Erol AYDIN Saçlarınız Anılarda Kalmasın!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Saçlarınız Anılarda Kalmasın!
Erol AYDIN

Saçlarınız Anılarda Kalmasın!

            İnsanoğlunun geçmişten günümüze kıl ve tüyle amansız bir mücadelesi olmasına rağmen çok fazla ifşa edilmemiştir. Önemsiz gibi gösterilmiş fakat önemsenmiş, gizlenmiş ulu orta konuşulmamış fakat sürekli gizli bir gündemi olmuştur.

            Bu mesele öyle bir sorun ki yerine göre varlığı da yokluğu da bir problem olarak görülmüştür. Günümüzde bu konu büyük bir sektör olarak varlığını sürdürmekte ve özellikle sağlık turizmi olarak yurt dışından da önemli girdi sağlanmaktadır.

            Erkeklerle ilgili yönü saçların dökülmesi ile ortaya çıkan estetik kaygılar olması hasebiyle oldukça önemlidir. Bu durum genetik miras olduğu için bundan kaçış yok, özellikle anne tarafınızda saçlar dökülmüş ise aynı akıbetin sizi de bulacağından kuşkunuz olmasın. Eskiden saç ektirmek oldukça pahalı, zor ve lüks iken gelişen teknoloji ve rekabet ile günümüzde sıradan bir organ nakli mesabesindedir. Hatta organ naklinde başkasından transfer söz konusu iken saç ekiminde kendi saçınız kullanıldığı için her anlamda etik bir tutum söz konusudur.

            Uzun zamandır gündemimde olan bu operasyonu yakın zamanda gerçekleştirdiğim için bu konuda mustarip olanlara referans olması açısından süreci özetlemek istiyorum. Saç ekimi tam 9 saatlik bir maraton olduğu için ilk başta bu süreye dayanıklı olmak elzemdir. Bu sabır, dayanıklılık ve metaneti gösteremeyeceklerin böyle bir şeye tevessül etmemesi gerekir. Gerekli test ve kontrolleri geçtikten sonra operasyon üç aşamada gerçekleşmektedir, şöyle ki;

  1. Söküm Aşaması: Ensenizde iki kulak arasında ki alanda bulunan saç kökleri hassas cihazlarla etrafı kesilerek köküyle birlikte alınıyor. Bu aşamada 4 saat boyunca yüz üstü hareketsiz yattığınız için hasta için en zor aşamayı oluşturmaktadır. Bu süre zarfında lokal anestezi yapıldığı için en küçük ağrı, sızı ve kaygı duymuyorsunuz.
  2. Kanal Açma Aşaması: Bu aşamada artı sırt üstü yattığınız için daha rahatsınız ve alınan kök sayısı kadar kanal açılarak ekim öncesi hazırlık yapılıyor. Pnomatik bir tabanca ile çukur açıldığını varsayabilirsiniz bu çukur ve kanallarda oluşan pıhtı aynı zamanda saçın tutunmasına yardımcı olmaktadır. Bu süreç 2,5 saat sürmektedir.
  3. Ekim aşaması: Artık son aşama olan ekime geçilmiştir. Özel solüsyon ve buzdolabında bekletilen saç kökleriniz ilgili kanallara el veya cımbız yardımı ile tek tek yerleştirilmektedir. Bu süreçte yine 2,5 saat sürmektedir. Sırt üstü ve yanlara döndürülerek yapılan bu aşama da yine hasta açısından sorunsuz geçmektedir.

Özet olarak açıklamaya çalıştığım bu operasyon aslında “İğne ile kuyu kazmak” deyiminin bile ötesine geçmektedir. Üç kişilik operasyon ekibinin sabrı, hoşgörüsü ve dayanıklılığı her türlü takdirin üzerindedir. Verdiğin para ortaya konulan bu emek karşısında kifayetsiz kalmaktadır. Bu işin bedeli para ile ödenmez, aynaya her baktığınızda yüzünüzde oluşan mutluluğun resmi bir ömre bedeldir.

Sonuç olarak; saçlarınız anılarda kalmasın istiyorsanız hemen İzmir Özel Gazi Hastanesi sizleri bekliyor. Bizden de selam ile birlikte iki kelam da iletirseniz her türlü yardımcı olacaklarından emin olabilirsiniz. Operasyon ekibinde; Aysun ve Ayça Hanım ile birlikte Uğur Bey’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca ofis ekibinde bulunan Koordinatör Şebnem Hanım ve Hemşire Ayşe Hanıma minnettarım, hakkınız ödenmez.

Esenlik dileklerimle,

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER