âlemde var olmanız mümkün değildir. Bilgiye ulaşmak, içine girmek ve ona vakıf olmak için adeta kuşların gagalaması gibi tuşlara veya ekrana tıklamak gerekmektedir. Öyle ki bazen tek tık bile yeterli olmayabilir, çift tıklamanız gerekmektedir. Yoksa amacınıza ulaşmanız mümkün değildir.

            Kuşaklar arasındaki algı farklılığından dolayı bu çağın nimetlerinde istifade etmek herkes için aynı düzeyde olmamaktadır. Teknolojiye hevesli fakat kapasitesi çağın gerisinde kalan kuşakların buna uyum sağlaması pek kolay olmuyor. Mesela artık akıllı cep telefonları ile hayatımızın merkezine oturan bu teknolojiyi verimli kullanamadıklarını çokça şahit olmaktayız.

            En basitinden bir belge veya fotoğraf gönderdiğinizde ona ulaşamadıklarını ifade etmektedirler. Burada ki sıkıntı tık ve tıklama konusunda ki yetersizlikleridir. Bunun yanında bazen tıklamanız bile yeterli olmayabilir, ayrıca kaydırmanız ve sürüklemenizde gerekmektedir. Bu durumu defaetle göstermiş olsanız bile sonuç değişmeyecektir.

            Özellikle cep telefonlarının ekranları küçük olduğu için çok sayıda gönderilen mesela fotoğraflar ekrana sığmayacağı için kolaj yapılarak ekrana yerleştirilmektedir, bunun başka türlü olması da zaten mümkün değildir. Fakat böyle bir mesajı alan birisi hiçbir şey yapmadan bunları görmeye çalışıyor, göremez çünkü ortaya bir emek koymuyor. Sonrada, tam olarak görünmüyor ve okunmuyor şikâyetini duyduğunuzda bıyık altından gülmekten gayrı yapacak şeyiniz yoktur.

Bu durumu zannediyor musunuz ki sadece amcalar ve teyzeler yaşıyor, hayır bunu kerli-ferli, mevki makam sahibi isminin önünde titri olan koca koca insanlarda yaşamaktadır.

            Sonuç olarak; tekâmül etmez isek çağın gerisinde kalarak komik durumlara düşebiliriz. Haz ve hız çağında olduğumuzu aklımızdan çıkarmadan içeriye girmek için kapıyı bile tıklatırken ekran ve tuşları tıklatmadan o dünyaya dâhil olmamız söz konusu değildir.

Esenlik dileklerimle,

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER