Adnan ÖZ Samsunspor ile Çarşambaspor Mutlaka Anlaşmalıdır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsunspor ile Çarşambaspor Mutlaka Anlaşmalıdır!
Adnan ÖZ

Samsunspor ile Çarşambaspor Mutlaka Anlaşmalıdır!

Daha önce de yazmıştık “Şayet Samsunspor oyuncu yetiştirmek ve bu işten para kazanmak istiyorsa mutlaka Çarşambaspor ile pilot takım anlaşması yapmalıdır. Ve bu da yetmez Samsun’dan birkaç takım daha profesyonel liglere çıkarmalıdır” diye.

Çünkü görünen o ki Samsunspor yüksek hedeflere oynayacak bir takım, dolayısıyla gençlerin kendisini geliştirebilmek için süre alabilmeleri ve oynama imkanı bulabilmeleri çok mümkün gözükmüyor.

Türkiye’deki futbol kulüpleri yöneticilerinde ve takımların taraftarların da  genç oyuncuya tahammül gösterecek, gençlerin gelişimine katkı sunacak bir anlayış maalesef ki yok.

Altınorduspor kulübünü hariç tutarak söylüyorum maalesef ki durum böyle. Tabii ki durum böyle olunca takımları çalıştıran hocalar da tabiri caizse “Paçayı kurtarmak adına” gençlere fazla imkan veremiyorlar.

Yine Samsunspor üzerinden gidelim, aslında yazmak istediğim konuya güzel bir örnek var Enes İslam İlkin. Enes Samsunspor’un altyapısında yetişti. Daha profesyonel olmadan milli takımlarda görev almaya başladı. Ve Samsunspor’da profesyonel oldu.

Fakat 4 sezondur üç maç üst üste onbirde başladığını göremedik. Oysa  Samsunspor’un yetiştirip, vitrine koyup para kazanma imkanı bulabileceği  oyuncu Enes İslam İlkin’dir. Enes’in belki eksiklileri vardır ama hocalar bu eksiklikleri gidermek için vardır. Birçok konuda eksiği olduğunu oyuna girip süre aldığında gözlemledik ve bu sütunlardan onu çok uyardık ama bazı eksiklikler ancak oynayarak giderilebilir.

Ama Enes buna rağmen birçok konuda kendisini geliştirdi. Biri Trabzonspor ile hazırlık maçı birisi de Ümraniyespor ile resmi maçta aldığı kısa sürelerde iyi oynadı ve iki de gol attı. Ümraniyespor’a attığı gol muhteşemdi. Uzun süre hafızalarımızda kalacak bir goldü. Devamı haftasında takımın yarısına yakını bir sebepten oynayamadı ama Enes yine takımda yer bulamadı.

Oysa o moral ile Enes’e bir imkan verilse ve birkaç maç üst üste takımda yer alsa belki de takımın değişmez oyuncusu olacak. Ama olmuyor işte, çünkü şampiyonluğa oynuyoruz. Ama  ne oynadığını hala anlayamadığımız yabancı ve geçen sezon çok iyi maçlar çıkarmasına rağmen  bu sezon çok kötü oynayan bir Guido sürekli süre alırken Enes kulübede oynama hayalleri kuruyor.

Bu iş nasıl olacak?

Diyelim ki süper lige çıktık ve ilk beşi hedefliyoruz. Alt yapıda yetişmiş 17- 18 yaşlarındaki gençleri Samsunspor’da oynatabilecek miyiz? Bana göre zor oynatırız. Onun için yakın yerlerde pilot takım olması çok önemli.

Yakın olunca oyuncuların gelişimini ve performansını takip etmek daha kolay oluyor. Yoksa futbolcu için mesafenin bir önemi yok. Diyeceğim o ki mutlaka birkaç pilot takım olmalı ve alt yapıdan gelen oyuncular buralarda devamlı süre alarak kendilerini geliştirmeliler.

Futbola dair bir de önerim olacak. Taraftar her şeye rağmen heyecan istiyor. Yani 0-0 lık ya da 1-0 lık sonuçlar kimseye heyecan vermediği gibi futbola ilgiyi de azaltıyor. Onun için bazı hocaların takımını tamamen zamana oynatmasının önüne geçmek gerekiyor.  Önerim şudur “Orta sahayı geçen top rakiple temas etmeden kaleciye geri pas olarak kullanılması yasaklanmalıdır.”

Bazı takımlar üçüncü bölgeden bile kendi kalecisine kadar geri dönüyor. Benim zamanım değerli, ben efektif futbol,  bol gol ya da gol girişimi izlemek için gittiğim statta da ekran başında yönü kendi kalesine dönük takımlar izlemek istemiyorum. Bu kuralın bir gün mutlaka getirileceğini düşünüyorum.

Bu arada Çarşambaspor’u izleme imkânı bulamamak da takip etmeye çalışıyoruz. Başta kulüp başkanı Özkan Yıldırım, Kenan Yelek hoca ve oyuncuları tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER