Eyüphan KAYA Berat Bey Berat Edecek mi?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Berat Bey Berat Edecek mi?
Eyüphan KAYA

Berat Bey Berat Edecek mi?

Ah ah şu siyaseti bir türlü saygın bir iş haline getiremedik!

Akşamdan beri Berat Albayrak’ın istifa haberiyle sosyal medya çalkalanıyor. Üretime dayalı olmayan ekonomimiz zaten diken üstünde ne yazık ki piyasalar daha da belirsizleşti ne hikmetse başta Berat beyin kendisi olmak üzere yetkili bir ağızdan bir beyanat alamadık.

Berat bey Enerji bakanıyken TEAŞ/DEAŞ’a bir ayar getiremedi, vatandaşların elektrik sorunu dahi yeterince çözememişken, Ekonominin başına, Hazine ve Maliye bakanlığına gelmesi pek hayırlı bir karar değildi sanki. Belki adam gerçekten başarılı bir kişi ama Cumhurbaşkanımızın damadı olması bu kademelere gelmesine olumsuz bir imaj bırakıyordu.

Görüyorsunuz bu istifa haberinin böyle orta yerde kalması da bu konudaki beceriksizliğinin bir işaretidir galiba.

İstifa etmek elbette ki her çalışanın hakkıdır. Maalesef öyle bir nesil yetiştirdik ki “İstifa” kelimesinin anlamını bile bilmiyor. İstifa: Görevden çekilmek için af dilemektir, yani bana bu vazifeyi verdiniz kusurumu bağışlayın ben ancak buraya kadar yapabildim demektir. Ama istifanın şekli ve zamanı çok önemlidir. Bu istifa haberine baktığımız zaman hem şekil bakımından hem zaman açısından yerinde bir istifa değildir.

Dikkat etseniz piyasalarda kayda değer olumsuz bir etki de bırakmadı. Ülke iyi bir duruma gelmiş biri gelir, biri gider. Bu ülkede yüzlerce Albayraklar var, en önemli özelliği aileden bir olduğu için Cumhurbaşkanımıza kolaylık sağlıyordu. Öyle birilerinin düşündüğü gibi menfaat gereği falan da bu göreve getirildiğini hiç sanmıyorum.

İstifa ederseniz şayet normal bir anda Külliyeye çıkar Cumhurbaşkanımızla on dakikalık bir görüşme yapar, uygun gördüğü takdirde istifa dilekçenizi bırakır, çıkarken de istifanıza dair üç beş kelime basına beyanat verirdiniz, biz de vatandaş olarak hayırlı olsun derdik.

Peki akşamdan beri bu belirsizlik niye?

Eğer doğruysa istifa etme zamanı mıydı?

Eğer doğru değilse neden Berat bey jet hızıyla bir açıklama yapmıyor?

Bakın her üç soru da acilen cevaplanması gereken sorulardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kalitesi, olaylara yaklaşımı, sentez ve analizleri iyi bir düzeye geldiği için bu ülke her geçen gün iyiye doğru gidiyor. Ekonomileri kişilere bağımlı olmaktan çıkmış.

Sakın birileri bu istifa muammasını İç İşleri Bakanı Soylu’nun istifa tarzına benzetmesin! Soylu, “ben bir hata işledim bu hatanın karşılığında İstifamı veriyorum” dedi ve uygun görülmedi, işine devam etti. Malumunuz bu ara korona virüs hastalığına da yakalandı, taburcu olduğu haberini aldık, kendilerine hayırlı şifalar diliyorum. Onun İstifa şekli ile Berat beyin istifa haberi arasında dağlar kadar fark vardır.

Akşamdan beri Berat beyin istifa haberi internet dünyasında dolaşıyor, kendisi kameraların karşısına çıkıp bir açıklama yapma gereğini bile duymadı. Bu hiç şık bir durum değildir. Gitse de kalsa da merak ettiğim şu acaba Berat  bey halk nezdinde berat edecek mi?

Doğru yanlış yayılan haberlerde sağlık sorunu ve ailesini ihmal gerekçesiyle istifa ettiği söyleniyor, her iki mazeret de önemlidir, ama yanlış olan istifa şekli ve zamanı galiba.

Varsa sağlık sorunları geçmiş olsun, aile ocağına da huzur ve mutluluk diliyorum.

Bu istifa haberinin bu şekilde olmasını da yadırgıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz acaba?

Selam ve selametle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER