Bülent ERTEKİN Asıl Koronavirüs Bunlar 2
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Asıl Koronavirüs Bunlar 2
Bülent ERTEKİN

Asıl Koronavirüs Bunlar 2

Sağlıkta artarak devam eden saldırı ve şiddet olayları sınır tanımıyor. Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet, artık tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Sağlıkta artan şiddet neticesinde personelin moral ve motivasyonu bozulmakta, çalışma şevkini kırmakta ve sağlık personelini yıpratmaktadır.

 

Yapılan birçok araştırmalara göre şiddetin diğer iş yerlerine göre en çok sağlık sektöründe görüldüğü belirtilmektedir.

 

Bütün dünyada yaygın bir şiddet türü olarak sağlık çalışanlarına yönelen bu zorbalığın, sebep ve sonuçlarının analizi kadar önleme mekanizmaları üzerinde de kolektif bir zihinsel çaba yürütülmesi gerekmektedir.

 

Bu devasa sorunun çözümü adına özellikle son 15 yıllık süreçte “sistematik ve sürdürülebilir bir sağlık hizmeti politikası” temelinde kamu sağlığı alanında büyük yatırımlara imza atılmıştır.

 

Peki, sağlık çalışanlarına yönelen bu zorbalık nasıl ve ne şekilde acilen önlenebilir?

 

Toplumsal Önlemler.

 

-Toplumda şiddetin her türlüsüne prim vermeyen bir ahlaki ve hukuki sistem benimsenmeli ve yaygınlaştırılmalıdır.

 

-Medya şiddeti teşvik eden yayınlardan vazgeçmelidir.

 

-Sevgi, barış, uzlaşmacı kültür ile kavga etmeden tartışma alışkanlığı genç nesillere kazandırılmalıdır

 

-Hiçbir şekilde cezai indirime gidilmemeli.

Oysa görünen o ki hiçte öyle olmuyor. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 21 Eylül 2020 akşamı sağlık personelinin kendilerini korumak için kapıyı tutmak zorunda kaldıkları olayları çıkaran 5 kişiye, 8,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bitti mi?

Bitmedi!!!

Sonrası var...

Ankara 34. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederken, delillerin toplanmasını, tutukluluğun tedbir olmasını ve gelinen aşamada adli kontrol kararının yeteceğini değerlendirerek, olayla ilgili tutuklanan Muhammed Devran Özel ve Soykan Kamay'ın tahliyelerine karar verdi. Bu sanıkların, haftada iki gün karakola imza vermesini kararlaştıran mahkeme, davayı 6 Ocak 2021'de görmeye başlayacak.

 

GEL DE ALINAN BU KARARDAN SONRA MORAL VE MOTİVASYON İLE ÇALIŞMAYA DEVAM ET!

YAŞASIN ADALET(!)

 

Oysa olması ve alınması gereken karar: Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle mücadelede sağlık personeline şiddetin tamamen önlenmesi için cezai yaptırımlar daha da arttırılması ve hiçbir suretle cezai indirime gidilmeyeceğine dair münhasır bir düzenleme yapılması olmalı.

 

-Şiddete başvuran hasta veya yakınları 6 veya 1 yıl sosyal güvenlik yardımından men edilerek ücretli sağlık hizmeti alması sağlanmalıdır.

 

Elhasıl;

Şiddet...

Terör...

Cinayet...

Nereden ve kimden gelirse gelsin tasdik edilecek hiç bir yanı yok. Bu ülkede kadına şiddeti hiç bir şekilde hoş görmeyen, bu nedenle de her türlü cezayı verenler, âdeta kelle koltukta, nereden ve kimden geleceği belli olmayan kendini bilmez psikopatların  cezalarında hoşgörü çercevesinde yumuşatarak vermesinin hiç bir olur tarafı yoktur.

 

Üçüncü ve son yazıda da sizden gelen YORUM ve ÖNERİLERE bakalım. Olur mu?

 

Selam ve dua ile.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri