Erol AYDIN Türkiye Açısından ABD Seçimleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye Açısından ABD Seçimleri
Erol AYDIN

Türkiye Açısından ABD Seçimleri

            Bizi ne ilgilendirir ABD seçimleri? Diye düşünenler var ise onlar başka bir gezegende yaşıyor oldukları için meseleyi açıklamak kolay olmayacaktır. Küreselleşme veya globalleşme olarak ifade edilen günümüz dünyasın da her anlamda sınırlar ortadan kalkmıştır. Bu yüzden de küresel ölçekte ki hadiselere kayıtsız kalmak en basit ifadesi ile vizyonsuzluktur.

            Amerika da kimin başkan seçildiği önemli değildir. Çünkü herkes başkan seçilebilir fakat mevcut düzen size başkanlık yaptırmayacaktır. Yoksa Trump gibi uçuk kaçık bir insanın o koltukta bir saniye bir oturması olası değildir. ABD’ de kongre, temsilciler meclisi, pentagon, CIA vb. gibi sistemin garantisi kurum ve kuruluşlar her türlü sürpriz için emniyet supabı olarak devreye girecektir, bundan kuşkunuz olmasın.

            Bu seçimler ülkemizde daha çok tartışılmaktadır. Trump mı? Biden mi? Sorusu hemen herkesin zihnini meşgul etmektedir. Aslında Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığı için bizim için fark eden bir şey olmayacaktır. Ülkeler arası ilişkilerde kişiler değil, kurumlar daha önemlidir. Ve yine ülkeler arasında gerçek anlamda dostluk söz konusu değil, karşılıklı menfaatler ön plana çıkmaktadır.

            ABD seçimleri bütün dünya için önemlidir. En başta dünyanın rezerv parası dolardır. Böyle olunca hayatınızın iğneden ipliğe her alanda etkisi olacak bu gelişmeye kayıtsız kalmaz mümkün değildir. Kabul edersiniz veya etmezsiniz sonuç değişmeyecektir şu an dünyanın tek süper gücü Amerika’dır. Çin ekonomik bir dev olarak başını kaldırmış olsa da yönetim zaafları ve aşırı nüfusu ayağında ki en büyük prangalarıdır. Bunlardan kurtulduğunda dünya devi olacaktır fakat potansiyeli olmakla birlikte henüz liderlikten uzaktır.

            Türkiye açısından baktığımızda ABD seçimleri rutin bir işlem olmakla birlikte strateji belirlemek açısından dikkatle takip edilmesi gereken bir husustur. Biz içerde iktidarı ve muhalefeti ile güçlü olduğumuz da çok fazla problem yaşanmayacaktır. Kadim sorunlarımız olan; terör, Kıbrıs, Doğu Akdeniz, enerji politikaları gibi daha çok dış politikayı ilgilendiren konularda zorluklar yaşayacağımız açıktır. Kaynaklarımızı verimli kullanıp, üretim ve istihdamı artırdığımız oranda rahat olacağımız açıktır. Aksi takdirde doları terbiye aracı olarak kullanarak bizi köşeye sıkıştırmaları sürpriz olmayacaktır.

            Sonuç olarak; ABD seçimlerini kim kazanırsa kazansız biz kendi yol haritamızı doğru çizip güçlü olduğumuz takdirde süreçten olumsuz etkilenmemiz olası değildir. Diklenmeden dik durmak ve haklı olduğumuz tüm sorunların çözümünde şahsiyetli bir dış politika ile ayakta kalmamız söz konusudur. Bu ülke, gücünün ve potansiyelinin farkında olduğunda ABD bile bize en azından saygı duyacaktır.

Esenlik dileklerimle,

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER