Erol AYDIN Kur’an’da Her Şey Var Mıdır?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kur’an’da Her Şey Var Mıdır?
Erol AYDIN

Kur’an’da Her Şey Var Mıdır?

Kur’an Arapça olarak indirildiği için bizim gibi ana dili farklı olan toplumlarda onu gerektiği gibi anlamak hep problemli olmuştur. % 99’u Müslüman olan bir ülkede en basitinden besmelenin anlamını sorsanız büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşmanız sürpriz olmayacaktır.

O yüzden Kur’an konusunda kulaktan dolma bilgilerle iktifa ederiz. En çok yüzünden okuyup geçer en fazla mealine bakarız. Bu konuda tefsirlere bakmak gibi bir alışkanlığımız maalesef mevcut değildir. İlk emri “Oku!” olan bir dinin mensupları olarak içinde bulunduğumuz durum çok hazindir. Çok büyük saygı duyar, başucumuza asar, elimize abdestsiz almayız, yerine koyarken üç kere öper başımıza koyarız da neden bahsettiği konusunda merakımız yok hükmündedir.

Ortalama olarak toplum genelinde ki kanaat şudur; Kur’an’da her şey vardır fakat biz bilmiyor ya da anlamıyoruz şeklindedir. Oysaki Kur’an aslında bir rehberdir ve sadece çerçeve çizmektedir. Detaylarına vakıf olmak için bu konuda müfessirler, asırlardır şifreli olan bazı ayetleri çözmek adına emek ortaya koymuşlardır. Bazı sırlar zamana bağlı olarak ortaya çıkmakta ve insanların yolunu aydınlatmaktadır. İlmi ve teknolojik gelişmeler Yüce Allah’ın sonsuz ilmi gereğince kâinatta mevcuttur fakat bir şekilde gizlenmiştir. Bir gün bir bilim adamı sayesinde ortaya çıkması onun yoktan var edilmediğini sadece sırın ifşa edilmesinden ibaret olduğunu bilmek gerekir.

Ayrıca ayetlerde geçen ve bazı peygamberlere atfedilen mucizeler de yine insanlar için mesajlar içermektedir. Günü geldiğinde kafasını kullanan insanoğlunun bu mucizeler ışığında hayatını kolaylaştırması yine Kur’an ilmi ve referansı ile olmaktadır. Bu buluşların hep gayrimüslimler tarafından bulunuyor olması kafaya takılabilir, bunun sebebi de Allah’ın ilmi çalışana vermesinden ibarettir. Bütün insanlığın hizmetine sunulmuş olan kâşifleri yapan ilim adamlarının buradaki sır konusunda yaratıcıya olan hayranlıkları dolayısı ile iman etmemiş olmaları düşünülemez. Fakat mahalle baskısı, toplumsal dinamikler ve konumları kendilerini açığa çıkarmalarına engel olsa da birçoğu imanla göçüp gitmişleridir.

Kur’an aynı zamanda bir ahlak kitabıdır. Allah’ı tanımak, iyi bir kul olmak için yapılması gerekenleri ortaya koymaktadır. Ayrıntılar konusunda ise sünnetler tamamlayıcı mahiyette işlev görmektedir. Mesela namaz vardır, fakat vakit ve rekâtlar konusunda ki detaylar yine Peygamber Efendimizin (Sav) sünnetleri ile açıklığa kavuşmuştur. Bunun yanında helal-haram kavramları vardır, yine bunların neler olduğu sünnetlerle muhkem hale getirilmiştir.

Sonuç olarak; Kur’an’da her şeyin olduğu hususu doğru olmakla birlikte eksik bir bilgidir. Sırlı bir şekilde verilmiştir, detay verilmemiştir.

Esenlik dileklerimle,

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER