Erol AYDIN Ömrümüze Kış Gelmeden…
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ömrümüze Kış Gelmeden…
Erol AYDIN

Ömrümüze Kış Gelmeden…

Mevsimler nasıl ki birbiri ardınca bir döngü halinde birbirini takip ediyorsa, insan ömrünün de mevsimleri vardır. Çocuklukta, bir an önce büyümek için can atarken, yaşlılıkta çocuk olmak arzusu ağır basmaktadır. Bu kısır döngü bu şekilde sürüp gidecektir, bunu kırmanın da imkânı yoktur.

Hayatınızı dolu dolu yaşamışsanız, neticede her mevsim güzeldir. Ömrümüzün baharı olan gençliğimizi oldukça hoyrat ve acımasız geçirdiysek, erkenden ömrümüz kışa dönmüş demektir.

Gençlik farkında değildir, yaşlılığın ise düşündüklerini yapmak için artık enerjisi kalmamıştır. “Demir tavında dövülür” öngörüsü ile her şeyi zamanında ve kıvamında yaşamak gerekir. Yoksa son pişmanlık fayda etmeyecektir.

Zaman ileri doğru aktığına göre onu tersine çevirme imkânı yoktur. O yüzden de kendi aklımızla doğru yolu bulamıyorsak büyüklerin ikaz ve uyarılarını dikkate almak bize zaman kazandıracaktır. Çünkü tecrübe yaşanmışlıkların yekûnudur dolayısı ile aynı hatalar için kendimizin bunu tecrübe etmesine gerek yoktur, geçmiş tecrübelerden sonuç çıkarmak bize avantaj sağlayacaktır.

Hayatta sadece kendi aklını beğendiği için büyük pişmanlık ve nedamet yaşayan birçok insana rastlarsınız. Oysaki “Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış” tecrübesi çerçevesinde istişareye önem vermek bizi yanlış yapmaktan kurtaracaktır. Herkesin her şeyi bilmesi mümkün olmadığına göre bedava olan başkalarının fikirlerinden faydalanmak ömrümüzü belki bahara çevirmese bile kıştan kurtaracaktır.

Danışma ve akıl alma konusunda bazı insanlar bunu bir onur ve gurur meselesi yaparak burnundan kıl aldırmazlar. Fakat günün sonunda kendileri kaybetmiş olsalar da gururları bunu itiraf etmeye de engel olmaktadır. Körü körüne inat ve burnunun doğrusuna gitmek daha büyük hata yapmak için onları çıkmaz sokaklara sevk edecektir.

Üç günlük bu dünyada beş günlük planlar yapmak planlama olarak makul olsa da kader çizgimizin ana arterlerinde değişiklik yapma hükmünde değildir. Bu yüzden makul çerçeve içersin de düzgün yaşamak bizi ebedi saadete sevk edecektir.

Sonuç olarak; ömrümüze kış gelmeden önce, hayat bize birçok kez hatırlatmalar yapmaktadır, bunları en azından dikkate almak gerekir. Mesela; aynaya baktığımızda, eski albümleri karıştırdığımızda, geçmiş videoları izlediğinizde mesajları doğru okumanız gerekmektedir. Bu dünyaya kazık çakmayacağımıza göre keşke dememek adına her anı dolu yaşayarak iz bırakmak da yine hedeflerimiz arasında olmalıdır.

Esenlik dileklerimle,

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER