Recep YAZGAN Bu Rektörleri Cumhurbaşkanına Kimler Taşıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bu Rektörleri Cumhurbaşkanına Kimler Taşıyor!
Recep YAZGAN

Bu Rektörleri Cumhurbaşkanına Kimler Taşıyor!

Batman Üniversitesi Rektörlük seçimi 15 Temmuz hain FETÖ darbe teşebbüsü nedeniyle iptal edilince 2017 yılında Cumhurbaşkanı tarafından Prof. Dr. Aydın Durmuş Rektör olarak atandı.

Kamuoyunun 2017 yılında Batman Üniversitesi İslami İlimler Dekanlığına gönderdiği ‘pardösü ve peçe giyen öğrenciler hakkında işlem yapılması talep edilen’ yazısıyla yakından tanıdığı Aydın Durmuş hakkında, Cumhurbaşkanlığı ve YÖK’e gönderilmiş olan dosya münderecatına kısa bir özet olarak temas etmek istiyorum.

2011 yılında YÖK onayıyla Türkiye genelinde ABD’ye dil kursu için gönderilen 30 öğretim üyesinden Batman Üniversitesi çalışanı 3 öğretim üyesi FETÖ üyeliği iddiasıyla ihraç ettirdi.

İptal edilen rektörlük seçimlerinde başka adaylara oy vereceklerini ifade eden öğretim üyelerini düzmece ve sipariş üzerine hazırlatılan raporlar gerekçe göstererek FETÖ üyesi olmakla suçlayarak görevlerinden uzaklaştırdı.

İhraç edilen akademisyenler hem yargıda ve hem de komisyonlarda aklandı ve KHK gereği her biri bir başka Üniversitede göreve iade edildi.

Rektör adayları Prof. Dr. T. N, Dr. Tahir Sevinç ve Atila Bozdağ’ı düzmece raporlarla ihraç ettirdi, bu üç öğretim üyesi de aklanarak görevlerine döndü.

Akademisyenleri FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle ihraç eden Durmuş, 2012 yılında halen tutuklu olan Samsun FETÖ imamı ile birlikte, KHK ile kapatılan TÜTEV adlı STK’da seminerler veriyordu.

İslami İlimler Fakültesi öğrencilerine olmayan kılık kıyafet yönetmeliği doğrultusunda işlem yapılması talimatı verdi.

Ucube talimat yazısı basında yer alınca hedef saptırmak için İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı’nı ve iki memuru görevden uzaklaştırdı. Olay, STK’ların basın açıklamaları ve imza kampanyasına dönüşünce, YÖK inceleme başlattı.

İhraç ettiklerini göreve iade etmek zorunda kaldı.

Kendisi ise Kınama cezası ve hukuksuz uygulamaları nedeniyle de uyarı cezası aldı.

2015-2016 Öğretim yılı başında öğrenci kayıtları esnasında Merkez Kampus alanında FETÖ mensuplarına stand açma izni vermiş ve birçok öğrencinin örgüt yurtlarına gitmesine zemin hazırlamıştı.

Genel Bütçeden Batman Üniversitesine tahsis edilen ödenekler zamanında kullanılamadığı için BESYO’ya ait spor tesisleri ve Teknoloji Fakültesi binalarının inşaatları yarım kaldı, ödenekler defalarca geri gitti.

Batman Üniversitesi’nde fiziki yetersizlik her alanda hissediliyor;

BESYO öğrencileri hangarlarda, MYO öğrencilerinin bir kısmı AVM olarak inşa edilen binada ders görüyor.

Şehir merkezinden 24 km uzaklıktaki Batı Raman Kampüsünde derslik sıkıntısından öğrenciler mağdur durumdayken buraya maliyeti 1.000.000 TL’yi aşan Türkiye’nin 4. büyük bayrağını dikti.

Rektör Durmuş, her gün yeni bir vaat ile basında boy gösteriyor.

Mesela;

Yıllardır vadettiği Teknopark hâlâ gerçekleştirilemedi.

Dicle nehri sulama sistemi hayal ürünü çıktı.

Güneş panellerinden elde edeceği ve Kampüsün ihtiyacını gidereceğini elektrik enerjisi üretilemedi.

Kurmayı vaat ettiği enerji santralleri dikilemedi.

Petrol üretimini artıracağını ileri sürdüğü projeden TPAO yetkilileri bile haberi yok.

Hükümetin projesi olan RAYBUS projesini kendi projesiymiş gibi verdiği beyanatlara TCDD tekzip gönderdi.

Batman, bölgenin en fazla yabancı uyruklu öğrencisi olan illerin başındaydı. Yabancıların en çok ilgi gösterdikleri bölüm Petrol ve Doğalgaz Mühendisliğiydi. Ne yazık ki, tanıtım eksikliği ve başarısızlıklar sebebiyle YÖK bu bölüme kontenjan vermedi.

Rektör, kendisine yönelen eleştirileri bertaraf etmek için, “Ömrüm FETÖ ile mücadeleyle geçti; 18 sene profesörlüğüm engellendi” demesine rağmen doçentlik ve profesörlüğü arasında 5 yıl var.

Not: İddialar hakkında Rektör beyin cevabı olursa sütunlarımız açıktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri