Adnan ÖZ Türk Futbolu Göz Göre Göre Tükeniyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türk Futbolu Göz Göre Göre Tükeniyor!
Adnan ÖZ

Türk Futbolu Göz Göre Göre Tükeniyor!

Türk futbolu iş bilmez yöneticiler yüzünden iflasın eşiğinde fakat hala akıllanmadık. Özellikle büyük kulüp diye adlandırılan kulüplerimiz borç batağında. Buna rağmen vasat yabancılara milyon Euroları saçıyorlar.

Anadolu da birçok köklü kulüp yok olup gitti ya da yok olmaya doğru gidiyor. Milli Takım’da büyük takımlardan oyuncu yok denecek kadar az. Genelde yurt dışında yetişmiş ya da futbol hayatını yurt dışında sürdüren oyunculardan kurulu.

Kulüplerimize devlet destek olmuş olmasa belki de yok olup gideceklerdi. Bazıları o kadar destek aldığı halde Avrupa Kupaları’ndan men edildiler.

Oysa kulüplerimizin kurtuluşunun alt yapıdan yetişen oyuncularda olduğu aşikâr ama bunun için biraz cesur yönetici ve sorumluluk alacak hocalara ihtiyaç var ya da Trabzonspor gibi Bursaspor gibi kulüplerin transfer yasağı alıp çaresiz kalıp alt yapıdan oyuncu çıkarması gerekiyor.

Galatasaray’da Fatih Terim ilk yıllarında takım iyi olsa bile alt yapından oyuncuları takıma monte ediyordu. Şimdiyse Fatih Terim takımın neredeyse tamamı kötü oynuyorken hatta bazı maçlarda oyunculara kızıp formsuz oyuncuları keseceğini ve gençleri oynatacağını söylediği halde yine kötü oynuyor dediği oyuncularla devam ediyor.

Oysa önümüzde Ozan Kabak gibi bir örnek var. Ozan Kabak ilk maçlarında çok hata yapmıştı ama hoca ısrar edince bir futbolcu kazanmış olduk. Hem de o yaşta ve yarım sezonda çok büyük paralara Avrupa’ya satarak çok ciddi bir kaynak sağlamıştık.

Trabzonspor çaresizlikten alt yapıya yöneldi. Ünal Hoca da bu durumdan dert yanmak yerine gençleri geliştirdi ve sadece bir oyuncudan yani Yusuf Yazıcı’dan dünyanın parasını kazandı. Bugün Trabzonspor, yine vasat yabancı oyuncu çokluğundan yerli oyuncuları oynatamıyor.

Bana göre bu konuda en başarılı hoca Şenol Güneş’tir.  Şenol Hoca 2009 yılında düşüşte bir Burak Yılmaz’ı Türk futboluna kazandırmıştır. O Burak Yılmaz bugün 35 yaşında Fransa’ya  Lille’e transfer oldu ve çok başarılı maçlar çıkarıyor. Şenol Hoca ondaki meziyeti keşfetmese, ona güvenmese o da yok olup gidecekti.

İki yıl önce Beşiktaş’ta o kadar isimli oyuncu varken Doğukan’a forma verdi. Güven Yalçın’a forma verdi. İnanıyorum ki Şenol Hoca Beşiktaş’ta devam ediyor olsa bugün Güven Yalçın Beşiktaş’ın değişmez oyuncusu olacaktı.

Sergen Hoca futbolu unutmuş Ozan Tufan’ı yeniden Türk futboluna kazandırdı. Umarız Güven Yalçın’a da bu şansı verir. Ümit Milli maçında sağ kanatta oynayan Güven bana göre Beşiktaş’ta da oynayacak durumda ama henüz doğru dürüst süre alamıyor.

Fenerbahçe’de de çok yetenekli yerli oyuncular var ama onların bu sezon mutlaka şampiyon olmaları gerekiyor. Onun için çok ciddi transferler yaptılar. Fenerbahçe’de gençlerin forma şansı bulması zor.

Bursaspor da çaresizlikten alt yapıya döndü ve çok iyi gençler bulmuşlar hele Ali Akman diye bir golcü var ki geleceği çok parlak. Umarım bir büyük takım onu alıp köreltmez.

Peki ya Samsunspor ne durumda? Nurullah’ın dışında kimse forma şansı bulamıyor. Bir Enes’i bile Türk futboluna kazandıramadık. Onun yerine oynayan yabancıların durumu ve takıma katkısı da ortada. Buna rağmen doğru dürüst süre alamıyor. Nasıl olacak bu iş?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER