Bedriye Arık ÇAMBEL Ücretli Öğretmenlikte Durum Tespiti 2
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ücretli Öğretmenlikte Durum Tespiti 2
Bedriye Arık ÇAMBEL

Ücretli Öğretmenlikte Durum Tespiti 2

1998 -1999 yılları arasında vekil öğretmen olarak çalışan öğretmenlerin vekil öğretmenlik hakları ellerinden alınarak 1999-2000 yılları arasında ücretli öğretmen olarak çalıştırılmalarına karar verildi. İktidarda o yıllarda DSP hükümeti vardı. Ülke IMF ye çok yüksek meblağlarda borçlanmıştı.

 

1999/2000 YILLARI

1999-2000 yıllarından sonra sadece girdiği dersin ücreti verilmeye başlanmıştı öğretmenlik mesleği yapan yıllık geçici sigortasız işçi olarak çalıştırılan öğretmenlere ve sigortaları da yatırılmıyordu. Diyelim ki 30 saat mi, 20 saat mi derse girdi öğretmen girdiği ders saati sayısınca ücret verilmeye başlandı. Bu verilen ücret bir maaş gibi değildi bir el harçlığı kadarken öğretmen buna maaş dedi.

 

2000 YILINDAN SONRA

2000 yılından sonra sadece girdiği dersin ücretini alabilen, sigortası hiç bir şekilde yatırılmayan öğretmenler için duyarlı bir kaç sendikanın önderliğinde rica minnetle 1 aylık sürede 16 gün 20 gün gibi sigorta primleri yatırılması kararı alındı.

   

Eksik gün primli sigortalı çalışma, sadece girdiği dersin ücretini alabilme şartına rağmen bir çok insan sırf öğretmenlik mesleğini çok sevdiği, ailesi bu meslekten başka mesleği yapmasını uygun görmediği için öğretmenlik mesleğini severek canla başla devam ettirdi.

   

Diğer taraftan Diyanet bünyesinde fahri hoca olarak çalışan 6 ay gibi kısa süreyi tamamlayan ve Devlete bağlı bir okulda çalışan öğretmenler kadar liyakat sahibi olmayan kişiler kuran kurslarına kadrolu hoca olarak atandılar.

   

Ücretli öğretmen olarak devlet okullarında milli eğitime bağlı çalışan, öğretmenlik mesleğine gönül vermiş hayatında öğretmenlikten başka hiç bir iş yapmamış insanlar 4 yıllık fakülte okumuş eğitim fakültelerinden pedagojik formasyonunu almış ve bu konuda deneyim kazanmış olmalarına rağmen ücretli öğretmen olarak çalıştırılmaya devam edilmiştir.

   

Devlet okullarında 5,10, 15, 20 yıldır hiç ara vermeden başka işler de çalışmadan öğretmenlik mesleğini aşkla sevgiyle yapan insanlar dururken özel dershanelerin  bünyelerinde tam sigortalı tam maaşlı çalışan ve 5 yıl bile çalışmamış insanlar devlet okullarında kadrolara alınarak okul müdür ve müdür yardımcılığına kadar yükseltilmiştir.

   

Şimdi derki yaşı 30, 35, 40, 45 olan devlet okullarında hiç ara vermeden eksik gün yatan prim gün sayılarına rağmen 540 gün primini tamamlamış, 4 yıllık fakülte okumuş, Eğitim fakültelerinden öğretmenlik mesleği yapabilmek için pedagojik formasyon almış devletine bağlı herhangi bir okulda fedakarca devletin kendisini kadroya alacağı günü bekleyerek çalışmış insanlar BEN ÖĞRETMENİM, BENİM SESİMİ DUYUN.!!! Devlet kadrosunda hakkettiğim yerimi kadromu vererek adaleti sağlayınız.

   

Biz bu insanların sesi olduk. Bu insanların sesini duyurmak ve bu insanların çektiği sıkıntıları paylaşmak için bu yazıyı yayınlıyoruz geç kalınmış ta olsa “Zararın neresinden dönülürse kârdır.” Biz devletimize her konuda güveniyor inanıyor ve her şeye rağmen devletimizi destekliyoruz. Bizim devletimiz adildir adalet yerini bulması için devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapan emektar ücretli öğretmenlerimize kadro rica ediyoruz.

 

Devlet hak, hukuk, adaletten yanadır. Lütfen çalıştıkları branşlarda kadroyu hak eden emektar ücretli öğretmenlerimize kadroları en kısa zamanda verilsin. Devletimiz kendi insanını dışlamak yerine kendisi sahip çıkmış olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri