Mehmet Nuri BİNGÖL Türkmenem!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkmenem!
Mehmet Nuri BİNGÖL

Türkmenem!

7 Ekim Türkmen Günü Münasebetiyle


Orta Asya’da binlerce yıldır varlar ve kültürlerini muhafaza ederek günümüze kadar sürdüren, "Türkmenem" nakaratlı milli marşlı Kerkük Türkmenlerinden olduğum bir gerçek. Sekiz baba önce oradan göçmüş (şeceremiz de var) ailemiz...

Hiç şüphesiz Türkmenler’in isimlerine kadar sirayet eden "kadirşinas"lıkları şuradan belli ki çok "boy" Türk adını terk etmişken, onlar adlarını"Türkmen"  olarak muhafaza etmiş...

Orta Asya’nın pek çok Türk boyu için anavatan olduğu su götürmez bir gerçek. Özellikle Türklerin devletleşme ve Asya Hunları’nın kurulma dönemine kadar, bu oluşumlar hep boy yapılanmasıyla devam etmiş ve bu paramparça boylar coğrafyası içinde Türkmenler de yerlerini almıştır.

Göçebe Orta Asya Kültürü’nün önemli bir temsilcisi olan Türkmenler, Selenga Bölgesi’nde Dokuz Oğuz Kağanlığı’nı meydana getirmişlerdir. Ancak Hunlar’dan sonra kurulan Göktürkler’in onları hâkimiyetleri altına almak istemesi üzerine şiddetli bir direniş ortaya koymuşlar.

Sonrasında Köktürkler’in hâkimiyetine girseler de Türkmenler bu hâkimiyeti benimseyememişler ve Uygurlarla anlaşarak Köktürklerin yıkılmasını sağlamışlardır. Dolayısıyla Türkmenler, Uygur Devleti’nin de kurucuları arasındadır. Buna rağmen, bir süre sonra Uygurlarla da anlaşamayan Tükmenler, onlara da isyan etmişler ve Uygurların yıkılmasından sonra da Seyhun Nehri kıyılarına gelerek yerleşmişlerdir.

Maveraünnehir olarak bilinen Seyhun ve Ceyhun Nehirleri arasında Yabgu Devleti’ni kuran ve 10.yy’da yerleşik hayata geçen Türkmenler, bu dönemde İslâmiyeti kabul etmişler ve burada Üçoklar ve Bozoklar denilen Kayı Boyu’nun da temelini oluşturacak kolları oluşturmuşlardır.

Selçuk Bey'in babası "Temir Yaylıg Sokak" Türkmen-Oğuz Yabguluğu'nun Subaşısıydı. Demek ki Osman Gazi'ye "el veren" Anadolu Selçuklu'nun kurucu ve banisi de Türkmen'lerdir.

Bugün 7 Ekim. Türkmenleri Anma Günü. " Bin yıldan beri hizmet ettikleri" Din-i Mübin-i İslam ve " bütün mefahiri İslam namına geçmiş"  ( Bediüzzaman Said Nursi) Türkmenlerin gününü tebrik ve tebcil ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri